Sana
|
|
Mavzu
|
Qo’yilayotgan tovushni to’g’ri va aniq talaffuz etish.
|
Ta`limiy maqsad:
|
Qo`yilayotgan tovushni to`g`ri va aniq talaffuziga erishish. Tovushni avtomatizatsiyalash. Ochiq bo`g`inlarda mustahkamlash.
|
Korreksion maqsad:
|
Barcha psixik jarayonlarini rivojlantirish. Fonetik idrokni rivojlantirish. Mayda qo`l motorikasini rivojlantirish.
|
Tarbiyaviy maqsad:
|
O’z sinfdoshlarini hurmat qilishga o’rgatish, o’zaro fikrlarini eshita olishni o’rgatish.
|
Jixoz
|
Tarqatma rasmlar, qopcha, oynachalar, maxsus zond,shpatel
|
Mashg’ulot
| | Mashg’ulotning borishi: - I. Tashkiliy qism.
- O’quvchilar diqqatini mashg’ulotga jalb etish va qiziqtirish uchun suhbat o’tkazish.
- Hozir qaysi fasl?
- Kuz faslining qaysi oyi? Kuz faslida ob-havo o’zgarishi haqida suxbat.
- Bugun nechanchi sana?
- II. Artikulyatsion mashqlar.
- Til, lab, jag’ mashqlari: devorcha, ignacha, belkurakcha, kosacha, xartum, mazali murabbo, bo’yoqchi, soatcha, tishlarimizani tozalaymiz.
- Nafas mashqlari: kapalakni puflash, futbol koptokni darvozaga kiritish.
III. O’tgan mavzuni takrorlash: - O’tgan mashgulotda “R” tovushini to’gri talaffuz qilishni o’rgangan edik.
- O’quvchilar bilan oynaga qarab “R” tovushini to’g’ri artikulyatsiyasini qaytarish.
- Taqlid usulidan foydalanish.
- O’z-o’zini masaj qilish. Logoped ko’rsatmasi asosida.
IV. Yangi mavzu: - Mexanik usuldan foydalanish. Har bir bola talaffuz eta olmagan tovushni oynachasi oldida kerakli asboblardan foydalanib mustaqil bajaradi. Har bir boladan mustaqil “R” tovushini talaffuz qilish so’raladi.
- Biz “R” tovushini to’g’ri talaffuz qilishni o’rganib oldik. Endi tovushni bo’ginlarda talaffuz qilishni o’rganamiz.
- Tovushni bo’g’inlarda aniq talaffuz etish. (ochiq bo’g’inlarda).
ra-ra-ra; ro-ro-ro; ru-ru-ru; - ra-ra-ra; ro-ro-ro; ru-ru-ru;
- ro’-ro’-ro’; ri-ri-ri; re-re-re;
- D/o’: O’quvchilarga rasmli kartochka ko’rsatiladi: 10 sekund davomida rasmlarga qarab ol. So’ng rasmli kartochkani berkitilib, xuddi shunday ketma – ketlikda rasmlarni chiz.
V. Jismoniy daqiqa: - Biz shamolmiz esamiz,
- Biz darahtmiz o’samiz,
- Biz baliqmiz suzamiz,
- Biz bolamiz sakraymiz.
Barmoqlar mashqi:
- Bizning oila ahl, uyimiz to’la mehr.
- Mana bobom, mana buvim
- Bu-chi dadam, bu-chi oyim,
- Borman men ham, bu oilam,
- Do’st oilam, zo’r oilam
VI. Fonetik idrokni rivojlantirish: - Hozr men sizlarga bo’g’inlarni aytaman sizlar esa “R” tovushini eshitsangiz chapak chalasiz.
VII. Mustahkamlash:
- O’tilgan mavzunu qayta so’rash, bo’g’inlarni birma bir aytish. Bolalar o’zaro hurmatda bo’linglar o’zgalarni fikrini ham hurmat qilinglar.
VIII. Mashg’ulotni yakunlash.
- O’quvchilarni rag’batlantirish. Uyda artikulkyatsion mashqlarni qaytarish.
E’tiboringiz uchun tashakkur
Do'stlaringiz bilan baham: |