Darsning texnologik xaritasi.
Mavzu: Gapning tuzilishiga ko’ra turlari.
|
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Sodda va qo’shma gap, grammatik asos, kesimlik markazi.
|
Soatlar soni: 1 soat
|
Dars turi: Yangi bilim va tushunchalarni shakllantirish
|
Dars metodi: B.B.B.
|
Dars jihozi: slayd, multimediya, proyektor, tarqatma
|
Dars maqsadi:
|
Ta’limiy maqsad: O’quvchilar gap mavzusi bo’yicha bilim hosil qilish, yangi mavzuni og’zaki va yozma bayon qilishda lingvistik konpitensiyalardan foydalanish
|
Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarni maktabning ichki va tashqi qoidalariga rioya qiladigan, yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay oladigan odatlarni tarbiyalash orqali milliy va umumma’daniy konpitensiyani shakllantirish.
|
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni doimiy ravishda o’zini-o’zi boshqarishga orgatish orqali bilimini rivojlantirish, o’quvchilarni har bir darsda kitob bilan ishlashga o’rgatish orqali o’zini o’zi rivojlantirish kompitensiyasini shakllantirish.
|
DARS JARAYONI VA TEXNOLOGIYSASI
|
T/r
|
Darsning bosqichlari
|
Vaqt
|
1
|
Tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash, darsga tayyorgarligini tekshirish
|
3 daqiqa
|
2
|
Guruhlarda topshiriq berish orqali o’tilgan mavzuni so’rash
|
10 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzuni bayon etish
|
15daqiqa
|
4
|
Xotira mashqlari va mashqlarni yechish bilan darsni mustahkamlash
|
10 daqiqa
|
5
|
Dars yakuni va o’quvchilarni baholash
|
5 daqiqa
|
6
|
Uyga topshiriq berish
|
2 daqiqa
|
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash, darsga tayyorgarligini tekshirish
Guruhlarda topshiriq berish orqali o’tilgan mavzuni so’rash
Yangi mavzu bayoni: Nutqimizda gaplar bir yoki ikki grammatik asosdan ba’zan esa ikkitadan grammatik asosdan tuzilishi mumkin. Shu jihatdan gaplar ikkiga bo’linadi. Sodda gaplar va qo’shma gaplar.
Mustahkamlash: Xotira mashqlari va mashqlarni yechish bilan darsni mustahkamlash. 106-mashq. (Berilgan gaplarni tuzilishiga ko’ra sodda va qo’shma gaplarga ajratib ko’chirish)
Ushbu bosqichda “0‘yla, izla, top!” o'yini o'tkaziladi. Bunda guruhlarga gaplar yozilgan kartochkalar tarqatiladi. Ular ushbu gaplarni joyiga qo'yib, tuzilishini topishi kerak bo'ladi.
“Zukkolar” o’yini tashkil etiladi. Bunda o’quvchilar dars taxtaga
1-guruh 2 ta soda gap yozadi, 2-guruh qo’shma gapga aylantiradi.
Dars yakuni va o’quvchilarni baholash: Uyga vazifa berish. 107-mashq. Kundalik matbuot nashrlaridan sodda va qo’shma gaplarga uchtadan misol top[ib yozing va ularni gap bo’laklari jihatidan tahlil qiling.
Do'stlaringiz bilan baham: |