Z. taleb d. RifaiDownload 6.01 Kb.
Sana01.05.2017
Hajmi6.01 Kb.
CURRICULUM VITAE

SEKRETARI I PERGJITHSHEM i ORGANIZATES BOTERORE TE TURIZMIT

Z. TALEB D. RIFAI

Zoti Taleb Rifai është Sekretar i Përgjithshëm i Organiztës Boterore të Turizmit, Agjenci e Kombeve të bashkuara ( UNËTO), me seli në Madrid, Spanjë. Ai mban postin e Sekretarit të Përgjithshëm që nga 1 Janari i vitit 2010, i zgjedhur me votë unanime në Sesionin e 18-të të Asamblesë së Përgjithshme të UNËTO në tetor 2009, bazuar në rekomandimin e Këshillit Ekzekutiv të UNËTO marrë në Maj te vitit 2009. Në gusht 2013 Zoti Rifai u rizgjodh Sekretar i Pergjithshem per një mandat tjeter pesëvjecar.

Nga Marsi deri në Dhjetor 2009, Zoti Rifai mbajti postin e Sekretarit të Përgjithshëm ad interim.

Shkurt 2006 -Shkurt 2009, Zëvendëssekretar i Përgjithshëm i UNWTO.

Janar 2003 – Shkurt 2006, Zoti Taleb Rifai ka kryer detyrën e Asistent Drejtorit të Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Punës (ILO).

Para këtij funksioni, Zoti Rifai ka shërbyer në disa portofole ministrore në Qeverinë e Jordanisë si Ministër i Turizmit dhe Antikiteteve, Ministër i Informacionit, Ministër i Planifikimit dhe Bashkëpunimit me Jashtë.

Gjatë mandatit të tij si Ministër i Turizmit, zoti Rifai shërbeu si Kryetar i Këshillit Ekzekutiv të Organizatës Botërore të Turizmit ( UNWTO).

Nga viti 1997 deri në vitin 2000 ai ishte Shef Ekzekutiv (CEO) i Kompanisë Jordaneze të Çimentos , një nga kompnaitë më të mëdha publike aksionere në Jordani. Ai drejtoi skemën e parë të privatizimit dhe ristruktuirimit në mbarë Jordaninë.

Zoti Rifai ka qenë gjithashtu i përfshirë në hartimin e politikave dhe zhvillimin e strategjive për investimet në kapacitetin e tij si Drejtor i Përgjithshëm i Koorporatës për Promovimin e Investimeve në Jordani ( 1995 – 1997);

Nga vitit 1993 deri në vitin 1995, z.Rifai kryesoi Misionin e parë Ekonomik Jordanez në Washington DC, duke promovuar tregëtinë, investimet dhe marrëdhëniet ekonomike të Jordanisë me SHBA.

Zoti Rifai e filloi karrierën e tij si Profesor i Arkitekturës, Planifikimit dhe Dizenjimit Urban në Universitetin e Jordanisë nga vitit 1973 deri në 1993. Ai mori titullin PhD në Dizenjimin Urban dhe Planifikimin Rajonal në Universitetin e Pensilvanisë, Filadelfia, SHBA ( 1983) dhe titullin Mastër në Shkencat Inxhinjerike dhe Arkitekturë dhënë nga Instituti i Teknologjisë të Illinoisit, Çikago – SHBA në 1979.Ai ka fituar gjithashtu titullin Bachelor I Shkencave në Inxhinjerinë Arkitekturore dhënë nga Universiteti I Kajros në 1973.

Zoti Taleb Rifai është me kombësi jordaneze, i lindur në Jordani me 1949. Ai është i martuar dhe ka pesë fëmijë.

Do'stlaringiz bilan baham:


Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2017
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa