Qo`shtepa tumaniXalq ta`limi bo`limiga qarashli 20-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi



Download 468 Kb.
Sana25.02.2022
Hajmi468 Kb.
#463405
Bog'liq
matluba


Qo’shtepa tuman 20- maktab boshlangich sinf o’qituvchisi Axunova Matluba







Qo`shtepa tumaniXalq ta`limi bo`limiga
qarashli 20-umumiy o`rta ta`lim
maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi
M. Axunovaning MATEMATIKA fanidan
bir soatlik dars ishlanmasi

2018-2019-o`quv yili



27.02.2019
Mavzu:Uch xonali songa ko`paytirish
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: o`quvchilarga 690 · 435, 804 · 723 ko`rinishdagi hollarda ko`paytirishni va kasrlarni chizmalar bo`yicha taqqoslashga o`rgatish.
TK1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish;
TK2: axborotlarni statistik ma`lumotlar ko`rinishlarning bir turidan boshqa ko`rinishga o`tkaza olish;
FK1: arifmetik amallarning algoritmlaridan foydalangan holda 1 000 000 ichida nomanfiy butun sonlarni 10, 100, 1000 marta orttirish va kamaytirish amallarini og`zaki bajara olish.
Tarbiyaviy: mavzuni o`tish davomida o`quvchilarni bir-birini hurmat qilishga, o`zaro do`stona munosabatda bo`lishga o`rgatish;
TK4: atrofdagilar bilan o`zaro muloqot chog`ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash.
Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda mantiq va xotiraning rivojlanishiga imkoniyat yaratish, qandaydir muammoni hal qilishda o‘z fikrini ochiq va erkin ifodalash mahoratini shakllantirish.
FK2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o`quv vaziyatlarda qollay olish va yangi bilimlar hosil qila olish.
Dars turi:Yangi bilim va tushunchalarni shakllantiruvchi
Dars metodi;noan`anaviy,ko`rgazmalilik,Sinkveyn,
tushuntirish,mustaqil ish,ta`limiy o`yin
Dars jihozi:multimedia ilovasi,ko`rgazma,didaktik materiallar
Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism Salomlashish, davomatni aniqlash va o`quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshrish.Oltin qoidalar,siyosiy daqiqa.

II. O`tilgan mavzuni mustahkamlash.
O`tilgan mavzuni mustahkamlashda “Sinkveyn” metodidan foydalaniladi:
1. Kasr
2. Oddiy, aralash
3. Bo`lish, taqsimlash, ajratish
4. Butunni teng bo`laklarga bo`lish
5. Ulush.
Uy vazifalar tahlil qilinib ,daftarlar almashtiriladi
III.Yangi mavzuning bayoni.
Yangi mavzu 662-misol orqali tushuntiriladi. Bunda o`quvchilarga 690. 435, 804. 723 ko`rinishdagi hollarda ko‘paytirish quyidagicha ustun shaklida tushuntiriladi.

663-misol doskada o‘quvchilar tomonidan ustun shaklida tushuntirish bilan bajariladi.
305 ∙ 621 = 300 150 620 ∙ 387 = 239 940
7 820 ∙ 15 = 117 300 402 750 ∙ 90 = 36 247 500
664-misol ekranda tushuntiriladi. Buno‘quvchilar ekrandagi to‘g‘ri to‘rtburchaklarning qanday qismi bo‘yalganini ko‘rib chiqdilar.

Lentalar qismlarga bo‘linadi va bittadan qismi ajratib ko‘rsatiladi. So‘ng qismlar rangga bo‘yaladi va to‘g‘risiga ½, 2/4, 4/8, 8/16 yozuvlari chiqadi. Kasrlar tengligi bittalab chiqadi va ularga mos lentalardagi qismlar ajratilib ko‘rsatiladi.
Bir hil uzunlikdagi lentalarni 2 ga, 4 ga, 8 ga va 16 ga bo‘lamiz. Hosil bo‘lgan qismlarni ko‘rib chiqamiz. Berilgan lentalarning bo‘yalgan qismlari uzunliklari tengligini ko‘rishimiz mumkin. Demak, quyidagi yozuvlar to‘g‘ri.

665-masala doskada bajariladi. Bunda masala sharti o`qilgach, mavzu yuzasidan qisqa suhbat o`tkaziladi. O`quvchilarni tikuvchilik kasbiga qiziqtirib, uning yaxshi tomonlari bilan tanishtiriladi. Masalaga qisqa shart tuziladi.
Keltirildi –- 2 to`p
I to`pda –- 88 m
II to`pda -108m birinchidan 5 ta ko`p tikildi
Har qaysi ko`ylakdan tikilgan ko`ylaklar soni - ? ta
Yechish: 1) 108 – 88 = 20 (m)
2) 20 : 5 = 4 (m)
3) 88 : 4 = 22 (ta)
4) 108 : 4 = 27 (ta)
Javob: birinchi to‘pdan 22 ta, ikkinchisidan 27 ta ko‘ylak tikilgan.
Dam olish daqiqasi:
“Qaynoq kartoshka” o`yini :o`quvchilar 20 gacha bo`lgan sonlarni ingliz tilida aytadilar.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Yangi mavzuni mustahkamlashda ekran orqali trenajor mashq bajariladi. Bunda o‘quvchilar quyonga tipratikan oldiga yetib olishida yordam beradilar va faqat fazoviy jismlar bo‘ylab harakarlanishlari lozim bo‘ladi.
7

Dars jarayonida faol qatnashgan o‘quvchilarni baholash va rag‘batlantiriladi.


V.O‘quvchilarni baholash va darsga yakun yasash.
O‘quvchilar savollariga bergan javoblariga, guruhda faol ishtirokiga, misol-masalani to`g`ri bajarganiga qarab baholanadilar.
VI. Uyga vazifa berish.
Darslikdagi 666-masala va 667-topshiriqlar sharti tushuntiriladi va uyga vazifa qilib beriladi.

Ko`rildi:O`IBDO`:________________________
Download 468 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2025
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish