Sana__________________________
Dars mavzusi: Aa tovushi va Aa harflari .
Ta’limiy maqsad : O’quvchilarga Aa tovush –harflarini o’rgatish , a tovushining unli tovushlar sirasiga kirishini amaliy va nazariy jihatdan tushuntirish.
Tarbiyaviy maqsad : O’quvchilarga axloqiy va ekologik tarbiya berish orqali milliy istiqlol g’oyalarini singdirish , vatanparvarlik ruhida tarbiyalash
Rivojlantiruvchi maqsad : O’quvchilarning o’qish ko’nikmalarini o’stirish . O’quvchilarning so’z boyligini oshirish .
O‘zini-o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi:
o‘quv fanlarini o‘rganish;
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:
maktabda, oilada bo‘layotgan jarayonlarda ishtirok etishDars turi : Yangi bilim , ko’nikma va tushunchalarni shakllantiruvchi .
Dars metodi : Tushuntirish , suhbat , analitik –sintetik tovush metodi , “So’zni top ” o’yini .
Dars jihozi : Texnik vositalar , a harfiga oid rasmlar , kesma harflar , kesma bo’g’inlar .
Darsning borishi.
T/R
|
Bo’limlar
|
Vaqti
|
1
|
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
2
|
O`tgan mavzuni mustahkamlash
|
5 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzu bayoni
|
15 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
10 daqiqa
|
5
|
O`quvchilarni rag`batlantirish. Darsni yakunlash.
|
10 daqiqa
|
6
|
Uyga vazifa
|
2 daqiqa
|
Jami
|
45 daqiqa
|
I.Tashkiliy qism: O’quvchilar bilan salomlashish. Davomatni aniqlash . Fasl haqida suhbat .
II . O’tilgan mavzuni mustahkamlash . Nn tovushining talaffuzi va so’zlardagi o’rni mustahkamlanadi .
“ Tovushni top ” o’yini
O’qituvchi savol beradi . Rasmda ifodalangan so’zlardan n tovushining joylashgan o’rni aniqlanadi . To’g’ri javob bergan o’quvchilar rag’batlantiriladi .
Darslikning 10 - betida berilgan bo’g’inlar , so’zlar va kichik “ Men onamga yordamchi ” bog’lanishli matn ustida ishlash .
III . Yangi mavzu bayoni .
A tovushining talaffuzi , bo’g’inlar va so’zning talaffuzini analitik –sintetik tovush metodi orqali tushuntirish .
Bosma bosh harf A va kichik a harflarini qiyoslash , farqli tomonlarini izohlash , a unli tovush ekanligini tushuntirish . A tovushining talaffuzi O tovushidan farqini tushuntirish . A harfi ishtirok etgan bo’g’in va so’zlarni o’qitish .
Darslik bilan ishlash .
Darslikning 11- betida berilgan bo’g’inlar, so’zlar va berilgan rasm asosida ishlash .
Dam olish daqiqasi : “ Bug’doy ” qo’shig’i monitor orqali tinglanadi .
IV . Yangi mavzuni mustahkamlash .
Darslikning 11 – betida berilgan bo’g’in va so’zni o’qitish .
“ Kichik guruhlarda hamkorlikda o’qitish ” texnologiyasini o’tkazish .
“ Ortiqchasini top ” o’yinini o’tkazish . Arra , olma, anor , limon , anjir, archa rasmlari ilinadi . Rasmlar orasidan ortiqchasi topiladi .
V. Darsni yakunlash. Dars yakunida darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish , darsni yakunlash .
VI . Uyga vazifa : Bo’g’in va so’zlarni o’qib kelish.
O`IBDO`:______________________________
Do'stlaringiz bilan baham: |