ochiq dars ishlanmasi.
Pitnak shahar 2-son UO’T maktabi matematika fani o’qituvchisi Matchanov Temurning
Sana : 13.10.2018 yil Sinf: 7”__” Fan: Algebra
Mavzu:
Kvadrat va uning xossalari.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy
o’quvchilarga
kvadratlar ayirmasi
formulasini o’rgatish;
Tarbiyaviy
O’quvchilarga formulalar
orqali misollar yechishni
o’rgatish bilan tezkorlikni,
tartiblilikni, vaqtdan
unumli foydalanishni o’rgatish;
Rivojlantiruvchi:
Misollar yechish
orqali o’quvchilarda
matematik fikrlashni o’stirish;
Yangi
bilim
berish.
Dars tipi
Dars jihozi:
A-3 formatda formulalar,
jumboqli savollar,
krossvordlar, kartategiyalar.
1. Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, sinf holatini kuzatish, o’quvchilarning darsga tayyorgarligini ta’minlash. - 1. Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, sinf holatini kuzatish, o’quvchilarning darsga tayyorgarligini ta’minlash.
- 2.O’tilgan mavzuni takrorlash.
- 1-savol: (5x2)=?
- Javob: 25x2
- 2-savol: 36x4 birhad qanday birhadning kvagrati?
- Javob: 6x2
- 3-savol (2x+3y)2 nimaga teng?
- Javob: 4x2+12xy+9y2
- 4-savol: (4x-5)2 formulani yozing.
- Javob: 16x2-40x+25
- 5-savol: (a+b)3 nimaga teng?
- Javob: a3+3a2b+3ab2+b3
- 6-savol: (a-b)3 formulani yozing.
- Javob: a3-3a2b+3ab2-b3
Darsning borishi
O’tilgan mavzuni takrorlash uchun quyidagi test o’tkaziladi. - 1. (4+2b)2=16+18b+x x=?
- A) 2b2 I) 4b4 O) 4b2 L) 2b4
- 2. (9-3b)2=x-54b+9b2 x=?
- A) 18 I) 81 O) 9 L) 27
- 3. 2(x-1,5)=23
- A) 5 I) 20 O) 10 L) 13
- 4. (36x4) qaysi birhadni kvadrati?
- A) 6x2 I) 6x O) 36x L) 9x2
- Javob: 1) O 2) I 3) L 4) A
II.
Yangi mavzu bayoni - Yangi mavzu bayoni
- a2-b2=(a-b)(a-b)
- Ikki son kvadratlarining ayirmasi.
- Ikki son ayirmasi bilan yig’indisining ko’paytmasiga teng.
- 1-misol: 52-x2=(5-x)(5+x);
- 2-misol: 49-4x2= 72-(2x)2=(7-2x)(7+2x);
- 3-misol: (-6-x)(6-x)=-(6+x)(6-x)=-(36-x2)=-36+x2=x2-36;
- 4-misol: (2x-3y)(2x+3y)=(2x2)-(3y2)=4x2-9y2;
- 5-misol: 100-c2=(10-c)(10+c);
- 6-misol: (a+b)2-(a-c)2=(a+b-a+c)(a+b+a-c)=(b+c(2a+b-c).
III.
Mavzuni mustahkamlash uchun quyidagi A-3 formatda yozilgan misollar berildi: - Mavzuni mustahkamlash uchun quyidagi A-3 formatda yozilgan misollar berildi:
- 36-x2=(6-x)(6+x);
- 81-y4=(9-y2)(9+y2)
- (7y-c)(7y+c)=49y2-c2
- (10+2y)(10-2y)=100-4y2
- 386-misol.
- 1) (c-3)(c+3)=c2-9
- 3) (10-y)(10+y)=100-y2
- 5) (-a-b)(a-b)=-(a-b)=-(a+b)(a-b)=-(a2-b2)=b2-a2
Mustahkamlash. - Mustahkamlash.
- 387-misol.
IV.
1) 82-4x2=82-(2x)2=(8-2x)(8+2x)
3) 25-t2=(5-t)(5+t)
5) 9-0,01x2=(3-0,1x)(3+0,1x).
Shundan so’ng quyidagi ko’rinishdagi qonuniyatni aniqlovchi a-3 formatda misol berildi: - Shundan so’ng quyidagi ko’rinishdagi qonuniyatni aniqlovchi a-3 formatda misol berildi:
- 152=225 252=625 352=1225 452=2025 552=3025 652= 4225…
- Bundagi qonuniyat 5 raqam bilan tugaganligi oxirgi ikki raqami 25 bo’ladi, oldingi raqamlar Masalan, 225 dagi 2, 1*2 ko’paytirishdan hosil bo’ladi
- 2 o’quvchiga tezkor savollar berildi;
- 4 o’quvchiga tarqatmalar berildi va
- O’quvchilar baholandi.
- Baholash: o’quvchilar “4’ va “5” baholar bilan baholandi.
- Uyga vazifa: 386-387 misollarning juft nomerlari.
VI.
V.
O’zbekiston Respublikasi
Xalq ta’limi vazirligi
Navoiy shahar
8 –umumiy o’rta ta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi
Ostonova Zebinisoning
7-“I” sinfida geometriya fanidan
2011-2012 o’quv yili
tadbir ishlanmasi.
Mavzu:
Sana : 11.02.2012 yil Sinf: 7”I” Fan: Geometriya
Geometriyani o'rganamiz.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy
o’quvchilarga
geometriya fanini
chuqurroq o’rgatish;
Tarbiyaviy
O’quvchilarga formulalar
orqali misollar yechishni
o’rgatish bilan tezkorlikni,
tartiblilikni, vaqtdan
unumli foydalanishni o’rgatish;
Rivojlantiruvchi:
Tezkor savollar, krossvordlar,
Misollar yechish
orqali o’quvchilarda
matematik fikrlashni o’stirish;
Bellashuv
Dars usuli
Dars jihozi:
slaydlar,
tezkor savollar,
krossvordlar, kartategiyalar.
1-o’quvchi: Salom yangi asr, salom yangi kun
Ey nurli kelajak, zamin-u zamon
Zarhal so’zlar bilan yozilajakdir
Oltin sahifangda o’zbek degan nom.
2-o’quvchi:
1-o’quvchi: Assalomu alaykum muhtaram ustozlar,
aziz mehmonlar, bilimdon o’quvchilar.
2-o’quvchi: Mana bugun 7”I” sinf ikki jamoa o’quvchilari
o’rtasida geometriya fanidan bellashuv.
1-o’quvchi: Kechamizga xush kelibsiz azizlar.
2-o’quvchi: Yoshlarni hech kimga bermayman degan
Yurtboshimiz so’zlari qalblarida bugun
Sizni asragaymiz yomon ko’zlardan
Jonimizni tikarmiz beshak siz uchun.
1-o’quvchi: Elimga olloh nazari tushgan
Sulaymon taxtidan balanddir taxtim
Shu bois dovrug’i olamga tutgan
Yurtning farzandiman porloqdir baxtim.
Darsning borishi
1-o’quvchi: Kechamizda eng zo’r jamoani aniqlab qolmay, eng bilimdon,
eng chaqqon o’quvchilarni ham aniqlab olamiz.
2-o’quvchi: Endi esa shartlar bilan tanishamiz.1-shart-”Jamoalar kirishi”.
1-o’quvchi: 2-shart-”Uyga vazifa tariqasida berilgan geometrik shakllar
tanlovi”.
2-o’quvchi: 3-shart-”Kartochkali savollarga yozma javob beramiz”.
1-o’quvchi: 4-shart- “Tezkor savollar”.
2-o’quvchi: 5-shart- “Krossvord yechish”.
1-o’quvchi: Navbat 1-shartni bajarish uchun jamoalarga .
1-jamoa - “Planimetriya” nomi bilan chiqadi.
2-jamoa - “Fales izdoshlari” nomi bilan chiqadi.
Jamoa a’zolari musiqa ohangida kirib keladilar, jamoa sardori.
-Tekislikda bir to’g’ri chiziqda yotmaydigan uchta nuqta belgilaylik.Ularni
kesmalar orqali tutashtirsak.
Jamoa a’zolari:
-Uchburchak.
Jamoa sardori:
-hosil bo’ladi.
Jamoa a’zolari uchburchak hosil qiladilar.
-Barcha uchburchaklari to’g’ri bo’lgan parallelogramm to’g’ri to’rtburchak
deyiladi,- deydi jamoa sardori.
Jamoa a’zolari to’g’ri to’rtburchak hosil qiladilar.
-Va, geometriyaning poydevorlaridan biri to’g’ri chiziqdir.
O’quvchilar to’g’ri chiziq shaklida saflanishadi.
Jamoa sardori:
-Jamoamiz nomi.
Jamoa a’zolari:
-Planimetriya, deya oldindan tayyorlangan harflardan ushbu so’zni hosil qilishadi.
Jamoa sardori:
-Jamoamiz shiori.
-Olg’a intilish,- deya jamoa a’zolari bu so’zni ham hosil qilishadi.
Endi o’quvchilar geometriya haqida qisqacha ma’lumot berishadi:
Alisher: Geometriyaga oid dastlabki tushunchalar bundan 4-5 ming yil muqaddam qadimgi Misrda paydo bo’lgan.
Muhammad: Geometriya yunoncha so’z bo’lib geo “yer”, metriya “o’lchash” degan ma’noni anglatadi.
Charosxon: Geometriya geometrik shakllar va ularning xossalarini o’rganadigan fan.
fMadina: Geometriya fani ikkiga bo’linadi. Bular -planimetriya va stereometriya .
Gulbahor: Planimetriya tekislikdagi shakllarning xossalarini o’rganuvchi fan.
Shaxzod: Stereometriya fazodagi jismlar va ularning xossasini o’rganadigan fan.
Amirxon: Geometriyaga ajdodlarimiz ham salmoqli hissalarini qo’shganlar.
Karima: Bu ajdodlarimizdan biri Al-Farg’oniyga “nilni jilovlagan farg’onalik alloma” geya ta’rif beriladi. Chunki
ajdodimiz “Nilometriya” ya’ni Nil o’lchovchi asbob yaratgan.
Gulnoza: Al-Farg’oniy o’zining “Usturlob yasash haqida haqida risola” asarida asronomiyaning muhim teoremasi – planimetriyaning
nafis isbotini bergan.
Ma’rifat: Geometriyaning poydevori- nuqta, to’g’ri chiziq, tekislikdir.
Muso: Aksioma- isbot talab qilinmaydigan jumla.
Endi o’quvchilar planimetriya haqida qisqacha ma’lumot beradilar.
Alisher: Biz planimetriya bo’limida quyidagilarni o’rgandik.
Muhammad: Kesma deb to’g’ri chiziqning ikki nuqtasi va ular orasidagi nuqtalar to’plamiga aytiladi.
“Planimetriya” jamoasi tanishuvi.
- Fales miloddan avvalgi (640-548) yillarda Gretsiyaning Milet shahrida dunyoga kelgan.
- U Misrga sayohat qilgan va u yerda ko`plab fanlar bilan tanishgan.
- Falesni ko`prok geometriya qiziqtirgan.
- Teng yonli uchburchakning ostidagi burchaklar teng.
- Fales astranomiya faniga hissa qo`shgan.
- Fales Ioniya maktabining asoschisi.
- Fales geometriya faniga tegishli ko`plab kashfiyotlar qilgan.
- Diametr aylanani teng ikki qisimga ajratadi.
- Burchakning bir tomonidan kesuvchi to`ri chiziqlar uning bir tomonidan teng kesmalar ajratsa 2-tomonidan ham teng kesma ajratadi.
- U geometriyani birinchi teoremasini isbotlagan.
- Fales o`z davrining buyuk olimi bo`lgan.
- Fales astranomiyaga katta hissa qo`shgan.
- Fales Misirga sayohat qilgan. Misirliklar unga qiyin masala berishgan. Masala shunday: Biz mana shu ulkan piramidaning
balandligini qanday bilishimiz mumkin.
Fales buni javobini topdi. Bir tayoqcha olib kelib yerga qoqdi va shunday dedi: Qachonki
manashu ulkan piramidaning balandligi soyasining uzunligiga teng bo`lsa, manashu ulkan riramidaning balandligi soysining uzunligi
soya orqali biz uning balandligini o`lchaymiz.
1-o’quvchi: Hay’at a’zolari 1-shartni baholaganlariga qadar 2-shartni boshlaymiz. 2-shart “Kim ko’p shakl nomini biladi”
Masalalar uchburchak, to’rtburchak, kvadrat, shar, silindr…, to’xtab qolgan o’quvchi yutqazgan hisoblanadi.
“Fales izdoshlari” jamoasi tanishuvi.
Fales izdoshlari jamoasiga tezkor savollar:
1. Uchburchak ichki burchaklarining yig’indisi necha gradus? (1800 ).
- 1 duym necha sm ga teng?(2,54).
- Qo’shni burchaklar yig’indisi necha gradusga teng?(1800 ).
- Uchburchak burchaklaridan biri 900 bo’lsa qolganini toping.(450 ,450 ).
- Nilni jilovlagan farg’onalik alloma kim? (Al-Farg’oniy).
- 2007 – yil fevral oyida Pitter Lu qaysi naqshni ko’rib hayratlanadi?(Pindrous).
- Uchburchakning burchaklaridan biri 800 , ikkinchisi 200 bo’lsa, uchinchisini toping.(800 ).
- Teorema nima? (isbot talab qilinadigan jumla).
- Aksioma nima? (Isbot talab qilinmaydigan jumla).
- Geomatriya nechaga bo’linadi?(2 ga: planimetriya va stereometriya).
Planimetriya jamoasiga tezkor savollar:
- Aylananing ¼ qismi? ( 900).
- Aylananing asosiy elementlari? (Vatar, diametr, radius).
- Qo’shni burchaklardan biri 650 , qolganlari?(1150)
- Aylananing 1/30 qismi? (120).
- Uchburchakning ichki burchaklari yig’indisi necha ? (1800).
- Uchburchak burchaklari 650 , 1200 , 100 ,bunday uchburchak bormi? (Yo’q).
- Uchburchakning asosiy elementlari nima? ( mediana, bissektrisa, balandlik).
- Qo’shni burchaklaridan biri 780 , qolgani ? (1020).
- Balandlik nima?
- Mediana nima?
Krossvord Savollari . - Geometriyaning qaysi bo’limi tekislikdagi geometrik shakllarning xossalarini
- o’rganadi?(Planimetriya).
- Qanaqa bo’lim fazodagi figuralarning xossalarini o’rganadi/(Stereometriya).
- To’g’ri chiziqning ikki nuqtasi va ular orasida yotgan nuqtalaridan iborat
qismiga nima deb ataladi/(Kesma).
4. Isbot talab qilinadigan jumla.( Teorema).
5. Har qanday kesma noldan farqli tayin uzunlikka ega bo’lib u qanday son bilan
ifodalanadi?(Musbat).
6. Burchakning nimasi deb uning uchidan chiqib, burchakni teng ikki burchakka
ajraluvchi nurga aytiladi?(Bissektrisasi).
7. To’g’ri chiziqning ixtiyoriy nuqtasidan unga yagona qanday to’g’ri chiziq
o’tkazish mumkin/9 Perpendikular).
8. O’z-o’zini kesmaydigan qanday siniq chiziq ko’pburchak deb ataladi? ( Yopiq).
9. Teng yonli uchburchakning qaysi burchaklari teng?( Asosidagi).
10. Tayin nuqtadan tang uzoqlikda yotgan nuqtalardan iborat shakl nima deb
ataladi? (Aylana)
Krossvord yeching .
G
O
E
M
E
I
R
T
A
Y
1
2
5
3
4
8
9
6
10
7
X:Y:Z=5:6:7
5x+6x+7x=1800
18x=1800
X=100
5*100=500
6*100=600
7*100=700
Javob: 500, 600, 700
x:y:z=500:600:700
2x+350=1800 - 2x+350=1800
- 2x=1450
- X=72,50
- J: 72,50, 72,50, 350
350
Shaklda nechta uchburchak, nechta kvadrat bor? - Shaklda nechta uchburchak, nechta kvadrat bor?
- Uchburchak 16 ta
- Kvadrat 5 ta
AOB=500, BOC=800 bo’lsa, AOB va BOC burchaklarining bissektrissalari orasidagi burchakni toping. 500+800+x=1800 x=500 bissektrissasi 500=250 800=400 250+400+x=900 x=250 A B O C
E’tiboringiz uchun rahmat!
Do'stlaringiz bilan baham: |