Mavzu: Oddiy kasrni o'nli kasrga aylantirish



Download 3,54 Mb.
Sana21.01.2022
Hajmi3,54 Mb.
#397681
Bog'liq
6 DARS ISHLANMA MATEMATIKA 6 Har xil sonlarni qo\'shish Abdullayeva


O’ZBEKISTОN RESPUBLIKASI

XALQ TA`LIMI VAZIRLIGI

SURXONDARYO VILOYATI

XALQ TA`LIMI BОSHQARMASI
Jarqo’rg’on tumani xalq ta`limi

bo’limiga qarashli

27-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi

Matematika fani o’qituvchisi

ULASHOVA GULNOZNING

Matematika fanidan 6-sinflar uchun

bir soatlik ochiq




J ARQO’RG’ON TUMANI-2021 YIL
Mavzu: Har hil ishorali sonlarni qo’shish.

Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy: O’quvchilarga har hil ishorali sonlarni qo’shish haqida tushuncha berish

  2. Tarbiyaviy: O`quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, komil inson sifatida voyaga yetishiga hissa qo`shish. Ajdodlarimiz buyuk me’rosi bilan o’quvchilarni tanishtirish

  3. Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning xotirasini shakllantirish, dunyoqarashini kengaytirish, ularni mantiqiy fikrlashga o’rgatish

Tayanch kompetensiyalar:

Axborot bilan ishlash kompetensiya elementimavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish.

Fanga oid kompetensiyalar: o‘rganilgan matematik tushunchalarni va qoidalarni tushuntirib bera oladi, tegishli misollar keltira oladi;

Butun sonlarni o‘qiy oladi, yoza oladi, taqqoslay oladi, tartibga sola oladi, koordinata o‘qida, turli ko‘rinishlarda va modellarda tasvirlay oladi;

Berilgan songa qarama-qarshi sonni, sonning modulini topa oladi, turli ko‘rinishlarda va modellarda tasvirlay oladi.

Dars turi: yangi bilim, malaka, ko’nikmalarni shakllantiruvchi

Dars jihozidarslik, konspekt, ko’rgazmali qurollar, tarqatma materiallar

Tashkiliy qism:


  1. Salomlashish

  2. Navbatchi axborotini tinglash

3. Ma`naviyat daqiqasi:

a) Fevral oyida qaysi allomalarimiz tavallud topgan?

b) Nima uchun Alisher Navoiyni shoir, olim va davlat arbobi deb ataymiz?

d) Nima uchun Zaxiriddin Muhammad Boburni shox va shoir deb ataymiz?



e) 2021-yil qanday nomlandi?

f) Raqamli iqtisodiyot deganda nimani tushunasiz?

O`quvchilarni 3 guruhga ajratildi.



  1. “Farobiy”

  2. “Buhoriy”

  3. “Beruniy”

IV. O’tilgan mavzularni mustahkamlash: O`tilgan mavzularni mustahkamlash uchun har bir guruh uchun alohida savollar o`yini o`ynaldi.

“Farobiy” guruhi uchun “Qulupnayni savatga soling”



“Buhoriy” guruhi uchun “Kapalaklarni qutqaring”



“Beruniy” guruhi uchun “Olmalarni terib oling” o`yini o`ynaldi.



Bunda “Farobiy” guruhi g`olib bo`ldi.

Uy vazifalarini tekshirish.

Asosiy qism

Har hil ishorali modullari teng bo’lmagan sonlarni qo’shish uchun:

1) katta moduldan kichigini ayirish;

2) ayirma oldiga katta modulli qo’shiluvchi ishorasini qo’yish kerak.

Qarama-qarshi sonlar yig’indisi nolga teng.

Ihtiyoriy n soni uchun n+(-n)=0

837-misol.

1) -3+(-3)=0 2) -4+(-6)=-10 3) -10+10=0

4) -9+9=0 5) 18+(-17)=1 6) +1+(-6)=-5

838-misol.

1) -8,5+(+1,5)=-7 2) -7,5+(+2,5)=-5

3) 4,8+(-5,2)=-0,4 4) 7,3+(-1,3)=6

5) -9,2+1,8=-7,4 6) -9,5+5,5=-4

839-misol.



840-misol.

1) a0; b0 ekanligidan a+b0 kelib chiqadi.

2) a


3) a0; b

MustahkamlashDarsi mustahkamlshda mantiqiy boshqotirmadan foydalandim.





Boshqotirmani yechishda hamma guruh a`zolari faol qatnashdi va do`stlik g`alaba qozondi.



Baholash: Dars davomida hamma guruh a`zolari faol qatnashdi, guruhlar o`rtasidagi musobaqada “Farobiy” guruhi g`olib bo`ldi.

Uyga vazifa: 863-865-misol

Foydalanilgan adabiyotlar ro’yxati:


  1. Davlat ta’lim standarti.

  2. Matematika darsligi, 6-sinf.

Download 3,54 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish