Sana:
Sinf:8
Mavzu: Abdulla Oripov
Dars maqsadlari:
Ta’limiy: o’quvchilarning og’zaki va yozma savodxonligini oshirish.
Mavzuga oid faol so’zlar ni o’zlashtirish va amalda qo’llash.
Tarbiyaviy:O’quvchilarda kamtarlik, ilm olishga intilish kabi xislatlarni tarbiyalash , kitob o’qish ahamiyatini bolalar ongiga singdirish
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarni mantiqan fikrlash malakasi kompetensiyasini rivojlantirish.
Kompetensiya Mavzu yuzasidan hosil qilingan bilim, ko’nikma, malakalarini kundalik hayotda qo’llay olish kompetentligi rivojlantiriladi Mustaqil va ijodiy fikrlay oladi; mustaqil o‘qib-o‘rganish, bilimini, ko‘nikmalarini mustaqil ravishda muntazam oshirib borish (tinglab tushunish, o‘qish, so‘zlash, yozish): K1,K2,K3,K4,K5,K6,
Darsning shiori:
Ona xalqim, jon-tanim,
O’zbekiston - Vatanim manim!
Mangu yorug’ maskanim manim,
O’zbekiston - Vatanim manim!
Dars uslubi: noan’anaviy
Dars metodlari: interfaol,hamkorlik metodi, aqliy hujum. _________________
Darsning jihozlanishi: Kitoblar, rasmlar, tarqatma materiallar, proyektor, kom -pyuter.
I .Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish.
Davomatni va o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish.
Darsning maqsad va vazifalari bilan o’quvchilarni tanishtirish.
II .O’tilgan mavzuni takrorlash:
“ Aqliy hujum “metodidan foydalanib uyga vazifani takrorlab olamiz
Grammatik mavzu bo’yicha savol-javob o’tkazish.
III .Yangi mavzu bayoni:
Mashhur shoir, tarjimon, O’zbekiston qahramoni Abdulla Oripov 1941-yilning 21- martida Qashqadaryo viloyati Koson tumanining Neko’z qishlog’ida tug’ilgan. Otasi Orif bobo ko’pni ko’rgan, donishmand kishilardan edi. Onasi Turdi Karvon qizi shoirtabiat xalq adabiyotini nozik his qiluvchi fozila ayollardan edi. Abdulla Oripov 1958- yilda o’rta maktabni bitirib, Toshkentga keladi va hozirgi O’zbekiston Milliy universitetining filologiya fakultetiga o’qishga kiradi. 1963-yilda ushbu fakultetning jurnalistika bo’limini tamomlaydi va nashriyotlarda ishlaydi.
Birinchi kitobi 1965-yilda “Mitti yulduz”nomi bilan bosilib chiqadi.
Bu mitti kitobcha adabiyotimizga katta iste ‘dod kirib kelayotganinima’lumqiladi.
Abdulla Oripovning o’nlab kitoblari nashr etildi. Buyuk Italyan shoiri Dantening “Ilohiy komediya” asarini juda katta mahorat bilan o’zbek tiliga tarjima qildi. Amir Temur haqida “Sohibqiron” nomli drama yozdi.Ayni paytda qanchadan qancha she’rlari xorijiy tillarga tarjima qilindi.Uni XX asr jahon adabiyotining ko’pgina vakillari tan oldilar.
Abdulla Oripov davrimizning eng mashhur ijodkorlaridan: “O’zbekiston Respublikasi Davlat Madhiyasi”matni muallifi, O’zbekiston xalq shoiri. Alisher Navoiy nomidagi respublika davlat mukofotiga sazovor bo’lgan. 1998- yilda shoir va yozuvchilarimiz orasida birinchi bo’lib “O’zbekiston Qahramoni” faxriy unvoni bilan taqdirlangan
O’zbekiston” qasidasida har biri 10 satrlik 14 banddan iborat . Jami 140 satr . Banddagi toq va juft satrlar o’zaro qofiyalanib kelgan. Har bandning so’ngi bayti bir-biri bilan qofiyalanadi. She’r g’oyat muhim mavzuga – ona – Vatanimiz sha’niga bag’ishlangan.Uni dunyoning eng go’zal maskanlariga qiyoslab ko’rsatmoqchi. Bu yurt – O’zbekistondir!
IV. Mustahkamlash:
1.“T” sxemasi metodidan foydalanib A.Oripov hayot ,ijodini bildim,bilmadim shaklida yozish.
2.Savol-javob
1.Abdulla Oripov qachon tug’ilgan?
2.Birinchi yozgan she’rini ayting ?
3.Qanday mukofotlar olgan?
V.Uygаvazifa:
”Men nechun sevaman O’zbekistonni? “she’rini yod olish_
VI. Dars yakuni Darsda faol qatnashgan o’quvchilar baholanib, darsga yakunlash
Do'stlaringiz bilan baham: |