Sinf : 5 " B" Fan : Adabiyot



Download 31 Kb.
Sana06.08.2021
Hajmi31 Kb.
#139529
Bog'liq
5 синф адабиёт “ Iskandar Zulqarnayn


Sana :

Sinf : 5 “ B”

Fan : Adabiyot

Mavzu : Maqsud Shayxzodaning “ Iskandar Zulqarnayn ” ertak

Dostoni haqida

Darsning maqsadi :

1. O’quvchilarga yuqoridagi mavzu bo’uicha ma’lumot berish .

2. Ajdodlar merosini hurmat qilishga o’rgatish .

3. O’quvchilarni erkin va mustaqil fikrlashga o’rgatish .

Dars turi : teatrlashtirilgan dars

Dars usuli : savol , javob , suhbat

Dars jihozi : Maqsud Shayxzoda siymosi aks etgan rasm , shoir qalamiga mansub kitoblar .

Drasning borishi :


  1. Tashkiliy qism

  2. M. Shayxzodaning hayoti va ijodi

  3. Yangi mavzu bayoni

  4. Darsni mustahkamlash

  5. Darsning yakuni

Darsni yakun qilgach , o’quvchilardan o’tgan darsda qanday mavzu bilan tanishganlari so’raladi . O’quvchilar Maqsud Shayxzodaning hayoti va ijodi ekanligini aytadilar .

Davramizga M. Shayxzoda siymosidagi o’quvchi kirib keladi .

M. Shayxzoda : - Qanday yumush bilan mashg’ulsiz , bolajonlarim , nimalarni o’rganmoqdasiz ?

1 – bola : Assalomu alaykum , keling . Biz o’quvchilarmiz . Sjoir va adiblarimizning hayoti va ijodini o’rganmoqdamiz . Biror yumushingiz bormidi ?

M. Shayxzoda : Chirog’larim , umringizga umr qo’shilsiz qanday baxtli , quvnoq avlodsiz . Shunday yorug’ , keng va ravshan xonalarda o’qiysiz . Nahot meni tanimayapsiz ?

Keling o’zimni tanishtirish maqsadida sizlarga bir savol bersam .


  • O’quvchilar : mayli

Sizlar har yili ulug’ bobokolonlarimiz A. Navoiy sharafiga bag’ishlab adabiy kechalar o’tkazganingizda u zotni ta’riflab g’azal mulkining sultoni deb ataysiz . Ana shu ta’rifni ilk bor qo’llagan ijodkor kim ?

O’quvchi ; ha , ha tanidik , siz M. Shayxzoda bo’lasiz . Sizning hayotingiz va ijodingiz haqida o’tgan mavzuda tanishgan edik .

M. Shayxzoda : Juda yaxshi unday bo’lsa qani meni hayotim va ijodim haqida birma bir so’zlab bering chi ?

O’quvchilar gapirib beradilar .

M. Shayxzoda :Shukr , sizdek dono , aqlli , zukkofaranglar yurtning yorug’ kelagajidir . Kamlik ko’rmang , ilmingiz yanada oshsin . Hali ko’p uchrashib turamiz . Omon bo’ling , azizlarim !

O’quvchilar ! Xayr !

O’qituvchi : Do’sti H. Olimjon kabi M. Shayxzoda ham xalqimiz o’rtasida keng yoyilgan “ Iskandar Zulqarnayn ” eratgini adabiy jihatdan qayta ishlab , uning tarbiyaviy ahamiyatini , kuchaytirib , she’riy shaklga soladi . M. Shayxzoda aynan xalq tomonidan berilgan sifat - iskandar zulqarnayn , ya’ni shoxli Iskandar haqida rivoyatni o’rganib uni , g’oyaviy va badiiy7 jihatdan boyitib she’riy doston taratadi .

Shu ertak – dostonni o’quvchilar rollarga bo’lib , namoyish qilib beradilar .

Darsni mustahkamlash uchun savollar

1. M. Shayxzodaning hayoti va ijodi haqida so’zlab bering .

2. Shoirning qanday doston va she’riy to’plamlarini bilasiz ?

3. “ Iskandar Zilqarnayn ” - nima degani .

4. U qayerlik bo’lgan .

5. Biroq tiling tuymasang ,

Ayta ko’rsang sirimni

Go’rda ko’rgin yeringni

Tez juvonmarg bo’lasan ! - deb kimga xitob qiladi ? Nima uchun ?
Darsning yakunida o’quvchilar faolliklariga ko’ra baholalanadilar.
Uyga vazifa : Asardan parcha yod olish .

Kirish testi . Diktant ( 33 ta so’z )

Darsda

Ona tili darsi edi . A’zam mashqni o’qidi . Ma’mura mashq shartini aytib berdi . Jur’at , Ra’no va Sur’at gap tuzdilar . Tuzgan gaplarini doskaga yozdilar . O’qituvchi tekshirib ko’rdi . Xatosi yo’q edi . Ularga a’lo baho qo’ydilar .

Chiqish testi . Diktant ( 35 ta so’z )

Bog’da


Qishlog’imizda katta bog’ bor . Bahorda mevali daraxtlar oq, pushti rangda gullaydi . Yozda daraxtlar shirin va mazali mevalar beradi . Biz mevalarni terishda bog’bonga yordam beramiz . Mevalarni yashiklarga joylab shaharlik do’stlarimizga jo’natamiz . Mevalardan turli xil kompotlar tayyorlanadi .
Download 31 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish