Ochiq dars ishlanmasi Mavzu: ni ko’paytirish va ga bo’lish. Darsning maqsadi: Ta’limiy



Download 1,94 Mb.
bet1/3
Sana28.05.2022
Hajmi1,94 Mb.
#613360
  1   2   3
Bog'liq
ociq dars matematika 6 ga ko\'paytirishAMALIYOT


Ochiq dars ishlanmasi

Mavzu: 6 ni ko’paytirish va 6 ga bo’lish.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: o’quvchilarga mavzu bo’yicha bilim breish, mantiqiy fikrlashga o’rgatish. 6 ni ko’paytirish va 6 ga bo’lish haqida bilim berish va ko’paytirishga doir misol va masalalar yechish.
TK 1 : matematikaga oid atmalar ma’nosini tushunish , audiomatn , videotasvirlarni tinglab tushuna olish;
FK 1 : bir xonali nomanfiy butun sonlar ustida ko’paytirish va ikki xonali sonni bir xonali songa bo’lish amallarini og’zaki bajara oladi;
Tarbiyaviy: o’quvchilarda axloqiy barkamollik sifatlarini tarbiyalash. Odob inson ko’rki va ma’naviy boyligi ekanligini va mutafakkir ma’rifatparvarlar asarlaridagi hikmat, rivoyat va o’gitlarni o’rgatish;
TK 4 atrofdagilar bilan o’zaro muloqat chog’ida odob – ahloq qoidalarga rioya qilish;
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning fykr muloxazalarini erkin bayon etish, hisoblash qobilyatlarini rivojlantirish.
FK 2 : matematik ma’lumotlardan xulosa keltirib chiqara oladi, aniq hisob – kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuza oladi.
Dars turi: yangi tushuncha , bilimlarni rivozlantiruvchi.
Dars metodi: savol – javob, suhbat tushuntirish, amaliy mashg’ulot.
Dars jihozi: darslik , multimediya ilovasi, tarqatma materiallar, rag’bat kartochkalari.
Darsning borishi
I .Tashkiliy qism .Salomlashiladi .Navbatchi o’quvchining ahboroti tinglanadi, o’quvchilarning darsga tayyorgarligi tekshiriladi . O’quvchilar diqqatini darsga jalb etish.O’quvchilarning darsga tayyorgarligini ta’minlash.Ularni guruhlarga ajratish enerjayner mashqlari orqali amalga oshirilsa maqsadga muvofiq bo’ladi.”Qushchalar ini” enerjayneridan foydalanish quyidagicha amalga oshiriladi.O’quvchilar sinfda xuddi qushcha qanotlari kabi qo’llarini ko’tarib, tartibsiz harakatlanadilar. O’qituvchi o’quvchilarga “ Mana yaqinda bahor keladi. Qushlar issiq o’lkalardan yurtimizga uchib keladilar. Ular inlariga to’rttadan qo’ndilar” , - deganida o’quvchilar torttadan bo’lib birlashadilar. So’ng yana shu harakat takrorlanadi. O’qituvchi O’quvchilarga “Qushlar inlariga beshtadan qo’ndilar”, -deganida o’quvchilar beshtadan bo’lib birlashadilar.O’yin shu tariqa ular 5 ta guruhga bo’lingunlariga qadar davom etadi. Agar guruhlarga ajratishda o’quvchilar ortib qolsa, ularning qolganlari o’yin eksperti sifatida jalb etiladi va ular o’yin davomida guruhlar ishlarini baholab boradilar. Tanlangan guruhlar quyidagicha nomlanishi mumkin.



Download 1,94 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish