o’quvchilarning bilimlarini baholash va nazorat qilish.
REJA:
1. Bilimlarni baholash va nazorat qilish.
2. Seminar mashg’ulotlar. Diktant.
3. Darsni tahlil qilish.
4. Kartochka qo’llash dars xillari.
O'quvchilarning bilimlarini baholash va nazorat qilishga oid dars rejasi.
Mavzu: Uglevodorodlar mavzusi bo'yicha sinov kontrol ish.
1. Darsning maqsadi: O'quvchilarning uglevodorodlar mavzusidan olgan bilimlarini aniqlash.
2. Darsni jihozlash: 40 dona 8-10 variantda kartochka tayyorlash va grafproektor uchun savollar yozilgan kodotransporant tayyorlash. Grafoproektor "Lektor-2000", ekran.
3. Darsning borishi: Birinchi bosqich:O'quvchilarni sinov ishga tayyorlash. (5 minut). Daftarlar tarqatish. Kartochkalarni tarqatish (grafoproektor bilan ishlaganda savollar ekranda beriladi).
Ikkinchi bosqich (35 minut).
- O'quvchilarning sinov savollar ustida ishlashi.
- Savollarga javob yozish.
- Har bir o'quvchining mustaqil ishlashiga erishish.
- Sinfda tinchlik bo'lishini ta’minlash.
Uchinchi bosqich: (2 minut). Sinov kartochkalarni yig'ib olish.
To'rtinchi bosqich: (2 minut). Uyga vazifa: O'tilganlarni takrorlash, yechilmagan savollarga javob topish, yangi mavzuga tayyorgarlik. Sinov ish uchun mo'ljallangan kartochkalar namunasi (savollar boshqa bo'lishi mumkin). Namuna uchun bu o'rinda faqat bir variant savollarni keltiramiz. 6-Variant. Uglevodorodlar mavzusiga oid (10 sinf).
1. 4-etil, 5-metil, okten-1 formulasini yozing.
2. Toluolga uch molekula vodorod biriktirsak qanday uglevodorod hosil bo'ladi, reaksiyani yozib izohlang.
3. C4H16ning kimyoviy xossalarini ko'rsatuvchi rekziya tenglamalarini yozib izohlang.
4. Massasi 456 gramm bo'lgan geptanning toluolga aylanishida qancha hajm vodorod (normal sharoitda ) hosil bo'ladi?
Xuddi shunday miqdordagi geksan benzolga aylanishidachi?
Bu savollarni doskaga yozish ko'p vaqt talab etadi. Variantlar kam bo'ladi. Bunday paytda o'quvchilarning bilimi aniq baholanmasdan qolishi mumkin. Kodotransporant bilan ishlash ancha qulaylik tug'diradi. Bunda har bir variant uchun bittadan savol yozilib, ekranda to'rt marta ko'rsatiladi. Birinchi savol ustida ishlash tugallanishi bilan ikkinchi, so'ngra uchinchi va to'rtinchi savollar o'rtaga tashlanaveradi. Programmalashtirilgan qisqa muddatli mashinali yoki mashinasiz ishlar ham katta qulaylik tug'diradi.
Masalan, 9-sinfda elektrolitik dissozialanish nazariyasi buyicha 14 soat atrofida dars o'tilgandan so'ng, o'quvchilar bilimini tekshirish maqsadida xuddi shunday kontrol' ish o'tqazish mumkin.
Kartochka namunasi: Kimyo, 9-sinf(Bunga 15 minut vaqt ajratiladi).
Variant-5.
1. Quyidagilarning qaysi biri elektrolitik eritma?
a) Shakar eritmasi; b) Osh tuzi eritmasi
2. Quyidagi tuz eritmalarining qaysilaridan elektroliz yo'li bilan metall ajratish mumkin emas?
a) NaCl; b) CuSO4; v) FeCl2; g) CuCl2;
3. Gidroksoniy ionini ko'rsating.
a) H+ ; b) H2O+ ; v) H3O+;
4. Amfoter gidroksidini ko'rsating.
a) Fe(OH)2; b) Fe(OH)3; v) KOH;
5. Kislotalarning dissoziyalanish tenglamasini ko'rsating.
a) HCl® H+ + Cl--; b)NaCl ® Na+ + Cl--; v) NaOH ® Na+ + OH--;
6. Asoslarni ko'rsating.
a) HCl, H2SO4 b) Na2SO4, K2SO4
v) NaOH, KOH g) NaCl, KCl
7. K2Cr2O7 tuzi elektr maydonining qaysi qutbiga qarab sariq rang harakat qiladi?
a) musbatga; b) manfiyga;
8. Nordon tuzni ko'rsating.
a) Na2SO4, K2SO4; b) NaHSO4, KHSO4;
v) NaCl, KNO3; g) KCl, NaNO3;
9. Kationit qanaqa zaryadlangan ionni almashtira oladi?
a) musbat zaryadlangan ion; b)manfiy zaryadlangan ion.
10. Ion almashinish reaksiyasini ko'rsating.
a) NaCl + KOH = KCL + NaOH;
b) CuCl2+ 2AgNO3=Cu(NO3)2+2AgCl;
v) Na2SO4+2HCl = 2NaCl + H2SO4.
O'quvchilarning javobi quyidagicha bo'l di:
9-"B" sinf o'quvchisi Baxodir Toshmatov. 5. 10. 2001y.
Do'stlaringiz bilan baham: |