Мұғалімнің тегі, аты-жөні:
Жұмыс өтілі:
Жұмыс орны: № ЖББМ
Қызметі: Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Санаты:
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы
|
Бесікке салу
|
Сынып
|
|
Оқу мақсаты
|
5.1.1.1Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.
|
Сабақтың мақсаты
|
Тірек сөздер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.
|
Бағалау критерийлері
|
Берілген суреттерге қатысты тірек сөздерді анықтайды;
Тірек сөздер мен суреттер бойынша тақырыпқа болжам жасайды.
Өз ойын дәлелдеп айтады;
|
Тілдік мақсаттар
|
Болжау, дәлелдеу, сенімді сөйлеу
|
Негізгі сөздер мен сөз тіркестері
|
Шілдехана, бесікке салу, отпен аластау, бесікке салар, бесік жыры
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің және семинарға қатысушы
ұстаздардың іс әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы: Сәлемдесу
|
15 мин
|
Сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстырады
|
|
Сергіту.
(Сабаққа дайындау, танысу)
|
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: шаттық шеңберін құрып, «Тілек» атты сергіту сәтін орындайды. Оқушыларға ұлттық құндылықтарға қатысты сөздер беріледі (бесік, шаңырақ, сәби, сенім, от, сәукеле, кереге, ою). Осы сөздерді қатыстырып бір-біріне тілек айтады
2-әрекет. Түрлі түстер арқылы топқа бөлу.
|
Сөздер жазылған үлестірме қағаздар
Түрлі түсті қима қағаздар
|
Ой шақыру, болжау.
|
«Ой шақыру» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау және бүгінгі сабақтың тақырыбын оқу мақсатын анықтау үшін қойылатын жетекші сұрақтар.
1. Балаға атты қалай, кім қояды?
2. Сендердің аттарың қалай қойылды?
3.Қазақ халқының салт-дәстүрлерінің ішінен қандай салт-дәстүрлер баланың сәби кезеңімен байланысты?
4. Бала тәрбиесіне байланысты тағы қандай салт- дәстүрді білесіңдер?
5. Бесік жырының авторы кім деп ойлайсыңдар?
6. «Бесік жыры- балаға берілетін алғашқы тәрбие» деген қанатты сөзді қалай түсінесіңдер?
«Болжау » әдісі
Әр суретке қатысты бірнеше тірек сөздер жазыңыз. Тірек
сөздер мен суреттерге ортақ тақырып қойыңыз.
| -
|
Тірек сөздер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ортақ тақырып:
|
|
|
|
|
Жетекші сұрақтар қою:
Бесіктің балаға пайдасы?
Қазіргі заманда сәбилерді бесікке жатқыза ма?
|
Рахмет!
|
Сабақтың ортасы
Мәтінмен жұмыс
|
15 мин
|
«Қар үйіндісі» әдісі арқылы мәтінді оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
|
|
Жұптас– ойлан– бөліс
«Сиқырлы қалам» әдісі
|
|
Жұптас– ойлан– бөліс (Джесси Джентильдің диаграммасы) Берілген сөздердің мағынасын өз сөздеріңмен түсіндіріңдер және түсіндірме сөздікпен салыстырыңдар.
Шілдехана, бесікке салу, отпен аластау, бесікке салар, шілде суы, ит көйлек, таңдайы тақылдау.
|
www.kitap. kz сайтындағы «Сөздік» айдары.
|
Саралау тапсырмасы. «Сиқырлы қалам» әдісі
Жеке жұмыс. 1-деңгей. Оқылым мәтініндегі «Бесік жырында» айтылған тілек сөздерді тұжырымдамалық кестеге жазыңдар. Батыр, шебер, шешен болу үшін не істеу керек?
2- деңгей. Бесікке қатысты ырымдарды тауып, оны толықтырыңдар.
3- деңгей. Бесікке қатысты қанатты сөздер мен мақал -мәтелдерді қатыстырып, мәтін құраңдар.
|
|
Сабақтың соңы
Қорытынды
|
10 мин
|
«Миыңның суретін сал» әдісі бойынша оқушылар сабақтан алған білімдерімен толтырады.
|
А3 қағазы, маркерлер, флипчард, үлестірме қағаз
|
Рефлексия
|
|
«Үшминуттік кідіріс» әдісі бойынша оқушылар кідіріс жасайды.
Мен …………. туралы көп білдім.
Мені …… таң қалдырды.
Мен … сездім.
Мен………… басқаша қарайтын болдым
|
Сөздер жазылған үлестірме қағаздар
|
Кері байланыс
|
|
Үлестірме қағаздар
|
Do'stlaringiz bilan baham: |