Republika e shqipërisë KËshilli I bashkisë vlore vendi mDownload 10.05 Kb.
Sana28.06.2017
Hajmi10.05 Kb.
albanian_eagle_flag_of_albania [converted]

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

KËSHILLI I BASHKISË VLORE

V E N D I M

Nr.51, datë 08.11.2012


PËR DHËNIEN E TITULLIT “QYTETAR NDERI I VLORËS”

JOHN L. WITHERS, II
Këshilli i Bashkisë Vlorë në mbledhjen e datës 08.11.2012, duke vlerësuar iniciativën e Kryetarit të Bashkisë Vlorë, z.Shpëtim Gjika për shpalljen “Qytetar Nderi i Vlorës” të John L. Withers, II, bazuar në ligjin Nr.8652, dt. 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, neni 8, paragrafi I, pika 1/b dhe neni 32, pika m:

V E N D O S I:


  1. Në kuadër të vitit jubilar të 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë Kombëtare, të japë titullin e lartë “Qytetar Nderi i Vlorës” për të John L. Withers, II, një nga personalitetet më të shquar diplomatik me kontribut të spikatur në çështjen kombëtare shqiptare, me motivacionin:


** Për kontributin e rëndësishëm si diplomat në konsolidimin e demokracisë shqiptare në rrugën e saj drejt integrimit në strukturat euro-atlantike dhe realizmin e aspiratave të popullit shqiptar për të qenë pjesë integrale e Bashkimit Europian.

**Për përcjelljen në hapësirat ndërkombëtare të vlerave më të mira të Shqipërisë dhe shtetit shqiptar.

**Mik dhe dashamirës i Vlorës dhe qytetarëve vlonjat.


  1. Për zbatimin e këtij vendimi ngarkohet Këshilli i Bashkisë dhe Kryetari i Bashkisë Vlorë.
  1. Ky vendim hyn në fuqi sipas ligjit Nr.8652, dt. 31.07.2000.

_______________

Etjona HOXHA

K R Y E T A R E
JOHN L. WITHERS, II

BIOGRAFI
Ambasador në SHQIPËRI
Periudha: 25.07.2007  deri në 13.08.2010
John L. Withers II u konfirmua nga Senati si Ambasador i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri më 28 qershor 2007. 

Para marrjes së këtij emërimi, Dr Withers ka shërbyer si Drejtor i Qendrës së Operacioneve në Departamentin Amerikan të Shtetit 2003-2005 dhe shërbeu si Drejtor i Zyrës së Çështjeve të Evropës Qendrore e Veriut 2001-2002. 

Ambasadori Withers ishte Zëvendësshef i Misionit në Ambasadën e SHBA në Riga, Letoni 1997-2000. Ai shërbeu si asistent special i Zyrës së Zëvendës Sekretarit 1993-1996.

Withers filloi karrierën e tij në Shërbimin e Jashtëm në vitin 1984. 

Ai shërbeu në Ambasadën e SHBA në Hagë si Zyrtar Politik 1985-1986, në Zyrën e Çështjeve kineze, si Zyrtar Desk 1986-1988, dhe si Zyrtar Politik në Ambasadën e SHBA në Lagos, Nigeri 1988-1990. Nga 1991-1993 John Withers ka shërbyer si Zyrtar Politik në Ambasadën e SHBA në Moskë dhe në Zyrën e Punëve të Veriut Evropian në Irlandë dhe tavolina Islandës për një kohë të shkurtër në vitin 1993.

Ambasadori Withers ka një Ph.D. nga Yale University në historinë moderne kineze, një MA në Studime e Azisë Lindore nga McGill University, një BA nga Universiteti i Harvardit në histori, dhe ka përfunduar edhe diplomuar në nivel kërkime në Nanjing University, të vendosura në Nanjing, Kinë. Ai ka studiuar gjuhët kineze, rusisht, holandisht, frëngjisht dhe letonisht.

John Withers është i biri i ish- Drejtorit të Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, John L. Withers, Sr dhe kaloi shumicën e fëmijërisë së tij jashtë në Laos, Tajlandë, Burma, Korea, Etiopi dhe Kenia.

Do'stlaringiz bilan baham:


Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2017
ma'muriyatiga murojaat qiling

    Bosh sahifa