Sana:
12. 11.
FAN:
O’qish
Mavzu:Kuz fasli
Darsning maqsadi:
Tarbiyaviy:
Mehnatsevarlikka, o’zgalar mehnatini qadrlashga o’rgatish. Insoniylik, do’stlik, o’rtoqlik tuyg’ularini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi:
Og’zaki nutqini o’stirish, mustaqil fikrlashga o’rgatish.
Ta’limiy:
O’quvchilarga kuz faslidagi o’zgarishlar haqida tushuncha berish. BK.M. shakllantirish.
c
Dars jihozi:
Dars uslubi:
Dars turi:
Darslik, mavzuga oid ko’rgazma, turli didaktik
Noan’ anaviy [Aqliy hujum, klaster, snkveyn, F.S.M.U. usuli
Yangi bilim beruvchi
-
- Tashkiliy qism 3 daqiqa
- O`tgan mavzuni takrorlash
- 7 daqiqa
- 3.Yangi mavzuni bayoni
- 25 daqiqa
- 4.Mustahkamlash
- 5 daqiqa
- 5.Baholash
- 3 daqiqa
- 6.Uyga vazifa berish
- 2 daqiqa
Reja
Darsning borishi
Tashkiliy qism. O’quvchilarni darsga tayyorlash. Psixologik iqlim yaratish.Kuz fasli haqida ma’lumot olish, o’zbek, ingliz tilida.Sanani izohlash. Davlat bayrog’i haqida fikrlar so’rash.
Vatan haqida fikrlarni umumlashtirish.
Asosiy qism. Sinf o’ quvchilarini 3 guruhga bo’lib olamiz;
Zukkolar, donolar, bilimdonlar.Baholash mezoni bilan tanishtiramiz.
1- topshiriq. Har bir guruhdan bir o’quvchi chiqib, kuzning oltin barglarini olib yozilgan savollarga javob berib doskaga yopishtirib, mavzu nomi hosil qilinadi.
2-topshiriq. Harbir o’quvchi 1-guruh maqollar, 2-guruh topishmoqlar, 3-guruh tez aytishlar kuz fasliga oid aytadilar.
YANGI MAVZU BAYONI
Kuz fasli she’ ri
Eson Rahimov she’ ri
Davra qurib turnalar,
Boshimizda aylanar.
Budir kuz fasli bazmi,
Ona yerga ta’ zimi.
Oltin fasli- kuz fasli,
Zarshunoslikdir asli.
Undan qirlar, tog’ - oltin,
Undan yerlar, bog’ oltin.
Mevalar ham mo’l-u ko’l,
Ne yesang ham bol yeysan
Kuzga; Ofarin , - deysan.
Bunday oltinligin ham,
Tengsiz totliligin ham
Aytsam bitmas siri bor;
Unda mehnat teri bor.
Mavzuni 3 o’quvchiga o’qitish, navbat bilan o’qitish.
Lug’at yozdirish; bol-asal, totli-asal.
O’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun guruh sardorlariga klaster, snkveyn, F.S.M.U usullaridan foydalanib, topshiriq beriladi, qolgan o’quvchilar bilan test yechish.
6.Kuz mevasi nimaga o’xshatilgan?
M. bolga A paxtaga V. Kapalakka
7.Kuzda qaysi rang ko’p uchraydi ?
A. oq B. Sariq V. Ko’k
8.Hozir kuzning qaysi oyi?
O. noyabr A. oktyabr B. sentyabr
9.Kuzdan keyin qaysi fasl keladi?
A. yoz L. Qish B. bahor
10.Qaysi oltin sana yaqinlashmoqda?
A.Bayrog’imiz qabul qilingan kun
B. Mustaqillik bayrami
V. Gerbimiz qabul qilingan kun.
To’g’ri javoblardan hosil bo’lgan so’z birikmasini o’qing
Sog’lom bola
1.Kuz she’rining muallifi kim?
a. T. Adashboyev s. E. Rahimov v. P. Mo’min
2.Kuz fasli necha oy davom etadi?
O. 3 oy davom etadi. A.2 oy. V. 4oy
3.Kuz fasli nima uchun oltin fasl deyiladi ?
A.sovuq uchun. G’. barglar oltin rangda bo’lgani uchun
V.mevalar pishgani uchun.
4.Kuzda qanday mevalar pishadi?
A. o’rik, yertut B.gilos, olcha. L. Olma, xurmo
5.Kuzda vatanimiz boyligi nima terib olinadi?
A.mevalar O. Paxta B . bug’doy
2014- Yil Sog’lom bola yili deb e’ lon qilingan
Yurtboshimizning sizga bo’lgan e’tiboriga siz qanday javob berasiz?
-Puxta bilim olib, kelajakda turli kasb egalari bo’lib, vatan ravnaqiga hissa qo’shamiz.
-Sport bilan shug’ullanib, yurt dovrug’ini yanada oshiramiz.
Barakalla, bolajonlar, zero siz Navoiy. Ulug’bek, Ibh Sino kabi buyuk ajdodlarning avlodisiz. Sardorlar ishini ko’rib, birgalikda izohlash, guruhlar to’plagan ballarni jamlab, g’olibni aniqlash, rag’batlantirish, faol qatnashganlarni baholash.
UYGA VAZIFA:
She’ rni yodlash.
O’quvchilarni baholash, faol qatnashganlarni rag’batlantirish
Do'stlaringiz bilan baham: |