O’zbеkiston rеspublikasi xalq ta'limi vazirligi



Download 0,73 Mb.
Sana12.06.2022
Hajmi0,73 Mb.
#657398
Bog'liq
3 Foydali qazilmalardan oqilona foydalanish@xalq talimi xodimi




MAVZU: Foydali qazilmalardan oqilona foydalanish
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad:
O`quvchilarga foydali qazilmalar haqida ma’lumotlar berish.
Tarbiyaviy maqsad:
O`quvchilarga iqtisodiy tarbiya berish.
Rivojlantiruvchi maqsad:
O`quvchilarning foydali qazilmalar va undan foydalanish haqidagi bilim, ko`nikma va malakalarini rivojlantirish.
Darsning turi:
Yangi bilim beruvchi dars.
Darsning metodi:
Tushuntirish, munozara, klaster, amaliy ish.
Darsning jihozi:
Tabiat aks etgan rasmlar, qizil kitob, foydali qazilmalar namunalari.
Darsning borishi
1. Tashkiliy qism:
Salomlashamiz. Sinf xonasining ekalogik jihatdan toza va ozoda ekanligini aytib o`taman. Demak, bugungi darsni birgalikda va hamkorlikda boshlasak ham bo`ladi. Keling tanishib olaylik.
Muzuyorar.
Kompuyter orqali «Mеng ismim …..va mеn yoqtirgan tabiat mo`jizasi» yozuvi chiqadi”. Har bir o`quvchi o`zining ismini va yoqtirgan tabiat mo`jizasini tez va ravon aytib beradi.



O`qituvchi va har bir o`quvchi ishtirok etadi.
2. O`quvchilarni guruhlarga bo`lish.
1 – guruh “Quyosh”
2 – guruh “Oy”
3 – guruh “Osmon”
4 – guruh “Suv”



II. O`tilgan mavzuni so`rab, baholash.
Guruhlarda ishlash.
“Ob-havo” mavzusi asosida bajargan ishlarini taqdimotini o`tkazish

Ko`rgazmalar bilan ishlash.
Gerb rasmini ko`rsataman.

Bu ramzimizda qanday tabiat nematlari tasvirlangan?
Oltin baliqcha ” o`yini.

Ulkan baliq ichida uy va yovvoyi hayvonlar o`yinchoqlari solingan. 5 guruhdan bittadan ishtirokchi chiqib ko`zlari yomuq holda, baliq ichidan o`yinchoqlardan birini oladi. Qo`l bilan paypaslab hayvon nomini topadi
III. Yangi mavzu: Foydali qazilmalardan oqilona foydalanish
Mavzu o`qituvchi tomonidan slayd, tabiiy ko`rgazma, rasmlar, xarita asosida tushuntirib beradi.
Amaliy mashg`ulot.
24-betdagi xaritadan konlarning shartli belgilarini ko`rib chiqing.
Siz yashab turgan hudud yaqinida qanday foydali qazilma konlari borligini aniqlang. O`quvchilar topshiriqni guruhlarda bajarib, taqdimot qiladilar.

Dam olish daqiqasi.
“Oy, quyosh , yulduz” enerjayzeri.
O`qituvchi oy desa “uyquga” yotiladi. “Quyosh” desa turib harakatlar qilinadi. “Yulduz” deyilsa qo`llarda yulduz yonib o`chayotganday harakat qilinadi.
Topshiriqlar joyi tez-tez almashtirilib turiladi.

Foydali qazilmalar qanday hosil bo`ladi? mavzusi tushuntiriladi.
Amaliy ish.

  1. Stakandagi suvga bir qoshiq osh tuzi solib, uni quruq yoqilg`i ustiga qo`yib qaynating. Suv bug`lanib ketganidan keyin stakan tubida qancha osh tuzi qolganiga e’tibor bering.

  2. 24-rasmdagi xaritadan mamlakatimizning qaysi hududlarida osh tuzi konlari borligini aniqlang.

O`qituvchi boshchiligida birinchi topshiriq bajariladi. Ikkinchi topshiriq guruhlarda bajariladi va taqdimot o`tkaziladi.
IV. Mustahkamlash.
O`quvchilar bilimini aniqlash maqsadidi tarqatmalar tarqatiladi. Tarqatmalar tabiat ne’matlari ko`rinishida bo`ladi.
1. Foydali qazilmalar deb nimalarga aytiladi?
2. Kon qanday joyda hosil bo`ladi?
3. Foydali qazilmalar qanday hosil bo`lgan?
”Foydali qazilmalar” klaster. Har bir guruhga beriladi. O`quvchilar bajarib, o`qib berishadi. Guruhlar rag`batlantiriladi.

V. Dars yakuni
Monitoring. Nimalarni bilib olganinggizni quyoshga qarab belgilang.
1-quyosh- juda yaxshi o`zlashtirdim.
2-quyosh- o`rtacha
3-quyosh – ko`p narsalarni bila olmadim

Yig`ilgan rag`batlarni guruh sardorlari sanaydilar. Qaysi guruh ko`p rag`bat to`plagan bo`lsa, shu guruh g`olib deb topiladi. Olgan o`rniga qarab guruhlar baholanadi.
VI.Uyga vazifa: “Foydali qazilmalardan oqilona foydalanish” mavzusini o`qib, mazmunini so`zlab berish.



Download 0,73 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish