O'ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA'LIMI VAZIRLIGI
____________ VILOYATI
XALq TA'LIMI BOShqARMASI
_______________ tuman xalq ta'limi
bo'limiga qarashli __-umumiy o'rta
ta'lim maktabi 8- sinf algebra fani o'qituvchisi
____________________________ning
matematika fanidan yangi
pedagogik texnologiyalar asosida
tayyorlagan
Sinf: VIII ____________ 32 - dars Sana: ___________
Fan: Algebra.
Mavzu: 3 – nazorat ishi.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda o`tilganlar mavzularhaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga o`tilganlar mavzular ustida mustaqil misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Dars turi: O`quvchilar bilimini nazorat qilish.
Dars o`tish metodi: ___________________________
Darsning jixozi: Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: _____________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism. Salomlashish.Davomatni aniqlash.
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
3 – nazorat ishi
1. Shavkat 3 soat, Olimjon esa 4 soat ishlab birgalikda 44 detal yasadilar. Agar ular birgalikda 1 soatda 13 detal yasagan bo`lsalar, ularning biri nechtadan detal yasaganlar.
2.a yoki < belgini shunday qo`yinki, natijada to`g`ri tengsizlik hosil bo`lsin, bunda:
a) a+4*b+6; b) 10-a*10-b; c) -3a*-3b
3. Tengsizliklarni hadlab qo`shing:
a) 7>0,5 va -7>-8,5; b) 0< va
4. Tengsizliklarni hadlab ko`paytiring:
a) va ; b) 0,7>0,5 va 0,2>0,02.
5. a) Agar, -16<-9 tengsizlikning ikkala qismi 10 va -1 ko`paytirilsa; b) Agar, 6>-12 tengsizlikning ikkala qismi 2 va -3 bo`linsa, to`g`ri tengsizlik yozing.
2 – variant
1. Shavkat 3 soat, Olimjon esa 4 soat ishlab birgalikda 44 detal yasadilar. Agar ular birgalikda 1 soatda 13 detal yasagan bo`lsalar, ularning biri nechtadan detal yasaganlar.
2.a yoki < belgini shunday qo`yinki, natijada to`g`ri tengsizlik hosil bo`lsin, bunda:
a) a+4*b+6; b) 10-a*10-b; c) -3a*-3b
3. Tengsizliklarni hadlab qo`shing:
a) 7>0,5 va -7>-8,5; b) 0< va
4. Tengsizliklarni hadlab ko`paytiring:
a) va ; b) 0,7>0,5 va 0,2>0,02.
5. a) Agar, -16<-9 tengsizlikning ikkala qismi 10 va -1 ko`paytirilsa; b) Agar, 6>-12 tengsizlikning ikkala qismi 2 va -3 bo`linsa, to`g`ri tengsizlik yozing.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: O`tilganlarni takrorlash.
Sana_______ O`TIBDO` __________ Barotov X
Do'stlaringiz bilan baham: |