Zaynabjonning



Download 495 Kb.
Sana11.08.2021
Hajmi495 Kb.
#145471
Bog'liq
1-AMALIY STO







O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI

OLIY VA O‘RTA MAXSUS TA’LIM VAZIRLIGI
AJINIYOZ NOMIDAGI NUKUS DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUT 2-MUTAXASSISLIK

BOSHLANG’ICH TA’LIM VA SPORT TARBIYAVIY ISHLAR YO’NALISHI

O’ZBEK GURUH TALABASI
RO`ZMATOVA

ZAYNABJONNING


“Boshlang’ich sinfda ona tilidan sinfdan tashqari ishlar”


FANI BO’YICHA TAYYORLAGAN

1 -AMALIY ISHI

Mavzu : Sinfdan tashqari o’qish. ( Kitob haqida maqollar o’rganish)
Darsning maqsadi :

1) ta’limiy maqsad : to’g’ri ravon va ifodali o’qish malakasini takomillashtirish, kiobning yaratilishi, uning inson hayotidagi ahamiyati haqida ma’lumot berish ;

2) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarni kitob o’qishga qiziqtirish, uni asrash yo’llarini o’rgatish ;

3) rivojlantiruvchi maqsad : ravon, to’g’ri va ifodali o’qish malakasini rivojlantirish .

Darsning turi : yangi bilim beruvchi .

Darsning metodi : suhbat metodi .

Darsning jihozi : darslik, kitoblar ko’rgazmasi, testlar .

Darsning borishi .

O’tgan darsni takrorlash va mustahkamlash maqsadida suhbat uyushtirildi :

Qadimda kitob qanday asralgan ?

Hozir Italiyada noyob tarixiy kitoblar qanday asralyapti ? ( Bu ma’lumot oldingi darsda gapirib berilgan bo’ladi : suvning bug’lanishi, suv bosishi natijasida kitoblar nam tortib, mog’orlab ketayotgani uchun uni salafan qog’ozlarga solib, uning ichidagi havo chiqarilib, o’z holida saqlashga erishilyapti . )

a) “ Kim kitob ko’p o’qigan ? ” ( darsliklardan tashqari)

1 – variant . Kim ko’p ertak nomini aytadi ?

2 – variant . Kim ko’p ertak qahramonlari nomini aytadi ?

3 – variant . Kim ko’p hikoyalar nomini aytadi ?

Natijani hisoblash uchun o’qituvchi o’quvchilardan birini yordamga chaqirishi mumkin . Natija hisoblabib, g’oliblar taqdirlanadi .

b) “ Tez va soz ” o’yini . Bunda asosiy e’tibor kitob ta’mirlashga qaratiladi . 3 ta bo’sh partalardan har birining ustiga 1 tadan eskiroq kitob va ularni ta’mirlash uchun yelim, skotch, qaychi qo’yilib, uch o’quvchi taklif etiladi . Ularga vaqt belgilanadi . O’quvchilar esa olqishlab turishadi . G’olib o’quvchilar rag’batlantiriladi . ( Bu o’yinni qatorlararo ham o’tkazish mumkin . )

3. Yangi mavzuning bayoni . Kitob haqida quyidagicha suhbat o’tkaziladi :

1. Kitoblar qayerda turadi ? ( Kitob javonida .)

2. Kitob orqali biz nimalarni egallaymiz ?

( Bilimlarni egallaymiz .)

3. Kitobni nima uchun asrashadi ? ( Bolalar o’qishi uchun . Biz ham darsliklarimizni asrashimiz kerak . Kitoblar qimmat . Undan bizning ukalarimiz, singillarimiz ham foydalanishadi . Kitobga ko’p kishilarning mehnati singan .)

Bugun sinfdan tashqari o’qish darsida kitob haqidagi maqollar o’rganamiz..

Kitob bilim bulog’i,

O’quvchining o’rtog’i.

4. Maqolni o’qib, mazmuni tushuntiriladi . O’quvchilardan bilgan maqollari so’raladi . Yaxshi bilgan o’quvchilar rag’batlantiriladi .

5. Boshqotirmani yechish :














































Javob : Kitob bilim manbayi .


6. Uyga vazifa : kitob haqida maqollar o’rganib kelish .



7. O’quvchilarning reytingini e’lon qilish .
Download 495 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish