MAVZU: BOLA HUQUQLARI DAVLAT HIMOYASIDA
Darsning maqsadi;
A) Ta’limiy; O’quvchilarga O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligi.Konstitutsiyasi, Bola huquqlarito’g’risidagi konvensiya haqidagi malumotlarni berish.
B) Tarbiyaviy; O’quvchilarni o`z maqsadiga erishish,jamoa bo`lib ishlash,guruhdoshlarining fikrini hurmat qilish,ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash.
C) Rivojlantiruvchi; O’quvchilarni mustaqil fikrlashga o`rgatish,darslik bilan ishlash ko`nikmasini rivojlantirish,o`z-o`zini boshqarishga yo`naltirish,hozirjavoblik,topqirlik xususiyatlarini rivojlantirish.
Dars o’tish; uslubi; mustaqil ishlash.
Dars turi; yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi.
Dars tipi; aralash.ananaviy,
Darsda foydalanadigan jihozlar; tarqatma materiallar, Prezident asarlari, qo`shimcha ma`lumotlar, qog’ozlar va marker
Darsning borishi;
I Tashkiliy qisim. Salomlashish, sinf davomatini aniqlash, psixologik muhit yaratish,
II O’tilgan mavzuni so`rash.
O’tilgan mavzuni sorashda poydalanishda interfaol usullar
III Yangi mavzu bayoni.
Bolaga mehr, e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatish xalqimizga xos ezgu fazilatlardan hisoblanadi. Mustaqillik yillarida davlatimiz tomonidan bu masalaga alohida e’tibor qaratilib, bolalar haq-huquqini himoyalashga doir qator qonun va me’yoriy hujjatlar qabul qilindi, shular asosida tub islohotlar amalga oshirildi. Konstitutsiyamizda bola huquqlari kafolati mustahkamlandi, 1992 yilda «Bola huquqlari to‘g‘risida»gi Konvensiya mamlakatimiz tomonidan ratifikatsiya qilindi.
Shu o‘rinda «Bola huquqlari to‘g‘risida»gi Konvensiya va uning qabul qilinish tarixi haqida qisqacha ma’lumot berib o‘tsak. 1979 yil, ya’ni Xalqaro bolalar yilida jahonning turli mamlakatlari hukumatlari tavsiyalari asosida tuzilgan muvofiqlashtiruvchi ishchi guruh 10 yil davomida dunyo bo‘yicha bola huquqlari bilan bog‘liq masalalarni o‘rgandi. Natijada 1989 yil 20 noyabrda BMT Bosh Assambleyasi «Bola huquqlari to‘g‘risida»gi Konvensiyani qabul qildi.
Shundan e’tiboran, bola huquqlari himoyasi kafolati butun dunyoda ta’minlandi, bu borada xalqaro mexanizm vujudga keldi. Konvensiya mubolag‘asiz bola huquqlarini himoya qilishning kafolatlari mustahkamlangan muhim xalqaro huquqiy hujjat bo‘lib, ishtirok etuvchi mamlakatlar uning qoidalarini qat’iy bajarishi shartligi belgilangan. Ahamiyatli tomoni, har bir davlat Konvensiya me’yorlarini bajarishda o‘ziga xos milliy xususiyatlarni nazarga olish huquqi va imkoniyatiga ega.
Ilgari bola haqida g‘amxo‘rlik u himoyaga muhtoj bo‘lgan taqdirdagina amalga oshirilar edi. Konvensiya qabul qilinishi munosabati bilan mutlaqo yangi konsepsiya belgilandi. Unda ta’kidlanishicha, g‘amxo‘rlik va himoya bu — muruvvat masalasi emas, balki huquqdir. Konvensiya kuchga kirishi bilan, u bolalar uchun asosiy ijtimoiy va huquqiy mezonlar, tartib va qoidalar qat’iy belgilangan majmuaga aylandi
IV; Mustahamlash; o’tilgan mavzu boyisha sovollar beriladi
1. Konstitutsiya nega mamlakatning Asosiy qonuni deb yuritiladi?
2. bola huquqlarini himoya qilish uchun yurtimizda qanday chora tadbirlar yaratilgan?
V. Oquvchilarni baholash;
VI. Uyga vazifa;
Huquq darslaridagi sayohat chog‘ida biz ishlatadigan belgilar to‘g‘risida do‘stlaringizga ham hikoya qilib bering. Ana shu belgilarni tag‘in qaysi darslarda ishlatish mumkinligi xususida birga o‘ylab ko‘ring.
MAVZU: Bilimli yoshlar- yurt tayanchi (Rus tili fan oyligi doirasida)
Darsning maqsadi;
A) Ta’limiy; O’quvchilarga yurtni rivojlantirishda chet tillarining o’rnini tushuntirish.
B) Tarbiyaviy; O’quvchilarni o`z maqsadiga erishish,jamoa bo`lib ishlash,guruhdoshlarining fikrini hurmat qilish,ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash.
C) Rivojlantiruvchi; O’quvchilarni mustaqil fikrlashga o`rgatish,darslik bilan ishlash ko`nikmasini rivojlantirish,o`z-o`zini boshqarishga yo`naltirish,hozirjavoblik,topqirlik xususiyatlarini rivojlantirish.
Dars o’tish uslubi; guruh bulib ishlash
Dars turi; yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi.
Dars tipi; viktorina. Noananaviy.
Darsda foydalanadigan jihozlar; tarqatma materiallar, rasmli savolnoma, qiziqarli ma‘lumotlar, qog’ozlar va marker.
Darsning borishi;
I Tashkiliy qisim. Salomlashish, sinf davomatini aniqlash, psixologik muhit yaratish.
II O’quvchilarni guruhlarga ajratish
2-kichik guruhga ajratiladi. Guruhlar o’zlariga guruh sardori va guruh nomi shiori tanlashadi.
III qiziqarli savol Javob
Svetofor ranglarini rus tilida ayting?
10dan 0 gacha rus tilida teskari sanab berimg?
Pushkinning ertagida Suvda paydo bo’lib knyazni pasha ari va chivinga aylantira olgan qush qaysi? Va u rustilida nima deyiladi
IV; qiziqarli krossvord
Guruh bo’lib mevalarda yashiringan savvollarni javobini krossvorda belgilaydilar
V. O`quvchilarni baholash;
VI. Uyga vazifa;
Yangi so’zlarni yodlash
Do'stlaringiz bilan baham: |