Хonqa tumanidagi 6-sonli maktabning o'zbek tili fani o’qituvchisi Avezova Muqaddasning b sinfida Q. Muhammadiy " Kitob bizniki " she'ri mavzusida ochiq dars ishlanmasi



Download 16,97 Kb.
Sana31.12.2021
Hajmi16,97 Kb.
#239823
Bog'liq
ochiq dars 6b
arab tili darslari oquv qollanma, ibtidoiy jamoa tarixi , ACFrOgATDHX7IIjwMsbx53tIU97W5dDaojitxCG6hX2P7bbx0Y9FAh8Gr 9ShpYrwj-tAIIIhsp5dgJOP2RNV-rleSla30EIdWf LooGEq0A o4QzHi1YARTaeWdb4I9N4TLcnC6Ui2icJIPyX1M, Amir Temur siyosiy maydonga kirishi, 16 Kahhorov675, Poya va uning vazifalari, Dunyoviylik dahriylik emas, Poya va uning vazifalari, 3 chorak 10 sinf, ochiq dars 6b, реферат Актуальные проблемы финансов

Хonqa tumanidagi 36-sonli maktabning o'zbek tili fani o’qituvchisi Avezova Muqaddasning 6 b sinfida Q. Muhammadiy " Kitob bizniki " she'ri mavzusida ochiq dars ishlanmasi
Fan: O’zbek tili
Sinf: 6 B
Mavzu: Quddus Muhammadiy “Kitob bizniki" she'ri
Ta’limiy maqsad: Bilim olishda qiziqishni oshirish va kitobsevarlikka o’rgatish, ravon o’qish ko’nikmasini oshirish, kitoblarni yaratish mashaqqatlari va tarixi bilan tanishtirish.
Tarbiyaviy maqsad: Kitoblarni asrashni o’rgatish. Kitob bilan do’stlashtirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: Savodxonlikni oshirish. Og’zaki nutqni rivojlantirish. Fikrlash doirasini kengaytirish.
Dars uslubi: ko’rgazmali, suhbat.
Dars jihozlari: kitob, tarixiy kitoblar, proyektor, kompyuter, ekran.
Darsning borishi: o’quvchilar bilan salomlashib, davomatni tekshirish.
Uy vazifasini tekshiriladi:
1-qatordan 3 ta o’quvchidan 4 qatordan she’r so’raladi.
2- qatordan 3 ta o’quvchidan 4 qatordan she’r so’raladi.
3- qatordan 3 ta o’quvchidan 4 qatordan she’r so’raladi.
Hammadan xor qilib she’r so’raladi. Savol-javob o’tkaziladi.

"Maktab-oftob" she’rini kim yozgan ekan? – Quddus Muhammadiy.


Maktab bizga nima berar ekan? – Maktab bilim beradi.
Shoir maktabni nimaga o’xshatadi? – Oftobga.Quyoshga.
II. Yangi mavzu bayoni
Bolalar bugun siz bilan bosmaxonaga sayr qilamiz. Bosmaxona – bu kitob chiqaradigan ishxona.
“Kitob chiqarish jarayoning tarixi” bayon qiluvchi prezentatsiya.
Bolalar bugun Q. Muhammadiyning “Kitob bizniki ” she'riniini o’qiymiz.
Kitoblar tarixi haqida suhbat o’tkaziladi.
Ota-bobolarimiz kitobni qanday asrashgan ekan?
Qo’llariga olib, o’pib, ko’z qorachig’igey asrashgan.
Nima uchun kitob bilim bulog’I deyiladi?
Buloqdagi suv yer ostidan chiqadi, u tamom bo’lmaydi. Bilim ham qancha ishlatilsa ham tamom bo’lmaydi.
Siz qanday ertaklarni o’qigansiz?
III. Hozirgi slaydlardan ko’rdingiz, birinchi bo’lib yozuv paydo bo’lgan ekan. Bu yozuvlarni nimalarga yozishgan?
Toshga , temirga, yog’ochga yozilgan.
Qog’oz qayerda o’ylab topilgan ekan?
Xitoyda, Samarqandda, keyinchalik butun dunyoda qog’oz ishlab chiqarila boshlangan.
Bu nimalar rasmi?
O’rmonlar, daraxtlar, hayvonlar.
Daraxt po’stloqlaridan nimalar tayyorlanadi?
Qog’oz.
Daraxtlarni qirqib tashlasak nima bo’ladi?
Daraxtlar yo’q bo’lib ketadi.
Havoga qanday ta’sir qiladi?
Iflos bo’ladi.
IV. Kitob turlari haqida suhbat.
Mana bu sizning darsliklaringiz. Biz yaqinda allomalarimizning hayoti va ijodi bilan tanishgan edik. Bu A. Navoiy bobomizning “Hamsa” asari yozilgan kitob. Bu kitobda Toshkentimiz tarixi yozilgan. Bu kitobda o’zbek kahramoni Jaloliddin Manguberdi haqida yozilgan.
Sizlarga ota-onangiz qanday kitob va jurnallar sovg’a qilishgan?
V. She'r ifodali o’qiladi. (Bir misradan o’qitiladi.)
VI. Maqol sharhlanadi. Olamda kitobdan aziz do’st yo’qdir. (A. Navoiy)
Bilimdan ortiq boylik yo’q. (Doskaga ilinadi.)
VII. Topishmoqlar aytiladi.
Qat-qat qatlama, aqling bo’lsa tashlama. (Kitob)
Tinmay o’qisang agar,
Ko’p narsani o’rgatar.
Bilsang, uka, o’ylab top.
Bilim koni u. (Kitob)
VIII. Kitob haqida she’r aytiladi. Biz yaqinda “Kitob – mening do’stimsan” tadbirini o’tkazgan edik. Shu tadbirga bag’ishlab she’rlar yodlagan edingiz. Shu she’rlardan aytib bering.
IX. Yakuniy qism

Kitobni asrash shart ekan. Ota-bobolarimiz yozgan kitoblari qanday qilib bizgacha yetib kelgan? Chunki uni yaxshilab asrashgan. Otalari o’z farzandlariga qoldirishgan, bir biriga sovg’a qilishgan. Siz ham kitoblaringizni asrang, ukalaringizga sovg’a qiling. Shu bilan birga tabiatimizni ham asrang.


X. Rag’batlantirish.
Download 16,97 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2023
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa
davlat universiteti
axborot texnologiyalari
ta’lim vazirligi
zbekiston respublikasi
maxsus ta’lim
guruh talabasi
nomidagi toshkent
O’zbekiston respublikasi
toshkent axborot
texnologiyalari universiteti
xorazmiy nomidagi
o’rta maxsus
davlat pedagogika
rivojlantirish vazirligi
pedagogika instituti
Ўзбекистон республикаси
tashkil etish
vazirligi muhammad
haqida tushuncha
respublikasi axborot
toshkent davlat
kommunikatsiyalarini rivojlantirish
таълим вазирлиги
O'zbekiston respublikasi
махсус таълим
vazirligi toshkent
fanidan tayyorlagan
bilan ishlash
saqlash vazirligi
Ishdan maqsad
Toshkent davlat
fanidan mustaqil
sog'liqni saqlash
uzbekistan coronavirus
haqida umumiy
respublikasi sog'liqni
coronavirus covid
vazirligi koronavirus
koronavirus covid
covid vaccination
qarshi emlanganlik
risida sertifikat
vaccination certificate
sertifikat ministry
o’rta ta’lim
pedagogika universiteti
matematika fakulteti
ishlab chiqarish
fanlar fakulteti
moliya instituti
fanining predmeti