Mavzu: a : b ifodaning qiymatini topish.
Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsad: o‘quvchilarga a : b ifodaning qiymatini topishni o‘rgatish.
Tarbiyaviy maqsad: O‘quvchilarni ona Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash
Rivojlantiruvchi maqsad: O‘quvchilarning erkin fikrlarini rivojlantirish
Tayanch va fanga oid kompetensiyalar:
Tayanch kompetensiya: O‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish, ifodalay olish va qismlarga ajrata olish.
Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan uoordinatalar sistemalarini real obektlar (masalan teatrdagi tomoshobin, samalyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi
Dars turi: Yangi bilim berish.
Dars usuli: Jamoa bilan ishlash.
Dars jihozi: Mavzuga oid ko‘rgazma, tarqatmalar, test savollari, 3-sinf matematika darsligi.
Darsning borishi
I. Tashkiliy qism:
O‘quvchilar bilan salomlashish;
Xonani va o‘quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish
Navbatchi axborotini tinglash
Darsda siyosiy daqiqa o‘tkazish
Darsda o‘quvchilarni ruhiyatini ko‘tarish (psixologik o‘yin)
II. O‘tilgan mavzuni mustahkamlash;
O‘qituvchi o‘tilgan mavzu yuzasidan bolalarga savollar beradi;
Yigirma va ikki sonini ko‘paytmasini toping (qirq soniga teng)
Ikkiyuz sonini ikki marta ortiring (to‘rtyuz ga teng)
O‘qituvchi:
Aziz o‘quvchilar o‘tilgan mavzuimizni ham takrorlab oldik.
Hammaga demak mavzu tushunarli bo‘libti.
Unday bo‘lsa kelinglar yangi mavzuimizni boshlaymiz.
III. YAngi mavzuni bayoni:
O‘qituvchi sinf doskasiga sanani va yangi mavzuni yozadi.
O‘qituvchi:
Bolajonlar bugungi mavzuimiz “a : b ifodaning qiymatini topish”. Hamma bugungi sanani va mavzuni daftariga yozib olsin.
O‘quvchilar mavzuni yozib bo‘lishgach o‘qituvchi so‘zini davom ettiradi.
O‘qituvchi:
Demak mavzudan kelib chiqib bugungi darsimizda sizlar bilan a : b ifodaning qiymatini topishni o‘rganib olamiz. Kelinglar diqqatimizni
1-misolimizga qaratsak.
Agar a =4000 , b = 2 bo‘lsa ifodaning qiymatini toping.
O‘qituvchi taxta doskasida bajarib berdi.
4000 : 2 = 2000
Bolajonlar misolimizni hamma daftariga yozib olsin.
Aziz o‘quvchilar endi sizlar bilan 2-misolimizga to‘xtalsak.
O‘quvchilar ikkinchi misolni magnit doskada bajardi
a
|
246
|
4826
|
6484
|
7305
|
8052
|
8416
|
b
|
2
|
2
|
4
|
5
|
6
|
8
|
a : b
|
123
|
2413
|
1621
|
1461
|
1342
|
1052
|
O‘qituvchi:
O‘quvchilar yuqoridagi misolni echimini daftarlariga yozib oladilar.
SHu bilan 2-misol ham yakunlandi.
O‘qituvchi:
Aziz o‘quvchilar endi sizlar bilan 3-masalamizga to‘xtalsak.
2-masalamiz Yo‘lning ikki chorrahasid orasidagi masofa 750 m. Bu yo‘l chtiga elektr tarmog‘i ustunlari o‘rnatilgan. Ularning orasi 50 m dan CHorrahalar orasiga nechta ustun o‘rnatilgan?
SHundan so‘ng o‘qituvchi bolalarga 3-masalani o‘qib berdi. Keyin masala rasm asosida ko‘rsatib taxta doskasida o‘qituvchi tomonidan echiladi.
Yechish:
750 m : 50 m = 15 m
Javob 15 ta ustun o‘rnatilgan.
O‘qituvchi o‘quvchilarga yuqoridagi masalasini echimini daftarlariga yozib oladilar. SHu bilan 3-masala ham yakunlandi.
O‘qituvchi:
Aziz o‘quvchilar endi biz sizlar bilan 4-masalamizga qaraymiz.
3 sm 8 mm va 5 sm 4 mm tomonli to‘g‘ri to‘rtburchak chizing va perimetrini toping
Kelinglar chizishdan oldi sm ni mm ga aylantirib olamiz.
38 mm va 54 mm
54 mm
Yechish: 1) 54+38=92mm
2) 92*2=
Javob :
38 mm
O‘qituvchi
Aziz o‘quvchilar masalamizni daftarga chizib javobini yozing.
O‘qituvchi:
Aziz o‘quvchilar endi biz sizlar bilan 5-misolni echamiz.
a) Jadvalda keltirilgan ifodalarni o‘qing:
Ifoda
|
Ma’nosi
|
(d+2)+d
|
Yig‘indiga sonni qo‘shish
|
(b-3)-a
|
Ayirmadan sonni ayirish
|
(a*5)-b
|
Ko‘paytmadan sonni ayirish
|
(s:4)+a
|
Bo‘linmaga sonni qo‘shish
|
Bu misolni o‘quvchilar harflar o‘rniga sonlarni qo‘yib misolni yechadi.
(100+2)+100=102+100=202
(53-3)-2=50-2=48
(10*5)-10=50-10=40
(400:4)+10=100+10=110
O‘qituvchi
Ofarin bolalar siz ushbu misollarni to‘g‘ri bajardingiz. Bolalar sizlarga bir savol:
Xo‘sh bunday misollarni bajarish bizga nima uchun kerak, bu kabi misollar bizga kelgusihayotimiz davomida ham kerak bo‘ladimi?
O‘quvchilar quydagi savolga o‘zlarining fikr va mulohazalarini bildirdilar. So‘ng o‘qituvchi to‘g‘ri javobni aytib mulohazalarni to‘ldiradi.
SHu bilan 5-misol ham yakunlanadi.
IV. Dam olish daqiqasi.
O‘qituvchi:
Qani bolajonlar men esa sizlarga ko‘paytirish jadvali asosida savollar beraman. Sizlar esa bu savollarga to‘g‘ri javobni aytasizlar.
8*8=64 4*7=28
9*2=18 9*9=81
6*8=48 7*7=49
9*3=27 5*5=25
7*5=35 6*6=36
O‘qituvchi:
Bolalar mana biroz yozilib oldik.
V. Yangi mavzuni mustahkamlash:
O‘quvchilar bilan savol-javob qilindi rasmli kartochkalarni ko‘rsatdi, o‘quvchilar javob berdi
VI. Dars yakuni:
O‘quvchilarni o‘zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab baholar qo‘yiladi
Darsda faol qatnashmagan o‘quvchiga keyingi darsda faol bo‘lishlari aytib o‘tildi.
Uyga vazifa: 6- misol, 7-masala
Do'stlaringiz bilan baham: |