5-sinf Egalik qo’shimchalarining qo’llanilishi. Darsning maqsadi



Download 17,04 Kb.
Sana19.12.2022
Hajmi17,04 Kb.
#891224
Bog'liq
5-sinf Egalik qo’shimchalarining qo’llanilishi. Darsning maqsadi


5-sinf
Egalik qo’shimchalarining qo’llanilishi.
Darsning maqsadi: a)o’quvchilarga egalik qo’shmichalari olgan otlar imolasini o’rgatish.Ularning lug’atini poy,xok,suruv so’zlari bilan boyitish; b)o’quvchilarni kattalarga hurmat,kichiklarga izzat ko’rsatish ruhida tarbiyalash.Ularni mehnatsevarlik,o’zgalar mehnatini qadrlashga o’rgatish.

Darsning turi: yangi bilim beruvchi.

Darsning metodi: muammoli metod.

Darsning jihozlari: narsa rasmlari.

Darsning borishi:
1. O’tilgan mavzu—otlarning egalik qo’shimchalari bilan qo’llanishi yuzasidan o’quvchilar bilimi savollar yordamida aniqlanadi.Uyga berilgan mashq o’qitiladi.
2. Lug’at diktant.
O’qituvchi ot so’z turkumidagi so’zlarni o’qiydi.


Rahbar,bahor,adob,tartib,sovg’a,parta.
— So’zlarga I shaxs birlikdagi egalik qo’shimchasini qo’shilib yozadilar. (Rahbarim,bahorim,…)



  • Rahbarim so’ziga qanday qo’shimchalar qo’shilgan? (-im qo’shimchasi qo’shilgan.)


  • Sovg’am so’ziga-chi? (-m qo’shimchasi qo’shilgan.)
  • O’ylang.Nima uchun rahbar so’ziga –im sovg’a so’ziga –m qo’shimchasi qo’shilgan?


(Chunki rahbar so’zi undosh tovush bilan tugagan,sov’ga so’zi unli tovush bilan tugagan.)




  • Undosh bilan tugagan so’zlarda egalik qo’shimchasi –im,unli tovush bilan tugagan so’zlarda egalik qo’shiladi.


  • Bu so’zlarga II va III shaxs egalik qo’shimchasini qo’shib,farqini aytadilar.


3.Mavzu bayoni.


Yuqoridagi so’zlarga egalik qo’shimchalarini qo’shib bildikki,egalik qo’shimchalari undosh tovushlardan so’ng: -im, -ing, -i; -imiz, -ingiz, -lari; unli tovushlardan so’ng: -m, -ng, -si; -miz, -ngiz, -lari shaklida qo’shiladi.
4.Darslik bilan ishlash.
1-mashq.O’quvchilar she’rni nuqtalar o’rniga mos egalik qo’shimchalarini qo’yib,ifodali o’qiydilar.Husnixat bilan yozadilar.So’roqlar yordamida otlarni aniqlaydilar.Egalik qo’shimchalarini olgan otlarni qaysi shaxsga tegishli ekanligini aniqlab ,ustiga yozdilar,Namuna. Barmoqchalari(III sh.),bayroqchlaring (II sh.)
She’rdagi jajji,ovunchoq so’zlarining aytilishi va yozilishidagi tarzida yoziladi..

Ovunchoq tarzida u tovushi o’rniga aytilsa ham,uvunchoq deb yoziladi.

Jajji so’ziga ma’nodosh so’z topiladi. Jajji-kichkina,mitti 162-,163- mashiqlar bajariladi.
5.Uyga 2-mashq beriladi.
6.Lug’at ishi. poy — (oyoq tojikcha so’z); xok-tuproq,loy. suruv — qo’yilarning podasi.
Mashq sharti mustaqil ravishda bajartriladi. O’quvchilar so’roqlar yordamida otlarni aniqlab,egalik qo’shimchalarning tagiga chiziadilar.Qavs ichida shaxsini yozadilar.
Download 17,04 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish