8-sinf. Geometriya.
Mavzu: Qavariq ko`pburchak ichki va tashqi burchaklarining yig`indisi.
Maqsad:
Ta`limiy maqsad:
1) Qavariq ko`pburchak ichki va bittadan olingan tashqi burchaklarning yig`indisini topish, formulalari bilan tanishtirish.
2) Tarbiyaviy maqsad: o`qituvchilarning ilmiy tadqiqotchilik faziliyatlarini tarbiyalash, ularda o`zaro hurmat, birovni tinglay olish, xususiyatlarini tarbiyalash.
3) Rivojlantiruvchi maqsad: masalalar yechish orqali o`quvchilarning mantiqiy va ijodiy fikrlashini rivojlantirish.
Dars jihozi: 8-sinf “Geometriya” darsligi, test topshiriqlari yozilgan tarqatma materiallar, ko`pburchak chizilgan plakat.
Dars turi: Savol-javob, musobaqa, yangi tushunchalar berish – aralash dars.
1. Darsning borishi: Tashkiliy qism o`tkaziladi navbatchining axboroti tinglanadi
2.O`tilgan mavzuni takrorlash.
O`qituvchi: Qavariq ko`pburchak deb qanday ko`pburchakka aytiladi?
O`quvchi: Agar ko`pburchak tomonini o`z ichiga olgan ixtiyoriy to`g`ri chiziqqa nisbatan bitta yarim tekislikda yotsa, u qavariq ko`pburchak eyiladi.
O`qituvchi: Qavariq n burchakning diagonallari soni qaysi formula yordamida topiladi?
O`quvchi: Qavariq n burchak diagonallari soni ga teng bo`ladi.
3. Yangi mavzu: Yangi mavzuni suhbat usulida o`quvchilar bilan savol-javob tarzida olib boriladi.
O`qituvchi: Qavariq beshburchak chizing va uning biror uchidan barcha diagonallarni o`tkazing.
Har bir o`quvchi o`qituvchi aytgan rasmni yasaydi.
O`qituvchi: bunda nechta uchburchak hosil bo`ladi?
O `quvchilar: 3 ta uchburchak hosil bo`lad i
O`qituvchi: Shu beshburchakning burchaklari yig`indisini toping.
O`quvchi: 180*3=540 bo`ladi.
Mavzu: o`quvchilarga uyda o`qib kelish uchun berilgan bo`lishi kerak. O`quvchilar qavariq burchak, uning tashqi va ichki sohasi haqida bilishadi.
O`qituvchi: Ko`pburchakning ichki burchagi deb nimaga aytiladi?
O`quvchi: ko`pburchakning berilgan uchidagi ichki burchagi deb, uning shu uchida uchrashuvchi tomonlari hosil qilgan burchakka aytiladi.
O`qituvchi: qavariq n burchak burchaklarining yig`indisi ga teng, bunda n-tomonlar soni?
Isbot. A1 A2 A3…An – n burchak berilgan bo`lsin. Uning biror ichidan, masalan A dan ko`pburchakning barcha diaganallarini o`tkazamiz. Diagonallar ko`pburchakning nechta uchburchakka aylantiradi ?
O`qituvchi. O`quvchi javobi 1. To`rtburchakda 2ta 4-2
2. Beshburchakda 3 ta 5-2
3. Olti burchakda 4ta 6-2
4. n burchakda (n-2) ta
Uchburchaklar soni (n-2) ta, ya`ni ko`pburchak tomonlari sonidan 2 taga kam bo`ladi. Ko`pburchakning burchaklari yig`indisi uni tashkil qiluvchi uchburchak burchaklari yig`indisiga, ya`ni 180oga teng bo`ladi.
Demak,
a) uchburchak burchaklari yig`indisi nimaga teng?
Javob: 180o (n-2)
b) to`rtburchak burchaklari yig`indisi necha gradusga teng? Javob: 360o
v) beshburchakda-chi?
Javob: 540o,
180o, 180o 2, 180o 3, …
1. Qavariq ko`pburchakning ichki burchaklari yig`indisi 180oga karrali bo`ladi.
2. Qavariq ko`pburchakning har bir burchagi 180odan kichik bo`ladi.
3. Ko`pburchak burchaklari yig`indisi haqida teorema qavariq bo`lmagan ko`pburchaklar uchun ham o`rinli.
Ko`pburchak tashqi burchaklarining yig`indisi.
O`qituvchi: Ko`pburchakning tashqi burchagi deb nimaga aytiladi?
Javob: Ko`pburchakning berilgan uchidagi tashqi burchagi deb, uning shu uchidagi ichki burchagiga qo`shni burchakka aytiladi.
2-savol. Ko`pburchakning har bir uchida nechta tashqi burchak yasash mumkin? Javob: 2 ta.
O `qituchi: Qavariq n burchakning har bir uchidan bittadan olingan tashqi burchaklari yig`indisi 360oga teng. C
Isboti. B D
A E
Ko`pburchakning har bir uchida bittadan tashqi burchak yasaymiz
a)Ko`pburchakning ichki burchagi va unga qo`shni bo`lgan tashqi burchak yig`indisi necha gradus bo`ladi?
Javob:180o
b) U holda barcha ichki va har bir uchidan bittadan olingan tashqi burchaklar yig`indisi nimaga teng ?
Javob: 180o n ga teng.
v)Hamma ichki burchaklar yig`indisi nimaga teng?
Javob: 180o(n-2) ga teng.
Bundan tashqi burchaklar yig`indisi: 180o n-180o (n-2) = 180o n-180o n+360o =360o ga teng ekanligini topamiz.
4.Mustahkamlash. Masalalar yechish. 12-masala og`zaki yechiladi.
Javob: qavariq ko`pburchakning har bir ichki burchagi 180o dan kichik, shuning uchun u
1) 359o 2) 181o 5) 180o bo`lishi mumkin emas.
3) 179o 4) 142o bo`lishi mumkin.
13-masala. Qanday qavariq n burchakda uning hamma burchaklari:
1) o`tmas 2) to`g`ri 3) o`tkir bo`lishi mumkin?
Javob: 1.o`tmas: beshburchak,
Oltiburchak, n>5.
2.To`g`ri: n=4 to`g`ri to`rtburchak
Kvadrat.
3. O`tkir: n=3 uchburchak.
14-masalani o`qituvchi o`quvchilar bilan birgalikda yechadi.
1) 1080o .
Yechish: 180o (n-2)=1080o , n-2=6, n=8
ta tomoni bor.
3) 3960o . 3-ni o`quvchilar mustaqil yechib ko`rishlari kerak.
15-masalani o`qituvchi tushuntirib beradi.
15-masala. Ko`pburchak ichki burchaklarining va bitta tashqi burchagining yig`indisi 1000o ga teng .
Ko`pburchakning tomonlari soni nechta?
Yechish. Qavariq ko`pburchakning ichki burchaklari yig`indisi 180oga karrali, shuning uchun 1000oni quyidagicha yozib olamiz.
1000o=180o 5+100o
180o 5-ichki burchaklar yig`indisi, 100 esa biror tashqi burchagidir. 180o (n-2)=180o5 dan n-2=5, n=7ni topamiz. Javob 7 ta.
5. Test topshiriqlari. Har bir qatorga 2 ta kartochka beriladi.
1. Qavariq 6 burchakning ichki burchaklari yig`indisi necha gradus?
a) 700o b) 720o c) 680o
2. Har bir burchagi 135o bo`lgan qavariq ko`pburchakning nechta tomoni bor?
a) 10 b) 8 c) 12
3. Qavariq 7 burchakning ichki burchaklari yig`indisini toping.
a) 900o b) 800o c)820o
4. Har bir burchagi 120o bo`lgan qavariq ko`pburchakning nechta tomoni bor?
a) 8 b) 10 c) 6
5. Qavariq 8 burchakning ichki burchaklari yi`gindisini toping.
a) 1060o b) 1080o c) 1800o.
6. Har bir burchagi 150o bo`lgan qavariq ko`pburchakning nechta tomoni bor?
a) 10 b) 12 c) 15.
6. Baholash. Darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholanib, baholar jurnalga va o`quvchilarning kundaliklariga qo`yiladi.
Uyga vazifa. 14 (2); 16; 17- masalalar.
Vaqt taqsimoti:
1. Tashkiliy qism 2 min.
2. Takrorlash 3min.
3. Yangi mavzu 12min.
4. Mustahkamlash 18min.
5. Test 7min.
6. Baholash, uy vazifa
berish 3min
Jami: 45 min.
8-sinf. Geometriya.
Mavzu: Teng yonli trapetsiyaning xossasi.
Maqsad:
Ta`limiy: o`quvchilarni teng yonli trapetsiyaning xossasi bilan tanishtirish;
Tarbiyaviy: o`quvchilarni mehnatsevarlikka, chidamli, qat`iyatli va tartibli bo`lishga undash;
Rivojlantiruvchi: o`quvchilarning diqqatini, ziyrakligini, ijodkorligini rivojlantirish.
Dars jihozi: darslik, estafeta qog`ozi, plakat.
Dars turi: yangi bilim va tushunchalar berish – aralash dars.
Dars metodi: guruhlarga bo`lish,
Savol-javob.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism. Salomlashish, davomat.
2. Uyga berilgan vazifalar so`raladi.
O`quvchilar yecha olmagan masalalarga ko`satmalar beriladi. O`tilgan mavzuni takrorlash uchun savollar beriladi.
1. O`qituvchi:
- qanday shakl to`rtburchak deb ataladi? U qanday belgilanadi?
O`quvchi:
- to`rtta nuqta va bu nuqtalarni ketma- ket tutashtiruvchi to`rtta kesmadan iborat shakl to`rtburchak deyiladi.
ABCD yoki BCDA kabi belgilanadi.
2. O`qituvchi:
- qanday to`rtburchakni trapetsiya deyiladi?
O`quvchi:
- ikkita tomoni parallel, qolgan ikki tomoni parallel bo`lmagan to`rtburchak trapetsiya deyiladi.
3. O`qituvchi plakatda yasalgan to`rtburchaklar ichidan trpetsiyani topib aytishni talab qiladi.
O`quvchilar trapetsiyani oson topadilar. O`qituvchi o`quvchilardan trapetsiyaning qaysi tomonlari asos, qaysi tomonlari yon tomon deb atalishini va chizmadan ko`rsatishini so`raydi.
4.O’qituvchi. Teng yonli trfpetsiya deb qanday trfpetsiyaga aytiladi?
O`quvchi:
- yon tomonlari teng bo`lgan trapetsiya, teng yonli trapetsiya deyiladi.
Yangi mavzu bayoni.
O`qituvchi:
- daftaringizga teng yonli trapetsiyani yasang va uni ABCD deb belgilang, men doskada yasayman.
Bu yerda AD=a-katta asosi,
BC=b-kichik asosi bo`lsin. Kichik asosining B uchidan BP balandlikni o`tkazamiz.
Savol. Balandlikning P asosi AD tomoni qanday kesmalarga ajratdi?
Javob: AP va PD kesmalarga.
O`qituvchi teoremani to`liq aytadi.
Teorema. Teng yonli trapetsiya ning o`tmas burchagi
uchidan o`tkazilgan balandlik katta asosini
uzunliklari asoslari ayirmasining yarmiga va
asoslari yig`indisining yarmiga teng bo`laklarga
ajratadi,ya`ni:
AP= ; PD= .
Isbot. C uchidan CF balandlikni o`tkazamiz.
B C
A P F D
Savol. Trfpetsiya qanday shakillarga ajraladi?
Javob:To`g`ri to`rtburchak va 2 ta to`g`ri burchakli uchburchakka ajraldi.
Savol. Shu to`g`ri burchakli uchburchaklar haqida nima deya olasiz?
Javob. Ular teng uchburchaklar.
ABP= DCP, chunki AB=CD – shartga ko’ra;
BP=CF-BC va AD parallel to`g`ri chiziqlar orasidagi masofa.
Uchburchaklar tengligidan
AP=FD kelib chiqadi.
PBCF to`g`ri to`rtburchakda PF=BC=b.
Demak, ,
Shunday qilib,
4. Mustahkamlash. Har bir guruhga bittadan estafeta qog`ozi beriladi. Qog`ozga teng yonli trapetsiya yasalgan va 4 ta masala qisqacha yozilgan. Estafeta qog`ozining namunasi:
B C
AD=a,
BC=b,
AP=x,
PD=y .
A x P y D
1. a=7, b=3, x=?, y=?
2. a=12, x=5, y=?
3 a=12, x=5, b=?
4. b=3, y=6, a=?
5.
Birinchi partadagi 2 o`quvchi 1-masalani yechib, 2-partaga qog`ozni uzatadi. Ikkinchi partadagi o`quvchilar 2-masalani yechib, qog`ozni orqaga uzatadi va h.k.
Qaysi qatordagi o`quvchilar tez va to`g`ri yechib o`qituvchiga olib borsalar, o`sha guruh g`olib hisoblanadi.
5-masalani to`g`ri yechgan o`quvchilar alohida rag`batlantiriladi.
27-masala. Teng yonli trapetsiyada:
1) diagonallari teng; 2) asosidagi burchaklari teng ekanligini isbot qiling.
I sboti. B C
A E F D
O`qituvchi. Dastlab teng yonli trapetsiyaning asosidagi burchaklari tengligini isbot qilamiz.
ABE= DCF =>
= > o-
o -
A D
Endi diagonallarning tengligini ko`rsatamiz.
^ABD=^DCA, chunki AD – umumiy tomon, shartga ko`ra AB=CD
va
Bu yerdan BD=CA ekanligi kelib chiqadi.
30-masala. Teng yonli trpatsiyaning o`tkir burchagi 60, asosi 15sm va 49sm ekanligi ma`lum. Shu trapetsiyaning premetrini toping.
B C
A D
P
Berilgan: Topish kerak:
ABCD
b=BC=15sm
a=AD=49sm.
Yechish: BP balandlikni o`tkazamiz.
ABP to`g`ri burchakli uchburchakda o - o - 60=30 va to`g`ri burchakli uchburchakda 30o li burchak qarshisidagi katat gipotenuzaning yarmiga teng:
AB=2* AP=2*17=34(sm) CD=AB=34sm.
PABCD=AB+BC+CD+DA =34+15+34+49=132(sm).
Javob: 132sm.
32-masala. Teng yonli trapetsiyaning kichik asosi yon tomoniga teng, diagonali yon tomoniga perpendikular. Trapetsiyaning burchaklarini toping.
Yechish:
B C
AB=BC A D
O`qituvchi. Shu chizmadan teng burchaklarni ayting.
O`quvchi:
O`qituvchi: Yana qaysi burchaklar teng?
O`quvchi:
To`g`ri burchakli ADC uchburchakda o, x+2x=90o, x=30o.
o=60o;
o-60o=120o.
34-masala. Teng yonli trapetsiyaning qarama-qarshi burchaklari ayirmasi 50o ga teng. Shu trpetsiyaning burchaklarini toping.
Bu masalani o`quvchilarga mustaqil yechish uchun berish kerak.
5. Uyga vazifa 28, 31, 33-masalalar.
26-dagi savollarga javob yozish.
Darsda faol qatnashgan o`quvchilarning baholari e`lon qilinib, jurnalga va kundalik daftarlariga qo`yiladi.
Vaqt taqsimoti:
1.Tashkiliy qism 2min
2. Uyga vazifa 5min
3.Yangi mavzu bayoni 6min
4. Mustahkamlash 20min
5.Uyga vazifa berish va
baholash 2min.
Jami: 45min
8-sinf. Geometriya
Mavzu: Parallelogramm va uning xossalari.
Maqsad:
a) o`quvchilarni parallelogrammning ta`rifi va xossalari bilan tanishtirish.
b) o`quvchilarda o`zaro do`stona munosabatda bo`lish, qat`iyatlilik, tartiblilik xususiyatlarini tarbiyalash.
d) o`quvchilarning ziyrakligini, ijodkorligini, diqqatini rivojlantirish.
Dars jihozi: darslik, bo`r, plakat, kartochkalar.
Dars turi: yangi bilim va tushunchalar berish-aralash dars.
Dars rejasi:
1. Tashkiliy qism.
2. O`tilgan mavzuni so`rash.
3. Yangi mavzu bayoni.
4. Mustahkamlash.
5. Uyga vazifa berish va baholash.
1. Salomlashish, sinfni va o`quvchilarni ko`zdan kechirish.
2. O`qituvchi o`quvchilarga 3 ta kartochka tarqatdi.
Kartochkada quyidagi topshiriqlar bo`ladi.
1. Teng yonli trapetsiyaning o`tkir burchagi 70o, qolgan burchaklarini toping.
2. Teng yonli trapetsiyaning asoslari 8 sm va 20 sm.
A F=? FD=? B C
A F D
3. Teng yonli trapetsiyaning burchaklari 4:5 nisbatda. Shu burchaklarni toping.
Masalani yechgan o`quvchi uni doskada hammaga tushuntiradi.
3. Yangi mavzu bayoni.
O`qituvchi:
1) Daftaringizga 2 ta parallel to`g`ri chiziq chizing.
2) Endi ularni kesib o`tuvchi parallel bo`lmagan 2 ta to`g`ri chiziqlar chizing.
3) To`g`ri chiziqlarning kesishishidan qanday shakl hosil bo`ladi?
Javob.
1-o`quvchi: to`rtburchak,
2-o`quvchi: trapetsiya.
O`qituvchi:
-har ikki javob ham to`g`ri, birinchidan u to`rtburchak, ikkinchidan faqat ikkita tomoni parallel bo`lgani uchun bu to`rtburchak trapetsiya bo`ladi.
O`qituvchi parallelogrammning ta`rifini aytib uning balandliklari haqida tushuncha beradi.
Ta`rif. Qarama-qarshi tomonlari o`zaro parallel bo`lgan to`rtburchak parallelogramm deb ataladi. AB||DC
B C AD|| BC
A D
Parallelogrammning qarama-qarshi tomonlariga perpendikulyar bo`lgan kesmalar parallelogrammning balandliklari deyiladi.
BE va BF - balandliklar
BE# BF.
B C
F
A E D
O`qituvchi:
Yana ikkita a va b parallel to`g`ri chiziqlar yasang;
Ularni kesib o`tuvchi c va d o`zaro parallel to`g`ri chiziqlarni yasang;
Kesish nuqtalarini harflar bilan belgilang;
Hosil bo`lgan to`rtburchak turini aniqlang.
Javob: parallelogramm.
B C
A D
O`qituvchi:
- javobingizni asoslang.
O`quvchi.
- ikkitadan tomonlari parallel bo`lgani uchun.
Parallelogrammning xossalari ikkita teorema va ularning natijalarida ifoda etilgan. Teoremalarning isbotlari oson va sodda bo`lgani uchun o`qituvchi isbotni o`quvchilar ishtirokida bajaradi.
1-teorema. Parallelogrammning diagonali uni 2 ta teng uchburchakkka bo`ladi.
O`qituvchi.
ABCD parallelogrammni va uning AC diagonalini yasaymiz. AC diagonal parallelogrammni qanday bo`laklarga (shakllarga) ajratdi?
O `quvchi:
I kkita uchburchakka ABC va CDA.
O`qituvchi:
Shu uchburchaklar haqida nima deya olasiz?
O`quvchi. Ular teng.
O `qituvchi: Ana endi ABC va CDA ning tengligini asoslaymiz. Bu ikki uchburchak uchun AC – umumiy tomon, teng burchaklarini ayting-chi.
O`quvchi. <2=<4, chunki ichki almashinuvchi burchaklar, xuddi
shunday <1=<3.
O`qituvchi. Demak, uchburchaklar tengligining 2-alomatiga
ko`ra ABC= CDA.
Teorema isboti tugadi.
O`qituvchi.
1) Bu uchburchaklarning teng tomonlarini ko`rsating.
O`quvchi. AB=CD, BC=DA.
O`qituvchi. Teng burchaklarini ayting.
O`quvchi.
O`qituvchi. Demak,
1-natija. Parallelogrammning qarama-qarshi tomonlari teng.
2-natija. Parallelogrammning qarama qarshi burchaklari teng.
2-teorema. Parallelogrammning diagonallari kesishadi va kesishish nuqtasida teng ikki bo`linadi.
O`qituvchi. Bu teoremani mustaqil isbotlashga urinibko`ringlar.
Bu sizga uyga vazifa.
4.Mustahkamlash.
35-36-maslalar savollarini o`quvchilar kitobdan o`zlari o`qib javob berishlari kerak.
№37. Parallelogrammning qo`shni burchaklari yig`indisi 180o ga teng ekanini isbotlang.
B C
A D
O`quvchilar bu masalani 2-natija (parallelogrammning qarama-qarshi burchaklari teng) dan foydalanib
2a+2B=360 => a+B=180 ko`rinishida isbotlaydilar.
O`qituvchi isbotini ham aytib o`tishi kerak.
A B tomoni davom ettiramiz, E
B C
bunda
A D
o bo`ladi.
38-masalada o`qituvchi darsda faol qatnashmaydigan o`quvchilar bilan shug`ullanish imkoniyatiga ega. Ana shu masalani yechishda plakatdan foydalanish yaxshi samara beradi.
39 – masalaning 1) va 3) larini o`quvchilar mustaqil yechadilar.
40 – masala. Parallelogrammning diagonallarining kesishish nuqtasi orqali to`g`ri chiziq o`tkazilgan.
Shu to`g`ri chiziqning parallel tomonlari orasidagi kesmasi bu nuqtada teng ikkiga bo`linishini isbotlang.
O`qituvchi.
EO=OF ekanini isbotlashimiz kerak.
AOF va COE uchburchaklar haqida nima bilasiz?
I sboti. B E C
o
A F D
O `quvchi. Ular teng: AOF= COE.
O`qituvchi.Bu uchburchaklarning tengligini asoslashga urinib ko`ring.
O`quvchi. AO=OC parallelogramm diagonallariningxossasiga ko`ra,
O `qituvchi. AOF= COE dan EO=OF ekani kelib chiqadi.
Mustahkamlash qismida 3 ta qator o`quvchilari orasida musobaqa uyushtirish mumkin. Bunda mavzuni o`rgangach o`quvchilar bajara
olishi shart bo`lgan masalalardan foydalaniladi. Musobaqa uchun
“Kema yo`nalishini aniqlang” nomli o`yindan foydalanamiz.
Har bir guruh uchun quyidagicha plakat (plakatni ikkiga bo`lib, yarmiga tayyorlash kerak) tayyorlanadi.
12
ABCD
< A=75o 105 ,75 ,105
qolgan tomonlar? a=8sm
b=?
13,12,13
5.O`quvchilarni baholash va uyga vazifa. Uyga vazifa № 42, 43.
Darsda faol qatnashgan o`quvchilarning baholari e`lon qilinib, kundalik daftarlariga va jurnalga qo`yiladi.
Vaqt taqsimoti:
1. Tashkiliy qism 2min.
2. Takrorlash 5min.
3. Yangi mavzu 10min.
4. Mustahkamlash:
Masalalar yechish
O`yin (musobaqa) 15min 25min
5.Uyga vazifa berish
va baholash 3min
Jami: 45min
8-sinf. Geometriya.
Mavzu: To`g`ri to`rtburchak.
Maqsad.
1) O`quvchilarni to`g`ri to`rtburchakning ta`rifi, uning xossasi va alomati bilan tanishtirish;
2) O`quvchilarning ilmiy tadqiqotchilik, o`zaro hurmat, birovni tinglay olish xususiyatlarini tarbiyalash.
3) Masalar yechish orqali o`quvchilarning mantiqiy va ijodiy fikrlashini rivojlantirish.
Dars jihozi: 8-sinf “Geometriya” darsligi, plakat.
Dars turi: Savol-javob, yangi tushunchalar berish – aralash dars.
Dars rejasi:
1. Tashkiliy qism.
2. Uyga vazifa va o`tilgan mavzuni so`rash.
3. Yangi mavzu bayoni.
4. Mustahkamlash. Masalalar yechish.
Mustaqil ish.
5. Baholash, uy vazifasini berish.
Darsning borishi.
1. Salomlashib, navbatchi axboroti tinglanadi.
2. Uyga vazifa va o`tilgan mavzuni so`rash. Doskada osilgan plakatda to`rtburchak, trapetsiya, parallelogramm va to`g`ri to`rtburchak yasalgan. O`qituvchi shu shakllar ichidan parallelogrammni ko`rsatishni yoki shakllarning har birining nomlarini so`raydi. Bu yerda o`qituvchi past bahoga o`qiydigan o`quvchilarni darsga qatnashtirish huquqiga ega.
O`qituvchi o`quvchilardan parallelogrammning xossalarini so`raydi. Chiroyli va tez yozadigan bir o`quvchi toza plakatga flamaster bilan o`quvchilar aytgan xossalarni yozib turadi.
1. Parallelogrammning qarama-qarshi tomonlari teng;
2. Parallelogrammning qarama-qarshi burchaklari teng;
3. Parallelogrammning diagonallari kesishadi va kesishgan nuqtasida teng ikkiga bo`linadi;
4. Parallelogramm dioganali uni ikkita teng uchburchakka ajratadi.
O`qituvchi. Agar parallelogrammning bir burchagi 90o bo`lsa, qolgan burchaklarini necha gradusda bo`ladi?
O`quvchi. Hammasi 90o da bo`ladi.
3. Yangi mavzu bayoni.
O`qituvchi ta`rifni aytadi.
Ta`rif. Hamma burchaklari to`g`ri bo`lgan parallelogramm to`g`ri to`rtburchak deyiladi.
B C
b
=o
A a D P=2*(a+b)
Demak, to`g`ri to`rtburchak parallelogrammning xususiy holi. U holda to`g`ri to`rtburchak plakatda yozilgan barcha xossalarga ega. To`g`ri to`rtburchakning diagonali uni qanday uchburchaklarga bo`ladi!
O`quvchilar:
1) teng uchburchaklarga
2) to`g`ri burchakli uchburchaklarga
3) to`g`ri burchakli teng uchburchaklarga.
N K
M L
O`qituvchi uchta javobning ham to`g`riligini, 3-javob to`g`ri va to`liq ekanligini aytadi. To`g`ri to`rtburchakning o`ziga xos xossasini ko`rib chiqamiz.
Teorema.
To`g`ri to`rtburchakning diagonallari o`zaro teng.
Isbot. ABCD to`g`ri to`rtburchakda AC=BD
b o`lishini isbotlaymiz. ACD= DBA,
chunki AD katet umumiy, CD=BA.
Bundan, bu uchburchaklar gipotenuzalarining tengligi, ya`ni AC=BD kelib chiqadi.
B C
A D
Teskari teorema. Agar parallelogrammning diagonallari teng bo`lsa, u to`g`ri to`rtburchakdir.
Ushbu teoremani darsda isbotlash shart emas.
Masala. Ikkita qo`shni tomoni a va b bo`lgan to`g`ri to`rtburchakni yasang.
Yasashni o`qituvchi o`quvchilar bilan birga bajaradi.
O`qituvchi.
1) To`g`ri burchak yasang va A harfi bilan belgilang;
2) Uning tomonlarida AD=a va AB=b kesmalarni qo`ying.
B q C
b p
A a D
3) B nuqta orqali AB ga perpendikulyar p to`g`ri chiziqni o`tkazing.
4) D nuqta orqali AD ga perpendikular q to`g`ri chiziqni o`tkazing.
5) p va q to`g`ri chiziqlarning kesishish nuqtalarini C bilan belgilang. Hosil bo`lgan to`rtburchak to`g`ri to`rtburchak bo`ladi.
p AB va AD AB => p||AD.
O`qituvchi. To`g`ri to`rtburchakning hamma xossalarini yozing.
Har bir guruh bitta qog`ozga to`g`ri to`rtburchakning xossalarini yozadi va o`qib beradi.
Javoblarni tinglab xulosa qilinadi.
1) to`g`ri to`rtburchakning hamma burchaklari to`g`ri;
2) to`g`ri to`rtburchakning diagonallari teng;
3) to`g`ri to`rtburchakning qarama-qarshi tomonlari teng;
4) to`g`ri to`rtburchakning diagonallari kesishadi va kesishgan nuqtasida teng ikkiga bo`linadi.
4. Mustahkamlash. Masalar yechish
51-masalaning savol va topshiriqlarini mavzuda ko`rib chiqdik.
№ 52, № 53- masalalar o`quvchilarga guruhda yechish uchun beriladi. Ular o`z guruhlarida masalani yechish uchun o`zaro fikr almashadilar, o`tilgan mavzularni, bilimlarini esga
oladilar va ulardan foydalanadilar.
Qiynalgan joylarida o`qituvchidan yordam oladilar.
№ 52. Berilgan ABCD to`g`ri to`rtburchak, BP-B burchakning bissektrisasi, AP=17sm, PD=2sm.
T.k. P=?
Y echish. B C
A D
P
1) ABCD – to’g’ri to`rtburchak bo`lgani uchun, AD||BC va shuning uchun <2=<3 Biroq, shartga ko`ra <2=<1, va demak, <1=<3 hamda ABP- asosi BP bo`lgan teng yonli uchburchak. Shunday qilib, AB=AP=17sm.
2) AD=AP+PD=17+21=38 (sm);
PABCD= 2*(AB+AD) =2*(17+38) =2*55=110(sm)
Javob=110sm.
53. Berilgan. ABCD to`g`ri to`rtburchak AB=32; o .
T.k. AC=?
Yechish. 1) To`g`ri burchakli ABD
uchburchakda o va
B C o. Shuning uchun
32sm o va 30o li burchak
qarshisida yotgan katet-
A D ning xossasiga ko`ra ega
bo`lamiz: BD=2*32=64 (sm).
2) To`g`ri to`rtburchakda diagonallar teng bo`lgani uchun, AC=BD=64(sm)
Javob: AC=64sm.
N 57. Berilgan. P=24sm. P – ixtiyoriy ichki nuqtasi
N .
B C Topish kerak.
p E KP+PE+NP+PF=?
A D Yechish. KP=AF, PE=FD,
F NP=BK, PF=KA.
KP+PE+NP+PF=AF+FD+BK+KA=AD+AB= P= *24=12(sm).
Javob. 12sm.
Mustaqil ish.
1.ABCD to`g`ri to`rtburchakning AC va BD diagonallari O nuqtada kesishadi, o.
2. To`g`ri to`rtburchakning eni 7 ga teng, bo`yi undan 5 ga ortiq.
Shu to`g`ri to`rtburchakning perimetrini toping.
V. Baholash va uyga vazifa berish. O`qituvchi o`quvchilarni baholashda ularning og`zaki savollarga bergan javoblariga, guruhda masala yechayotgandagi ishtirokiga, to`g`ri fikrlashiga asoslanadi. Mustaqil ish natijasi esa baholarni to`ldirishga, yanada ko`proq o`quvchini baholashga imkon yaratadi.
Uyga vazifa. № 55, № 58, № 59.
55-masala 52-masalaga o`xshash.
Vaqt taqsimoti.
I. Tashkiliy qism 2min
II. O`tilgan mavzuni so`rash 5min
III. Yangi mavzu bayoni 10min
IV. Mustahkamlash :
a) masalalar yechish 15min
b) mustaqil ish 10min
V. Baholash, uy vazifasi berish 3min. Jami: 45min.
8 -sinf. Geometriya.
Mavzu: Masalalar yechish.
Maqsad.
1. O`quvchilarda to`rtburchaklarning xossalaridan foydalanib masala yechish ko`nikmasi hosil qilish.
2. O`quvchilarda izlanuvchanlik, o`zaro hurmatda bo`lish, chidamlilik va vatanparvarlikni tarbiyayalash.
3. Masalalar yechish orqali o`quvchilarning mantiqiy, ijodiy, mustaqil fikrlashini, xotirasini rivojlantirish.
Dars jihozi: 8-sinf “Geometriya” darsligi, doska, bo`r, plakat, kortochkalar, geometric shakllar
Dars turi. Mustahkamlash darsi.
Dars rejasi.
1.Tashkiliy qism.
2. Takrorlash.
3. Masalalar yechish.
4. Mustaqil ish.
5. Baholash va uyga vazifa berish.
1. O`qituvchi o`quvchilar bilan salomlashib, navbatchini tinglaydi, sinfni, o`quvchilarni ko`zdan kechiradi.
O`quvchilarni uch guruhga bo`linib o`tiradilar.
II. Takrorlash. O`quvchi doskaga plakatni osib qo`yadi. Plakat uyidagicha tayyorlangan.
T o`rtburchak Parallelogramm Romb
T rapetsiya To`g`ri to`rtburchak Kvadrat
1) O`qituvchi har bir guruhga 5 ta knvert va kartochkalar beradi. Konvertlar ustiga trapetsiya, parallelogramm, romb, to`g`ri to`rtburchak va kvadrat kabi shakllarning nomi bittadan yozilgan.
Har bir guruhda shu shakllarning kartondan qirqib tayyorlangani bo`lishi kerak. Buni o`quvchilarga yasab kelish oldindan oldidan aytigan. Kartochkalarda, yuqoridagi shakllarning ta`riflari va xossalari yozilgan.
Qaysi kartochkadagi xossa qaysi shaklga tegishli bo`lsa kartochkani o`sha geometrik shakl nomi yozilgan konvertga solish kerak. Xossani shunday yozish kerakki, shaklning nomi ko`rsatilmasin.
Masalan,
“ Parallelogrammning diagonallari kesishadi va kesishgan nuqtasida teng ikkiga bo`linadi” degan xossasida “parallelogrammning” so`zi o`rniga “uning” so`zi ishlatiladi.
Aynan shu xossa parallelogrammga, to`g`ri to`rtburchakka, rombga va kvadratga ham tegishli. Shuning uchun bu kartochkadan 4 ta bo`ladi.
Guruhlar ishini tugatgach, guruhdagi eng bilimdan (har guruhdan bir nafar) o`quvchilar chiqib konvertlarni almashib tekshirib ko`radilar. Tekshirish jarayonida o`qituvchi ham qatnashishi kerak.
O`quvhilarga berilgan bu topshiriq ularning ziyrakligini oshiradi, xotirasini rivojlantiradi, suhbatdoshini tinglashga, o`zaro hurmatda bo`lishiga o`rgatadi.
2) O`qituvchi o`quvchilarning doskadagi plakatga diqqat qilishlarini so`raydi. Shu sxema bo`yicha shakllarning ta`riflarini keltirish kerak. Buning eng qiziq tomoni, “parellogramm”, “romb”, “kvadrat” tushunchasi yordamida kvadrat ta`rifini berish.
O`quvchi-o`qituvchi emas, darhol to`g`ri javobni ayta olmasligi mumkin. Ana shu yerda muammoli vaziyat vujudga keladi, bahs-mulohaza avj oladi.
Ta`riflarni xossalarni shu zaylda takrorlab olgach masalalar yechishga o`tamiz.
III. Maslalar yechish. 76-masala. o`quvchilarga mustaqil
yechish uchun beriladi.
N76. ABCD teng yonli trapetsiyada BC=20sm AB=24sm va
Yechish. Shartga BC=20sm, CD=AB=24sm
BP va CF balandliklarni o`tkazamiz.
B C
A P F D
T o`g`ri burchakli ABP da o, 30o li burchak qarshisidagi katetning xossasiga ko`ra
(sm),
FD=AP=12sm, PF=BC=20sm.
U holda AD=AP+PF+FD=12+20+12=44(sm)
Javob: 44 sm.
79-masalani o`qituvchi o`quvchilar bilan birga ishlaydi.
N79. Qavariq ABCD to`rtburchakda AB=CD, o,
o,o, BC=AD ekanini isbot qiling.
I sboti. ABC da: o–(70o+60o)=50o; o.
ABC va CDA uchburchaklarni qaraymiz.
Shartga ko`ra AB=CD, AC - tomoni umumiy,
I kki tomonli va ular orasidagi burchagiga ko`ra ABC= CDA. Bundan, BC=DA (mos tomonlar) ekanini topamiz.
81-masala o`quvchilarga mustaqil yechish uchun beriladi.
B C O`tkir burchagi A bo`lgan ABCD
parallelogramm berilgan. B uchi-
dan AD tomonga BK perpendi-
kular o`tkazilgan, AK=BK. Cva D
A K D burchaklarni toping.
Yechish
ABK – teng yonli to`g`ri burchakli: AK=BK va o.
Bundan oekanini topamiz. Parallelogrammning xossasiga ko`ra: o .
o -o – 45o =135o .
Javob: o , o .
1. Masala. Ko`pburchakning ichki burchaklari yig`indisining tashqi burchaklari yig`indisidan 720 ga ko`p. Shu ko`pburchakning tomonlarini toping.
O`qituvchi. Qavariq ko`pburchakning ichki burchaklari yig`indisi nimaga teng?
O`quvchi. 180o (n-2).
O’qituvchi. Tashqi burchaklar yig’indisi – chi?
O’quvchi. 360oga teng.
O`qituvchi. Bu tasdiqlardan foydalanib masalani yeching.
Yechish. Shartga ko`ra
180o(n-2)=360o+720o
180o(n-2)=1080o,
n-2=6 - n=8.
Javob: 8 ta tomoni bor.
Mustaqil ish.
1-masala. Rombning diagonallari bilan tomonlari orasida hosil bo`lgan
burchaklar 4:5 nisbatda. Romb burchaklarini toping.
Yechish. AOB-to`g`ri burchakli, demak,
o =>4x+5x=90o,
bundan x=10 ;
B
A C o=40o;
o = 50o ekani kelib chiqadi.
D
Rombning diagonallarining bissektrisalari bo`lgani va qarama-qarshi burchaklari teng bo`lgani uchun:
o=80o;
o=100o. Javob: 100o, 80o, 100o, 80o,
V. Baholash va uyga vazifa berish.
O`quvchilarning takrorlash jarayonidagi ishtirokini kuzatib o`qituvchi belgilab boradi. O`quvchilarning mustaqil yechgan masalalariga, dars davomida berilgan savollarga qaytargan javoblariga va mustaqil ish natijasiga qarab baho qo`yiladi.
O`qituvchi 76-81- va 1- masalada (qo`llanmadan) o`quvchilarga qiynalgan joyida yordam berishi mumkin. Lekin, mustaqil ishda yordam bermaydi.
Uyga vazifa № 77, 78 va 1 test topshiriqlari.
Takrorlash qismida foydalanish uchun tayyorlanadigan kartochkalar.
1. Ikkita tomoni parallel, qolgan ikki tomoni parallel bo`lmagan to`rtburchak. 1 ta.
2. Uning ikkita parallel tomonlari asosi, parallel bo`lmagan tomonlari yon tomon deyiladi. 1 ta.
3. Qarama-qarshi tomonlari o`zaro parallel bo`lgan to`rtburchak. 1ta.
4.Diagonali uni 2 ta teng uchburchakka bo`ladi. 4ta.
5. Diagonallari kesishadi va kesishish nuqtasida teng ikkiga bo`linadi. 4ta.
6. Qarama-qarshi tomonlari teng. 4ta.
7. Qarama-qarshi burchaklari teng. 4ta.
8. Bir tomonga yopishgan burchaklari yig`indisi 180oga teng . 4 ta.
9. Yon tomoniga yopishgan burchaklari yig`indisi. 180oga teng 1ta.
10. Hamma burchaklari to`g`ri bo`lgan parallelogramm. 1ta.
11. Diagonallari o`zaro teng . 2 ta.
12. Tomonlari teng bo`lgan parallelogramm. 1ta.
13. Diagonallari o`zaro perpendikular va burchaklarini teng ikkiga bo`ladi. 2ta.
14 . Tomonlari teng bo`lgan to`g`ri to`rtburchak. 1ta.
15. Hamma burchaklari to`g`ri. 2ta.
Vaqt taqsimoti.
I. Tashkiliy qism 2min.
II. Takrorlash 10min.
III. Masalalar yechish 25min.
IV. Mustaqil ish 5min.
V. Baholash, uyga vazifa berish 3min Jami: 45min. 3>3>
Do'stlaringiz bilan baham: |