Texnologiya, tasviriy san’at, chizmachilik va musiqa fan o’qituvchilari haqida Ma’lumot



Download 26,29 Kb.
Sana20.06.2022
Hajmi26,29 Kb.
#681706
Bog'liq
Mehnat


Yakkabog’ tuman 12 - umumiy o’rta ta’lim maktabi texnologiya, tasviriy san’at, chizmachilik va musiqa fan o’qituvchilari haqida
Ma’lumot

T/r

O’qituvchining ism va familyasi

Tug’ilgan yili, sanasi, oyi

Qachon qaysi bilim yurtini tamomlagan

Ma’lumoti

Diplom bo’yicha mutaxassisligi

Dars o’tadigan fani

Ped staji

Malakadan qachon o’tgan

1

Berdiyeva Feruza

11.01.1989

2014 Q.D.U

Oily

Texnologiya

Texnologiya

2

Qarshi 2018

2

Normurodova Marg’uba

03.05.1982

2011 Q.D.U

Oily

Musiqa

Musiqa

16

--

3

Yangiboyeva Dilfuza

11.05.1972

1992 Q.P.B.Y

O’rta maxsus

Texnologiya

Texnologiya

26

Qarshi 2014

4

Pirnazarov Xayrulla

14.01.1992

ToshVD ped institut

Oily

Tasviriy san’at

Tasviriy san’at







5

Mavlonova Dilnovoz

15.02.1980

1999 Q.P.B.Y

O’rta maxsus

Bosh.sinf

Texnologiya

20

Qarshi 2012

6

Xudoyqulova Navbahor

22.04.1982

2006 Qarshi ped kollej

O’rta maxsus

Bosh. Sinf

Texnologiya







7

























8


























Maktab direktori: R.Ulashova
Maktab O’IBDO’: D. Xudoyqulova
Metod birlashma raxbari: F. Bediyeva

Sana:
Sinf: 6 – sinf
Fan: Texnologiya
Mavzu: Shirguruch pishirish va dasturxonga tortish.
Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy: O’quvchilarga yangi mavzuni tushuntirib va o’rgatish. Mavzuga oid misollarn ko’nikmalarini mustahkamlsh hamda kerakli masalliqlarni olib kelib pishirib tushuntirish;

  2. Tarbiyaviy: o’quvchilarni kichik guruhlarda o’z-o’zini boshqarish va hamjihatlikka o’rgatish;

  3. Rivojlantiruvchi: Rasmlar asosidagi topshiriqlar orqali o’quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobilyatlarini rivojlantirish.

Dars tipi: Yangi bilim beruvchi.
Dars uslubi: Ko’rgazmali – amaliy.
Dars usuli: Noan’anaviy ( savol - javob, didaktik o’yinlar, klaster, zakovatli - zukko, shatranj).
Dars didaktikasi:
Jihozi: Darslik, Men sevgan qahramon mavzusida rasmlar, o’quv qurollari, A – 4 formatdagi qog’oz bukletlar, amaliy rasm chizish Darsning blok sxemasi:

T/r

Darsning bosqichlari

Vaqt (daqiqa)






1

Tashkiliy qism



3

2

Guruhlarga topshiriq berish orqali o’tilgan mavzuni takrorlash



8

3

Yangi mavzuni tushuntirish



15

4

Interfaol usullardan foydalangan holda yangi mavzuni mustahkamlash.



15

5

O’quvchilarni baholash.



2

6

Uyga vazifa berish.



2


Darsning texnologik xaritasi

Darsning maqsadi.

O’quvchilarga Men sevgan qahramon haqidagi barcha bilimlarni batafsil berish.




Darsning vazifasi.

Ushbu mavzuga qiziqtirish va tasviriy san’at faniga bo’lgan qiziqishini oshirish.

Darsning tashkil etish texnologiyasi.

Uslib:Ko’rgazmali – amaliy .
Shakl: Kichik guruhda va indivudal tartibda ishlash.
Usul: Noan’anaviy.
Nazorat: Og’zaki, yozma va o’z – o’zini baholash.
Vosita: Darslik, xaritalari, o’quv qurollari , Axborot komnikatsiyasi texnologiyalar.
Baholash: Rag’batlantirish va 5 ball tizim asosida.

Kutiladigan natija.

O’qituvchi:
Bir darsda hamma o’quvchini baholaydi. Mavzu haqida batafsil ma’lumot to’playdi. Qisqa vaqt ichida yuksak natijaga erishadi. O’quvchilarda bilim, ko’nikma va malaka hosil qiladi.
O’quvchi: O’z fikriga ega bo’ladi. Qisqa vaqtda ko’p ma’lumotga ega bo’ladi. Fikrlash, qisqa saqlash va nutq qobilyati oshadi. Guruh bilan ishlash va malaka oshadi.



Kelgusi rejalar.

O’qituvch:
Ilg’or pedagogic texnologiyani o’rganidi. O’z darsini taxlil qiladi. Yangi qo’imcha adabiyotlarni o’rganadi . O’quvchiga har tomonlama ibrat bo’lishiga harakat qiladi .
O’quvchi:
O’z ustida ishlaydi .Bilim darajasi oshadi. O’z fikriga va guruh fikrini tahlil qilib bir xulosaga kelish malakasi oshadi . Yangi qo’shimcha adabiyotlarni o’rganadi .









  1. Tashkiliy qism. Navbatchi o’quvchining axboroti tinglanadi, o’quvchilarning darsga tayyorgarligi, uyga berilgan vazifa tekshiriladi va tahlil qilinadi.

Oqituvchi: Jamiyatimizda ma’naviy va ma’daniy, iqtisodiy, siyosiy sohada bo’ladigan o’zgarishlar, voqea va hodisalarga bo’lgan e’tiboringizni, bilimingizni sinab ko’rish maqsadida bir necha savollar beraman.

  1. Prezidentimiz tomonidan 2018 yil qanday yil deb nomlanadi?

  2. 2017 – 2021 – yillarni o’z ichiga olgan qanday dastur ishlab chiqilgan?

  3. Harakatlar atrategiyasi nechta yo’nalishdan iborat?

  4. Ko’hna va navqiron shahrimiz Shaxrisabzda qanday tadbir bo’lib o’tdi?

  5. Mamlakatimizda sentabr oyi qanday fan oyligi bo’lib o’tmoqda?

  6. Biz yaqinda qanday bayramni nishonlaymiz?

  7. Ushbu sanaga bag’ishlanib mamlakatimizda qanday tadbir o’tkazilmoqda?

  8. Kuz faslida dalalarda qanday ishlar qizgin?

O’quvchilar ikki guruhga bo’linadi:
1 – guruh: Texnologiya
2 – guruh: Mehnatsevar

  1. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Koptok bilan bajariladigan “Og’zaki chizmalar” o’yini o’tkaziladi. O’qituvchi savol aytib, koptokni o’quvchilarga uzatadi. Koptokni ilib olgan o’quvchi javobni aytadi va koptokni qaytaradi.

Sut va sut mahsulotlari turlari, sifatiga bo’lgan talablar, saqlanishi va muddati mavzusini o’quvchilar gapirib tushuntirib berishdi.
Sut – asosiy oziq ovqat mahsulotlaridan biridir. Unda kishi organizmi uchun g’oyat muhim va zarur bo’lgan barcha oziq moddalari mavjud. Sut tarkibida 3 – 4 % yog’, 4,5 – 5% sut shakari, 0,6 – 0,8% menirallar moddalar , 87 – 89% suv, A,B, , C,D,E,PP vitaminlari bor. Yog’I olinmagan sutda kishi organizmiga zararli bo’lgan bakteriyalarni yo’qotishga qodir bo’lgan immum deb ataluvchi madda mavjud.
Sut yog’I sut tarkibida sirti oqsil bilan qoplangan mayda sharchalar shaklida bo’ladi. Sut yog’I juda past harorat (26-31 ) da eriydi.
Sutdagi mineral moddalar kalsiy,kaliy, natriy, magniy, fosfor, temir va boshqalarning tuzlaridan iborat bo’ladi. Ularning hammasi kishi organizmi uchun katta ahamiyatga ega. Sutdagi oqsillar, yog’lar va uglevodlar kishi organizmida deyarli to’la hazm bo’ladi. Bir litr sut taxminan 670 kkal ni beradi.
Pasterizatsiya qilingan sut – kasal tug’diruvchi mikroorganizmlarni yo’qotish va saqlaganda turg’unligini oshirish maqsadida 65-85 haroratda termik ishlov berilgan sutdir. Yog’I olinmagan, yog’sizlantirilgan va seryog’ sutlar pasterizatsiya qilinadi.
Sterilizatsiya qilingan sut o’zining tarkibiga ko’ra pasterizatsiya qilingan sutdan farq qilmaydi. Sterilizatsiya jarayoni avtoklavlarda 103-104 dan 118-123 gacha bo’lgan haroratdagi bosim bilan o’tkaziladi, bunda hamma mikroblar o’ladi. Bunday sutni uy sharoitida 10-15 kun saqlash mumkin bo’ladi.
Seryog’ sut yog’i olinmagan sutga qaymoq qo’shish yo’li bilan tarkibidagi yog’ 6% ga etkazib tayyorlanadi.
Yog’sizlantirilgan sut qaymog’ olinmagan tabiiy sutni seperatordan o’tkazib olinadi.

Mavzuni yaxshi yoritib bergan “Texnologiya” guruhiga “rag’bat” berildi

Mavzuni sustroq yoritib bergan “Mehnatsevar” guruhiga “jarima” berildi

O’tgan mavzuni mustahkamlash maqsadida o’quvchilar “Kuz daraxti” tayyorlab kelgan savollarga javob berdi.


Har bir savolga javob bersa 1 ta harfni qo’lga kiritdi va doskada “Texnologiya” “Mehnatsevar” so’zlari hosil bo’ladi.

Mavzuni mustahkamlash uchun savollar.

1 Sut nima?
2 Sut tarkibida necha % oqsil dor?
3 Yog’ olinmagan sutda kishi organizmiga zararli bo’lgan bakteriyalar yog’larga qodir bo’lgan qanday moddalar bor?
4 Sut yog’I necha haroratda eriydi?
5 Termik ishlov berilganga ko’ra sutlar necha bo’ladi?
6 Tarkibiga ko’ra sutlar necha bo’ladi?
7 Pasterizatsiya qilingan sutlar qanday sut?
8 Sterilizatsiya qilingan sutlar qanday sut?
9 Seryog’ sut qanday tayyorlanadi?
10 Yog’sizlantirilgan sut qanday sut?
11 Sut mahsulotlari deb nimaga aytiladi?
12 Sut mahsulotlariga qaysilari kiradi?
13 Smetanani ish jarayoni nacha da necha soat davom etadi?
14Smetana necha guruhga bo’linadi ular qaysilar?
15 Tvorog qanday sutdan olinadi?
16 Tvorogning tarkibida necha % oqsil bor?
17 Tarkibidagi yog’ga ko’ra tvorog nechaga bo’linadi?
18 Tvorog mahsuloti qaysilar?
19 Pishloq qanday usulda chiqadi?
20 Pishloq qanday guruhlarga bo’linadi?
21 Pishloqda qanday vitaminlar bor?
22 Pishloq qanch vaqtda yetishtiriladi?
23 Kefirning necha xili tayyorlanadi?
“Texnologiya” guruhi “jarima”
“Mehnatsevar” guruhi “rag’bat”


  1. Yangi mavzuni bayoni.

Amaliy mashg’ulot uchun zarur bo’lgan asbob va idishlar:

Gaz plitasi, qozo, kapgir, cho’mich, stakan, guruch uchun tog’aracha,, qoshiqlar, likopchalar.

Kerakli masalliqlar:



Shaker ta’bga ko’ra, sariyog’ 50g, guruch 0.5 kg, ta’bga ko’ra tuz va 1 litr sut.
Ish bajarish tartibi:
1 Qozonda qaynayotgan 1 litr suvga 1 choy qoshiq tuz solinadi.
2 Guruch tozalanadi, yuviladi, qozonga solib, chala pishirib olinadi.
3 So’ngra, sut quyiladi va tagiga olmasligi uchun muntazam kovlab turiladi kovlash davomida ta’bga ko’ra shaker solinadi.
4 Guruch yumshab ilashimli bo’lganda shirguruch pishgan hisoblanadi.
5 Dasturxonga tortishda likopchalarga yassi qilib suzib, o’rtasiga sariyog’ solinadi.

  1. Yangi mavzuni mustahkamlsh.

Ekranda trenajyor beriladi. O’quvchilar bo’sh kataklar o’rniga javoblarini joylashtiradi. Agar javoblar to’g’ri joylashtirilsa, “Barakalla” degan ovoz yangraydi, agar noto’g’ri joylashtirilsa, “O’ylab ko’ring” degan ovoz yangraydi.Mavzuni mustahkamlash uchun test topshiriqlari ekran orqali bajariladi.

  1. O’quvchilarni baholash. Darsda faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi.

  2. Uyga vazifa berish. Shirguruch tayyorlab kelish

Download 26,29 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish