Mavzu: Be’minnat yordam. Navro'z keldi. Dilshod Rajab
Darsning maqsadi. 1. O'quvchilarni « Be’minnat yordam. Navro'z keldi. Dilshod Rajab » matni bilan tanishtirish ularning navro'z haqidagi tushunchalarini boyitish, yaxshi o'qish sifatlarini takomillashtirish.
2. Milliy an'analarni hurmatlash va qadrlash, davom ettiruvchi guruhida tarbiyalash.
3. Nutqlarini yangi so'zlar bilan boyitish, og'zaki nutqlarini o'stirish.
Tayanch va fanga oid umumiy kompetensiyalar
TK2 Axborot bilan ishlash kompetensiyasi:
mavjud axborot manbalaridan eshittirishlarni tinglab tushunadi va gapirib bera oladi;
o’z yoshiga mos kitoblarni, gazeta va jurnallarnitanlay oladi va kutubxonadan foydalana oladi;
kundalik faoliyatda uchraydigan hujjatlar bilan ishlay oladi.
FK2: o`qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob berib, qahramonlarni ajrata olish;
Dars jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich.
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish.Davomatni aniqlash.Sinfning darsga tayyorgarligini tekshirish
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich.
Ehtiyojlarni
(refleksiya) aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlash,mavzuga oid suxbat o’tkazish.
|
Savol-javob , mustaqil ish
|
2 minut
|
3-bosqich
O’tigan mavzuni mustahkamlash.
|
O’tilgan mavzuni mustahkamlash.
Tezkorsavol-javoblar
|
Aqliy hujum
metodi
|
6 minut
|
4-bosqich.
Yangi mavzu bayoni
|
Yangi mavzu bayoni va misollar yechish
|
Tushuntirish, Muommoli izlanish
|
15 minut
|
5-bosqich.
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
Boshqotirma va didaktik o’yin.
|
Muommoli izlanish
Moslashuv mashqi
|
12 minur
|
6-bosqich
Baholash
|
1.O’quvchining darsga ishtiroki hisobga olinib,reyting e’lon qilinadi.
2.Dars yakunlanadi
|
Musobaqa
|
2 minut
1 minut
|
7-bosqich
Uyga vazifa
|
284-285-misollar
|
Tushuntirish
|
2 minut
|
Darsning turi. Yangi bilim beruvchi, rivoyat o'qish darsi.
Darsning metodi. suhbat, ifodali o'qish, aqliy hujum.
Darsning jihozi. Navro'z bayrami tantanalari, urf-odatlari aks ettirilgan rasmlar, videolavhalar, kartochkalar va testlar, magnitafon.
Darsning borishi.
I.Tashkiliy qism. *4daqiqa*
II.O'tilgan mavzu yuzasidan o'quvchilar bilimini aniqlash va mustahkamlash. *8daqiqa*
1. « Be’minnat yordam rivoyati. Navro'z keldi. Dilshod Rajab » yuzasidan suhbat. Savollar: «Terak vat ok qanday do’stlashishdi?»
2. Daraxtga chirmashib o’sadigan qanday o’simliklarni bilasiz?
3. Navro’z bayrami haqida suhbat.
4. 1-guruh «Navro’z», 2-guruh «Bahor guruhlarga bo’linadi.
III.Yangi mavzuning bayoni *17daqiqa*
Be’minnat yordam. Navro'z keldi. Dilshod Rajab
Navro’z bayramida qilinadigan ishlar
Aqliy hujum. Savol: Navro'z bayrami haqida nimalarni bilasiz?
21-martda kun-tun tenglashadi.
21-martdan yangi kun boshlanadi. Navro'z bayrami haqida nimalar bilasiz. Bugun qaysi mavzudagi asarni o'qir ekaniz?.
8. Test sinovi.
IV.Mavzu yuzasidan o'quvchilar bilimini umumlashtirish. *8daqiqa*
Be’minnat yordam rivoyati va Navro’z keldi she’rini o'qib nimalarni bilib oldingiz? Navro'zni nishonlash uchun nimalar qilishingiz kerak ekan?
V.O'quvchilar faoliyatini baholash. Darsni yakunlash. *6daqiqa*
VI. Bugun darsda o'rganganlaringiz asosida uyda oila a'zolaringiz bilan suhbatlashing. Matinni o'qib, qayta hikoyalashga tayyorlanib keling. *2daqiqa*
Do'stlaringiz bilan baham: |