Mavzu: GRAFIK VA ANIMATSION ILOVALARGA MISOLLAR
O’tkazish sanasi: ___________________
O’tkazish joyi: ___-maktab. Inforatika xonasi № ___
Darsning maqsadi:
|
Ta’limiy: O’quvchilarga ranglar palitrasi va koptok ilovasini o’rgatish.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish.
Tarbiyaviy: Vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish
|
Kompetensiya
|
TK: mediamanbalardan zarur ma’lumotlarni izlab topa olish saralash, qayta ishlash, saqlash, ulardan foydalana olish, ularning xavfsizligini ta’minlash, mediamadaniyatga ega bo‘lish
FK: ob’ektga yo‘naltirilgan dasturlash tillaridan birida masalalarni yechishga doir dasturlar tuza oladi.
|
Dars usuli
|
suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, “Rasmli boshqotirma” , “To‘g‘risini top”,”Yosh aktyor”o‘yinlari.
|
Dars turi
|
Bilim va ko’nikmalarni nazorat qiluvchi va mustahkamlovchi.
|
O’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi
|
O’qitish usullari: blits-so’rov, savol-javob.
O’qitish shakllari: guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy.
O’qitish vositalari:10-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti, “Abuturent” jurnali.
Monitoring va baholash: og’zaki va test nazorati, amaliy vazifalar.
|
Ishlash bosqichlari vaqti
|
Faoliyat mazmuni
|
O’qituvchi
|
O’quvchilar
|
1-bosqich. Mavzuga kirish. (8-daqiqa)
|
Darsni tashkillashtish.
Uy vazifalarini tekshirish, savol-javob o’tkazish, natijalarni tahlil etish (5 daqiqa)
O’quv mashg’ulotining mavzusi maqsadi, rejalashtirilgan natijasi va uni o’tkazish rejasini e’lon qiladi:
|
Darsga tayyorlanadi.
Vazifalarni bajaradi, savollarga javob beradi.
Maqsad va rejani diqqat bilan tinglaydi yoki yozi oladi.
|
2-bosqich. Asosiy. (33 daqiqa)
|
hujjatlarda rasmlar bilan ishlashni o’rgatish, mavzuni mustahkamlash. (33 daqiqa)
|
Vazifalarni bajaradi, tushunmagan joylarida savol beradi.
|
3-bosqich. Yakuniy. (4 daqiqa)
|
O’quvchilar olgan bilimlari baholanadi.
Uyga topshiriq va savollar beriladi.
|
Qo’shimcha savollarga javob beradi, topshiriqlarni bajaradi.
Vazifalarni yozib oladi.
|
Asosiy tushunchalar:
Mavzuni yoritish.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salomlashish
Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish
Yo’qlamani aniqlash
Navbatchi axboroti.
Siyosiy daqiqa.
Darsning maqsad va vazifalarini qo’yish.
Tayanch bilimlarning faollashtirish.
Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.
1. Taymer ishlatiladigan holatlarga misollar keltiring.
2. Timer obyekti obyektlar panelining qaysi jildida joylashgan?
3. Timer obyektining interval xossasi qanday vazifani bajaradi?
4. Timer obyektining Enabled xossasi qanday qiymat qabul qiladi va bu
qiymat o‘zgarganda qanday hodisa ro‘y beradi?
5. Taymer ilovasida ShowMessage protsedurasi o‘rniga Label
obyektidan foydalanib, qayta yarating.
6. Elektron soat ilovasini soat har sekundda qisqa ovoz signali
beradigan qilib o‘zgartiring.
Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi).
Nazariy qism:
1. Ranglar palitrasi. Piksellar xossasi yordamida qizil va yashil
ranglarni turli ulushda aralashtirishdan hosil bo‘ladigan 65536 ta rangli
piksellarni ekranda tasvirlaydigan ilova yaratamiz. Ilovaga Image
(256×256) va Button obyektlarini quyidagi rasmda ko‘rsatilgandek
joylaymiz. Button tugmasini ikki marta bosib, dastur kodiga quyidagi
protsedurani kiritamiz:
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var i,j,rang:integer;
begin for i:=0 to 255 do
for j:=0 to 255 do begin rang:=RGB(i,j,0);
Image1.Canvas.Pixels[i,j]:=rang; end; end;
Ilovani ishga tushirib, qizil va yashil ranglarning aralashib, sariq rang
hosil bo‘lishini ko‘ramiz:
Do'stlaringiz bilan baham: |