Wydział Biologiczno-Chemiczny UwB rok akademicki 2009/2010 Tryb studiów



Download 70,5 Kb.
Sana23.05.2017
Hajmi70,5 Kb.
#9458
Wydział Biologiczno-Chemiczny UwB

rok akademicki 2009/2010
Tryb studiów

Studia stacjonarne


Kierunek studiów

Ochrona Środowiska


Rok i typ studiów

I rok, I stopień


Kod przedmiotu

0200-OS1-1GIG

0200-OS1-2GIG


Liczba punktów kredytowych ECTS

5+1


Tytuł przedmiotu

GEOLOGIA I GEOMORFOLOGIA


Imię, nazwisko i tytuł/stopień prowadzącego

Dr hab. Michał Gruszczyński


Imiona, nazwiska oraz tytuły / stopnie członków zespołu dydaktycznego

Dr hab. Michał Gruszczyński


Forma zaliczenia przedmiotu

Forma przedmiotu

Wykład

Seminarium

Zajęcia

terenowe

Ogólna liczba godzin

30

30

16

Liczba godzin

w tygodniu

2

2

2 dni

po 8 godz.

Forma zaliczenia

Egzamin

Zaliczenie

z oceną

Zaliczenie

z oceną


Prerogatywy

zaliczony przedmiot: brak


Krótki opis tematyki przedmiotu

Przedmiot umożliwia poznanie procesów egzogenicznych i endogenicznych modelujących geosystem Ziemi. Umiejętność rozpoznawania skał i form geomorfologicznych umożliwia przedstawienie określonej wersji historii geologicznej terenu.


Wykład

Zawartość tematyczna poszczególnych wykładów

L. godz.

  1. Geologia i geomorfologia, ich miejsce w naukach o Ziemi, podstawowe pojęcia i metody badawcze. Krótka historia myśli geologicznej (neptunizm i plutonizm, katastrofizm, uniformitarianizm, gradualizm, punktualizm, ekspansjonizm i teoria tektoniki płyt, teoria Gaii i białe stokrotki). Cykl sedymentacyjno-diastroficzny i odwrotne wietrzenie. Powstanie naszego wszechświata jako warunek zaistnienia procesów kształtujących geosystem Ziemi. Powstanie Układu Słonecznego i Ziemi jako planety. Planeta Ziemia jako system.

  2. I etap cyklu sedymentacyjno-diastroficznego: wulkanizm i plutonizm. Magma i jej powstawanie. Dyferencjacja magmy. Skały magmowe wylewne i głębinowe – ultrazasadowe, zasadowe, pośrednie-obojętne, kwaśne. Intruzje magmy. Wulkanizm, jego produkty i skały wulkaniczne. Formy rzeźby powstałe w wyniku wypreparowania masywów skał magmowych wylewnych i głębinowych.

  3. II etap cyklu sedymentacyjno-diastroficznego: procesy wietrzenia i uwarunkowania klimatyczne tych procesów; peneplenizacja i podstawowe formy rzeźby terenu; pokrywy zwietrzelinowe i gleby. Typy gleb i ich przeobrażenia.

  4. III etap cyklu sedymentacyjno-diastroficznego: transport i erozja; transport wietrzny, rzeczny i morski, lodowcowy i masowe ruchy powierzchniowe.

  5. III etap cyklu sedymentacyjno-diastroficznego: środowiska sedymentacji - pustynne, jeziorne i rzeczne, Facje. Typowa rzeźba eoliczna i fluwialna terenu.

  6. III etap cyklu sedymentacyjno-diastroficznego: środowiska sedymentacji – lodowcowe i morskie. Facje. Typowa rzeźba glacjalna, peryglacjalna i fluwioglacjalna terenu.

  7. IV etap cyklu sedymentacyjno-diastroficznego: diageneza, kompakcja, cementacja, lityfikacja. Powstawanie skał osadowych. Osady siliko-klastyczne. Diageneza osadów siliko-klastycznych. Osady chemiczne i ich diageneza; wczesna (eodiageneza) i późna diageneza węglanów. Węglany i ewaporaty. diageneza wczesna (eodiageneza) i późna.

  8. IV etap cyklu sedymentacyjno-diastroficznego: osady organogeniczne i ich diageneza; diageneza w warunkach płytkiego pogrzebania i katageneza; węglowodory i węgle; hydraty i klatraty. Osady silikoklastyczno-węglanowe i silikoklastyczno-ewaporatowe; konkurencja, czy współwystępowanie; reguła Hollanda i Krauskopfa.

  9. V etap cyklu sedymentacyjno-diastroficznego: subdukcja i tektonika płyt. Deformacje skał - podstawowe pojęcia. Deformacje ciągłe. Deformacje nieciągłe. Fałdy, spękania, budinaż, kliważ. Uskoki. Nasunięcia. Metamorfizm; metamorfizm regionalny, kontaktowy, dyslokacyjny. Skały metamorficzne. Sejsmiczność globu. Trzęsienia Ziemi. Tsunami. Ryfty i konsekwencje ich powstawania.

  10. Natura zapisu historii Ziemi przed powstaniem życia i mojego powstaniu. Potencjał fosylizacyjny różnych środowisk naturalnych; Czas geologiczny, jak ten czas mierzyć i gdzie jest tego czasu najwięcej. Stratygrafia – więźba geologii historycznej. Błogosławiony Niels Stensen i trzy prawa stratygrafii; skale stratygraficzne – skala chronostratygraficzna i biostratygraficzna, a także chemostratygraficzna.

  11. Hadean – od pierwszych etapów ewolucji Ziemi do powstania życia. Jak powstał Księżyc? Co wiemy hydrosferze, atmosferze i litosferze Ziemi z tamtego czasu i zaczątkach kontynentów? Prekambr – Paleogeografia archaiku i proterozoiku. Orogenezy prekambryjskie i zlodowacenia prekambryjskie – przypadek czy właściwa koincydencja? Co się stało w późnym prekambrze – niespotykanie burzliwy rozwój biosfery i następujący potem straszny kryzys prekambryjskiej biosfery – liczne scenariusze tej katastrofy.

  12. Paleozoik – stary świat; wczesny paleozoik – kambr i ordowik – paleogeografia i pozycja pierwszych kontynentów w historii Ziemi. Kolejne eksplozje życia i katastrofy środowiskowe w dolnym kambrze. Życie tworzy wszystkie nisze ekologiczne płytkich mórz i pierwsze rafy. Późny ordowik- orogeneza kaledońska i najlepiej poznane zlodowacenie kontynentalne paleozoiku. Związek zlodowacenia hirnantiańskiego i wielkiego wymierania późno-ordowickiego. Kontynenty syluru i dewonu i wielkie wydarzenie na lądach; kolonizacja lądów przez pierwsze rośliny i konsekwencje tej kolonizacji. Karbon i perm – późnopaleozoiczna paleogeografia: co się dzieje na kontynentach Pangei i Gondwany. Orogeneza waryscyjska i jej konsekwencje. Eustatyczne zmiany poziomu morza. Ogromne wahania klimatyczne – od „globalnej palmiarni” do zlodowaceń kontynentalnych. Totalny kryzys permskiej biosfery – wielkie wymieranie późno-permskie.

  13. Mezozoik: Trias i jura – Paleogeografia wczesnego mezozoiku; Pangea zaczyna się rozpadać. Wieloprzestrzenne facje kontynentalne i epikontynentalne. Nowe organizmy na lądzie (flora nagozalążkowa, dinozaury) i w morzu (gady morskie, amonitowate). Kontrowersje dotyczące klimatu triasu i jury. Kreda - Paleogeografia kredy. Rozpad Pangei i ewolucja oceanu Tetydy; rozwój Atlantyku i pierwsze udokumentowane osady basenów oceanicznych. Transgresje i regresje morskie i aberacje faun morskich. Gwałtowne zmiany klimatyczne w późnej kredzie Rozwój prowincjonalizmu faun morskich i roślin kwiatowych. Wielkie dinozaury i wielkie wymieranie kredowo-/trzeciorzędowe.

  14. Trzeciorzęd i czwartorzęd: paleogen. Paleogeografia i rozpad Gondwany; Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy i Paratetyda. Orogeneza alpejska i laramijska. zmiany klimatyczne i początek zlodowacenia antarktycznego. Radiacja adaptatywna ssaków. Wymieranie późnopaleogeńskie. Neogen i plejstocen – częste i drastyczne zmiany klimatyczne w neogenie; zlodowacenia plejstoceńskie, ich poddział i przyczyny ich powstawania i podział klimatostratygraficzny. Ekspansja traw i wymieranie roślinożerców. Ewolucja człowieka.

  15. Holocen – Przyczyny gwałtownych zmian klimatycznych, gwałtowne eustatyczne zmiany poziomu morza i zmiany biegunowości pola magnetycznego Ziemi. Historia Bałtyku. Elementy geologii złożowej. Przegląd surowców mineralnych Polski. Rozwój antroposfery i skutki tego rozwoju.



2

2

2
2
2

2

2

2

2
2

2


2

2

2

2

Razem godzin

30


Seminarium

Zawartość tematyczna poszczególnych wykładów

L. godz.

  1. Rozpoznawanie minerałów i skał magmowych wylewnych i głębinowych

  2. Rozpoznawanie minerałów i skał osadowych okruchowych i chemicznych; utwory pochodzenia organicznego

  3. Rozpoznawanie minerałów i skał metamorficznych

  4. Rozpoznawanie środowisk sedymentacyjnych; podstawowe struktury sedymentacyjne i biosedymentacyjne

  5. Rozpoznawanie sposobu zachowania skamieniałości i ichnoskamieniałości
    i interpretacja paleośrodowiskowa i tafonomiczna

  6. Analiza map: mapy topograficzne, mapy tematyczne, przekroje geologiczne

  7. Uwarunkowania rzeźby w zależności od budowy geologicznej

  8. Kolokwium z zakresu umiejętności rozpoznawania minerałów i skał, środowisk sedymentacyjnych i podstawowej znajomości map tematycznych

  9. Rzeźba fluwialna

  10. Formy rzeźby eolicznej

  11. Formy rzeźby erozyjnej

  12. Rzeźba glacjalna

  13. Rzeźba peryglacjalna

  14. Szkic geomorfologiczny

  15. Kolokwium końcowe

2
2

2
2
2

2

2
2

2

2

2

2

2

2

2

Razem godzin

30


Ćwiczenia terenowe

Zawartość tematyczna poszczególnych wykładów

L. godz.

  1. Analiza form rzeźby Niziny Północnopodlaskiej i Południowopodladkiej: Podlaski przełom Bugu, pradolina Krzny, wzgórza glacjalne i fluwioglacjalne okolic Janowa Podlaskiego

  2. Analiza utworów powierzchniowych wybranego terenu. Waloryzacja antropogenicznych przekształceń litosfery

  3. Szkic geomorfologiczny wybranego terenu

8

4
4

Razem godzin

16


Literatura podstawowa

  1. Allen P.A., – Procesy kształtujące powierzchnię Ziemi. PWN Warszawa 2000.

  2. Galon R., – Formy powierzchni Ziemi. Wyd. Szkolne i Pedagogiczne Warszawa 1979.

  3. Jaroszewski W., - Słownik geologii dynamicznej. Wyd. Geologiczne Warszawa 1985.

  4. Klimaszewski M., – Geomorfologia. PWN Warszawa 2003.

  5. Kotański Z., – Geologiczna kartografia wgłębna. Wyd. Geologiczne. Warszawa 1987.

  6. Książkiewicz M., – Geologia dynamiczna. Wyd. Geologiczne. Warszawa 1972.

  7. Migoń P., – Geomorfologia. PWN Warszawa 2009.

  8. Mizerski W., – Geologia dynamiczna. PWN Warszawa 2002.

  9. Mizerski W., – Geologia regionalna kontynentów. PWN Warszawa 2004.

  10. Mizerski W. & Orłowski S., – Geologia historyczna. PWN Warszawa 2001.

  11. Tarbuck, E., – Earth: Introduction to Physical Geology (8th ed.). Prentice Hall Prentice 2005.


Literatura uzupełniająca

  1. Borówka R.K., – ­Dzieje Ziemi i rozwój życia. Wydawnictwo Kurpisz Poznań 2001.

  2. Dzik J., – Dzieje życia na Ziemi. PWN Warszawa 2003.

  3. Garrels R.M. & Mackenzie F.T., – Evolution of sedimentary rocks. W.W. Norton & Co. New York 1971.

  4. Jaroszewski W., – Słownik geologii dynamicznej. Wyd. Geologiczne Warszawa 1985.

  5. Mizerski W. & Sylwestrzak H., – Słownik geologiczny. PWN Warszawa 2002.

  6. Mojski J.E., – Ziemie polskie w czwartorzędzie: zarys morfogenezy. Wyd. Geologiczne Warszawa 2005.

  7. Radlicz-Rühlowa H. & Wiśniewska-Żelichowska M., – Podstawy geologii. WSiP Warszawa 1988.

  8. Roniewicz P., (red.) –Przewodnik do ćwiczeń z geologii dynamicznej. Wyd. PAE Warszawa 1999.

  9. Stanley S. M., – Historia Ziemi. PWN Warszawa 2002.

  10. van Andel T.H., – Nowe spojrzenie na starą planetę. PWN Warszawa 1997.


Warunki zaliczenia

Warunek zaliczenia egzaminu – uzyskanie z testu egzaminacyjnego więcej niż 50% punktów

Warunek zaliczenia seminarium – zaliczenie sprawozdań z ćwiczeń i kolokwium



Warunek zaliczenia ćwiczeń terenowych – uczestnictwo w zajęciach i wykonanie sprawozdania końcowego

Download 70,5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish