Mavzu: Harakatga doir masalalar
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: Harakatga doir masalalar yechishni mustahkamlash. Uchrashma harakat va qarama – qarshi yo‘nalishdagi harakatga doir masalalarni yechishga tayyorlash.
TK1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish;
TK2: axborotlarni statistik ma’lumotlar ko‘rinishlarning bir turidan boshqa ko‘rinishga o‘tkaza olish;
FK1: vaqt, tezlik, tekis harakatda bosib o‘tilgan yo‘lkabi kattaliklar orasidagi bog‘lanishlarga oid masalalarni yecha olish; bir-biriga nisbatan hamohang hamda qarama-qarshi yo‘nalishdagi harakatga doir 2-4 amalli masalalar, proporsional bo‘lishga doir masalalarni yecha olish.
Tarbiyaviy: tabiatni sevishga chaqirish, uni asrashga undash, o‘quvchilarni kasbga yo‘llash.
TK4: atrofdagilar bilan o‘zaro muloqot chog‘ida odob-axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash.
Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarning mustaqil fikrlashini, atamalarni to‘g‘rio‘qish malakalarini rivojlantirish.
FK2: o‘rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o‘quv vaziyatlarda qo‘llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish.
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi, aqliy hujum.
Darsning usuli: Tushuntirish, savol-javob, noana’naviy, misollar yechish.test bilan ishlash.
Darsning jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, slayd multimediya ilovasi, AKT, monitor,kartochkalar.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism. O'quvchilarga darsda rioya qilinadigan “Oltin qoidalar”ni eslatib o’tiladi.
Siyosiy daqiqa o’tkaziladi.
1.O’quvchilar hozir qaysi fasl?
2.Qish fasli qaysi oylarni o’z ichiga oladi?
3.Qishda tabiat qanday ko’rinishga ega bo’ladi?
.
O’qituvchi: Hozir bizning darsimiz?
Bolalar: MATEMATIKA
O’qituvchi: matematika faniga izoh bering.
1. Matematika fan
Fanlarning kalitidir.
Matematikasiz hayot
Quruq cho’lning o’zidir.
2. Matematika fani har yerda kerak,
Uni bilish uchun aql ham kerak.
3. Matematika- aql gimnastikasi.
Uni puxta o’rgansang, sen hisobda ustasan.
O’qituvchi: O’zbekiston yoshlari,
Kelajak vorislari.
Qani menga kim aytadi
Yilimiz qanday nomlanadi?
O’qituvchi mazkur savollar orqali o’quvchilarning hayotga, o’qishga va kelajakka bo’lgan fikr -munosabatini, ularning qaysi sport to’garaklariga
bo’lgan fikr -munosabatini, ularning qaysi sport to’garaklariga qatnashayotganliklarini bilib oladi, hamda bu borada ularga o’z maslahat va tavsiyalarini beradi.
II. O‘tilgan mavzuni mustahkamlash. O‘tilgan mavzuni mustahkamlashda har bir qatordan bittadan o‘quvchi chiqadi va test savollarga javob beradi.
Bunda o’quvchilar tezlikni,masofani va vaqtni topishga doir qonuniyatni yodda
saqlashni o’rganadilar. Qayerda bo’lsa ham bu qonuniyatni masalaga qo’llay olishga o’rganadilar.
5-misol
140954 :473=298 199375:625=319 557768:452=1234
6-misol. Xalqaro yuk avtomobili 1 800 km masofanisoatiga bir xil tezlik bilan yurib, 18 soatdabosib o‘tdi. Avtomobil 1 soatda necha kilometryo‘l bosib o‘tgan?
Yechim: 1800:18=100Javob:100 km
III. Yangi mavzuning bayoni
1-misol. Piyoda 4 km/h tezlik bilan 3 soat yo‘l yurdi.Piyoda qancha masofani bosib o‘tdi?
Yechim: 4*3=12 Javob: 12 km
Agar harakat tezligi va vaqt ma’lum bo‘lsa,masofa qanday topiladi? S=v*t
Masofani topish uchun harakat tezliginivaqtga ko‘paytirish kerak
Mototsiklchi 40 km/h tezlik bilan yurdi. U2 soatda qancha masofani bosib o‘tadi?
Yechim: S=vt=40*2=80 Javob:80 km
Toshbaqa 4 m/min tezlik bilan harakatlandi.U 3 minutda qancha masofani bosib o‘tadi?
Yechim: S=vt=4*3=12Javob:12 km
Toychoq 20 m/min tezlik bilan yurdi. Toychoq10 minutda qancha masofani bosib o‘tdi?
Yechim: S=vt=20*10=200 Javob:200 km.
3-misol.
210•4 – 88 : 44=840-2=838 137•4 =5481 809 : 9=201
140•5 + 51 : 17=700+3=703 861 : 3 =287 253•6=1518
Misolni o’quvchilar mustaqil bajaradilar. Ular ishini kuzatish va baholash.
IV Yangi mavzuni mustahkamlash
O’quvchilar yozuvini nazorat qilish. 4 - masala shartini tushuntirish.
Hamma shakllar bir so’z bilan qanday nomlanadi.
4-misol. Har bir chizmada ABCD to‘rtburchakni:1)ikkita to‘rtburchakka; 2) to‘rtburchakka va uchburchakka bo‘ladigan kesmani toping:
JAVOB: 1)EKkesma 2)AE,EK,BK
V Baholash. Dars yakunida umumiy ballar e’lon qilinadi va faol, bilimdon o’quvchilar rag’batlantiriladi.
VI Uyga vazifa. 5-6 – misol va masala.
5-misol.
400 – 540 : 6 + 80 · 3=550 1 000 – 190 · 3 – 120 · 2=190
6-misol.
Agar samolyot 540 km/h tezlik bilan uchsa, u3 soatda qancha masofani uchib o‘tadi?
Yechim: S=v*t S=540*3=1620
Javob:1620 km
.
Do'stlaringiz bilan baham: |