O'ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA'LIMI VAZIRLIGI
____________ VILOYATI
XALq TA'LIMI BOShqARMASI
_______________ tuman xalq ta'limi
bo'limiga qarashli __-umumiy o'rta
ta'lim maktabi 8- sinf algebra fani o'qituvchisi
____________________________ning
matematika fanidan yangi
pedagogik texnologiyalar asosida
tayyorlagan
Sinf: VIII ____________ 41 - dars Sana: ___________
Fan: Algebra.
Mavzu: Bir noma’lum tengsizliklar sistemalari. Sonli oraliqlar.
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad:
O`quvchilarda bir noma’lumli tengsizliklar sistemalari va sonly oraliqlarhaqidagi bilimlarni shakllantirish, ularga bir noma’lumli tengsizliklar sistemalari va sonly oraliqlar ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.
b) tarbiyaviy maqsad:
o`quvchilarni o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini tarkib toptirish.
c) rivojlantiruvchi maqsad:
o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirish.
Tayanch kompetensiyalar:
Axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.
Fanga oid kompetensiyalar: o’rganilgan matematik usullardan kundalik vaziyatlarda mehnat unumdorligini oshirish maqsadida foydalana olish.
Dars turi: Yangi mavzuni o`rganuvchi dars.
Dars o`tish metodi: ___________________________
Darsning jixozi: Darslik, tarqatma materiallar, rag`bat uchun gul maketlari
Darsning texnik jixozi: _____________
Darsning rejasi;
1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)
2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)
3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa)
4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)
5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa)
6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism. Salomlashish.Davomatni aniqlash.
2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.
O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.
1. Funksiya deb nimaga aytiladi?
2. Funksiyaning grafigi deb nimaga aytiladi?
3. Chiziqli funksiya deb nimaga aytiladi?
4. Chiziqli funksiyaning grafigi nimadan iborat?
5. Qat’iy va noqat’iy tengsizliklarni ayting.
6. Bir noma’lumli tenglama deb nimaga aytiladi?
3.Yangi mavzuni bayon qilish.
Bir noma’lumli tengsizliklar yechimi deb, noma’lumning sistema tengsizliklarining barchasini to’g’ri sonli tengsizliklarga aylantiruvchi qiymatiga aytiladi.
Agar a-2 3
a x b yokia x b tengsizlikni qanoatlantiruvchi x sonlar to`plami yarimintervallar deyiladi va mos ravishda kabi belgilanadi.
4. Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha misollar yechish.
Yangi mavzuga doir darslikdagi - misollarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.
5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.
O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.
6. Uyga vazifa: - misollar
Sana_______ O`TIBDO` __________ Barotov X
Do'stlaringiz bilan baham: |