Mavzu: 7-sinfda “Uvaysiy g`azallari tahlili”



Download 0,83 Mb.
Sana03.06.2022
Hajmi0,83 Mb.
#632802
Bog'liq
Surayyapa-Uvaysiy


T oshkent viloyati Angren shahar
XTMFMT va TEBga qarashli
8-umumiy o`rta ta`lim maktabi
ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi Kuldasheva Surayyoning
adabiyot fanidan bir soatlik
ochiq dars ishlanmasi.


Mavzu:”Uvaysiy g`azallari tahlili”



Mavzu:7-sinfda “Uvaysiy g`azallari tahlili”

Dars vaqti 45 daqiqa

O`quvchialar soni 33 nafar

Dars mavzusi

“Uvaysiy g`azallari tahlili”

Dars shakli

Aralash, ma`ruza, suhbat

Dars rejasi

1.Uvaysiy g`azallaridan na`munalar.
2. ”Sog`indim” g`azalida farzandga muhabbat fazilatlari
3.Chiston janrining o`ziga xosligi

R a s m

Mavzu: ”Uvaysiy g`azallari tahlili”

Darsning maqsadi:



  1. ta`limiy maqsad: Uvaysiy g`azallari mazmunini ochib berish. G`azallar orqali bilim va malakalarini hosil qilish va mustahkamlash.

  2. tarbiyaviy maqsad: O`quvchilarni milliy qadryatlarga, ota-onaga hurmat, yaqinlarga muhabbat ruhida tarbiyalash.

  1. rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarni ifodali o`qish, og`zaki nutqlarini rivojlantirish,

o`quvchilar xotirasini mustahkamlash, erkin va ma`noli mulohaza yuritishga o`rgatish.

  • Dars turi: yangi bilim berish

  • Dars metodi: aqliy hujum, “Klaster” usuli, ”Sinkveyn” usuli.

  • Dars jihozi: kompyuter, videoproyektor, Uvaysiy rasmi, darslik, tarqatmalar.

  • Dars shiori: ”Adabiyot – so`z san`ati”

Dars bosqichlari yuzasidan vaqt taqsimoti.

T/r

Dars bosqichlari

Ajratilgan vaqt

1

Tashkiliy qism

2 daqiqa

2

Tarbiyaviy daqiqa

4 daqiqa

3

O`tilgan mavzuni so`rash va takrorlash

8 daqiqa

4

Yangi mavzu bayoni

20 daqiqa

5

O`rganilgan mavzuni mustahkamlash “Bahs-munozara”

8 daqiqa

6

Uy vazifa va baholash

3 daqiqa




  1. Darsni tashkil etish.

1. Salomlashish
2. Davomatni aniqlash
3. Guruhlarga bo`lish

1-”Bilimdonlar”


2-”Zukkolar”
4.Tarbiyaviy daqiqa
Tarbiyaviy daqiqa
Guruhlarga savollar beriladi. Fevral oyida qanday shoirlarning tavallud kunlari nishonlanadi?
1-guruh: 9-fevral kuni A.Navoiyning 575-yilligini nishonlaymiz. A.Navoiy 1441-yil 9- fevral kuni
Hirotda dunyoga kelgan.
2-guruh: 14-fevral kuni Z.M.Boburning 533-yilligini nishonlaymiz. Z.M.Bobur 1483-yil 14-fevral kuni Farg`ona viloyatining poytaxti Andijonda dunyoga keladi.
2.A.Navoiy va Z.M.Bobur haqidagi she`rlardan bilasizmi?
1-guruh:
So`z mulkining sohibqironi
Siz millat ramzisiz, millat faxrisiz
Sizdek shamsul millat, zebu jahon yo`q
Siz bilan toabad baland qadrimiz,
Tangri nazar solgan sizdek kamron yo`q
2-guruh:
Bobur monologi

Hindu elda yurt sog`ingan ko`zim yig`lar


Andijonim deya bunda so`zim yig`lar
Shohman bunda lek uzatsam yetmas qo`lim,
Nahot endi ko`rolmasman turkiy elim.
Qovunlari tushlarimda tilim-tilim
Sharbatlari ko`zdan o`qib ko`zim yig`lar,
O`lgunimcha Hindistonda Bobur Mirzo,
Yursam edi Andijonda bo`lib gado
Guruh a`zolari she`r aytib bo`lganicha ”Klaster” usulida ishlashadi.

1 -guruh



2-guruh:


  1. O`tilgan mavzuni mustahkamlash.

Guruhlarga savollar beriladi.
1-guruh savollari:
1.Uvaysiy qayerda tug`ilgan? (Marg`ilonning Childuxtaron mahallasida)
2.Uvaysiyning otasi kim bo`lgan?
(Otasi Sidiq kosiblik bilan shug`ullangan. El orasida ”Hofiz bobo” nomi bilan tanilgan bo`lib, o`zbekcha va tojikcha she`rlar yozgan)
3.Uvaysiyning onasi haqida ayting.
(Chinnibibi maktabdor otin bo`lgan)
4.Jahon otin necha yoshida turmushga chiqadi? (17 yoshida marg`ilonlik Hojixon ismlik kishiga)
1.Uvaysiy farzandlarini ayting (Muhammadxon va Quyoshxon)
2.O`g`li Muhammadxon qanday taxallus bilan she`rlar yozgan? (Majnun taxallusi bilan she`rlar bitgan)
3.Qizi Quyoshxon qnday taxallusda she`rlar yozgan?
(Xokiy taxallusida she`rlar yozgan)
4.Uvaysiyning nabirasi Quyoshxonning qizi Bibi Hadicha qanday taxallusda ijod qilgan? (Azmiy taxallusi bilan ijod qilgan)
III. Yangi Mavzu:
Mavzu daftarga yozdiriladi.
“Uvaysiyman” g`azali o`qituvchi tomonidan yoddan aytiladi.
Mehnat-u alamlarga mubtalo Uvaysiyman,
Qayda dard edi bo`lsa, oshno Uvaysiyman.

Istadim bu olamni, topmadim vafo ahlim,


Barchadin yumib ko`zni muddao Uvaysiyman.
Uz diling taalluqdin, band qil Xudo sori,
To degil kech-kunduz: “Mosivo Uvaysiyman!”
Kechalar fig`onimdin tinmadi kavokiblar,
Arz to samo uzra mojaro Uvaysiyman.

To ko`rib xarobotin ta`na etma, ey zohid


Bir nafas emas xoli iqtido Uvaysiyman.

Faqr borgohida qo`ysa gar qadam har kim


Bosh agar kerak bo`lsa, jon fido Uvaysiyman

Vaysiy beriyozat deb sahl tutma, ey orif,


Ishq aro nohon dardi bedavo Uvaysiyman.
Bugun biz Uvaysiy g`azallarini tahlil qilamiz. Shoira gazal, murabba, muhammas, musaddas, chiston va doston janrida ijod qilgan.
“Uvaysiyman” radifli g`azalidagi Uvaysiyman radifi ikki ma`noni anglatadi. Shorning taxallusi va tasavvufidagi uvaysiylik yo`lidagi so`fiy ma`nosida kelgan. Jahon otin o`tmishda Uvays Qaraniy ismli o`tgan valiy zotga alohida ikrom va e`zoz bilan mehr qo`ygan. Dilim dunyo aloqasidan uzilgan Uvaysiyman. Dunyodan uzib dilni Xudo sari boylagin deydi. Xudoni, iymon va vijdonni unitmaslik kerakligini uqtiradi. Chunki Ilohiy ishqda o`rtanayotgan oshiqning kechinmalari yer-u ko`kni larzaga soladi.
Guruhlar fikrlarini tinglash.
“Sog`indim” g`azalni ifodali o`qitish
Sog`indim
Bukun, ey do`stlar, farzandi jonimni sog`indim,
Gado bo`lsam ne ayb, ul shohi davronimni sog`indim.
Musofirman, g`aribman, bekas-u ham benavodurman,
Vujudim dardga to`ldi, emdi darmonimni sog`indim

Tilimning zikr-yu, ko`nglimni fikri, yaxshi farzandim,


Azizm, yolg`izim, davlatli sultonimni sog`indim.
Kech-kunduz yo`lig`a muntazirdurman, tikarman ko`z,
Kelib holim so`ribman ketsa, mehmonimni sog`indim.

Nasibin uzmadi tangri, ilojim topmag`ay kelsa,


Onam deb bo`lg`usi bag`ri qizil qonimni sog`indim.

Qorong`u bo`ldi olam ko`zima ushbu judolikdin,


Ko`z-u ko`nglum ziyosi mohi tobonimni sog`indim.

Mani bekasi Uvaysiy, yig`layman ro`z – shab tinmay


Uyimning ziynati, ko`z ravshani, xonimni sog`indim.

“Sog`indim” she`ri shoiraning tarjimayi holi bilan bog`liq. Amir Umarxon vafotidan keyin Qo`qon taxtiga o`g`li Muhammad Alixon o`tiradi. Uvaysiyning o`g`lini sarbozlikka oladi. Qashqar urishiga jo`natilgan o`g`li Muhammadxonni sog`inib, o`rtanib “Sog`indim” gazalini yozadi.


G`azaldagi “Gado”, “Shohi davron” so`zlari orqali biz shoiraning intizorlik tuyg`ularini xis qilamiz.

Vujudim, dardga to`ldi,


emdi darmonimni sog`indim
misralarida farzandini sog`inib, iztirob chekayotgan ayol tuyg`ulari aks ettirilgan.
Dard-sog`inch, darmon-diydor ma`nosida kelgan.
Tilimning zikri-yu, ko`nglimni fikri, yaxshi farzandim,
Azizim, yolg`izim, davlati sultonimni sog`indim
Bu misralarda onaning farzand dog`ida azoblanishi aks ettirilgan. Shoira oddiygina – askar o`g`lini ”davlati sultonim” deb ataydi. Albatta, har bir ona uchun farzand, sulton kabidir. Uvaysiy ham o`g`lini o`z davlati, oilasining sultoni deb biladi.
“Onam deb bo`lgusi bag`ri qizil qonimni sog`indim”
misralari orqali esa farzandining ham ko`ksi qonga to`lib, uni ham onasiga bo`lgan sog`inch qiynayotgani aks ettirilgan.
Uvaysiy g`azal yozish bilan birga “Chiston” janrida ham ijod qilgan. O`zbek adabiyotida ilk chitonni A.Navoiy yaratgan Fors-tojik adabiyotida Chiston lug`z deb atalgan. Chist(nima?) on(u)
Chistonlar
Ul na gumbazdir, eshigi, tuynugidin yo`q nishon,
Necha gulgunpo`sh qizlar manzil aylabdur makon
Sindurub gumbazni, qizlar holidin olsam xabar,
Yuzlarig`a parda tortig`liq turarlar bag`ri qon.
(Anor)
Ul nadurkum, sabzto`nlik, yoz yog`ochning boshida
Qish yalang`och aylagay barcha xaloyiq qoshida
Barcha qushlarning so`ngoki ichida
Ul na qushdurkim, so`ngoki toshida

(Yong`oq)


Ikki mahbubni ko`rdum, bir-birisin ko`rmagan
Ikkisining o`rtasiga, do`stlar, qil sig`magan

(Kun va tun)


IVMustahkamlash:
”Sinkveyn” usuli
1-guruh:
”Uvaysiyman” g`azali
G`azal ikki ma`no beradi. Taxallusi va Uvays Qaraniyga mehr qo`ygan. Ollohga dilini boylaydi. Iymon va vijdonni unitmaslik. Dili dunyodan uzilib, Xudo tomon boylanganligi.

2-guruh:
“Sog`indim” g`azali


O`g`li Muhammadxonga atalgan. Farzand sog`inchi. Judolik va iztirob haqida. Onaning farzandiga muhabbati so`zini sho`rpeshana, baxtsiz deb biladi. O`g`lini sultonga tenglashtiradi.
Guruhlar rag`batlantiriladi.

“Klaster” usuli.


1-guruh:




Guruhlar rag`batlantiriladi.
”Aqliy hujum” usuli
1-guruh:
Shoira qaysi janrda ijod qilgan?
(g`azal, murabba, muxammas, musaddas, chiston va doston )
2-guruh:
Uvaysiy she`rlarining nomlarini ayting (”Uvaysiyman”, ”Dog` oldi, dog` o`ldi”, ”Sog`indim”)
1-guruh:
Shoiraning “Sog`indim” g`azalida nima aks ettirilgan?
(Farzand sog`inchi)
2-guruh:
“Uvaysiyman” radifli g`azalida radif nechta ma`noda kelgan (ikkita)
1-guruh:
Mumtoz adabiyotdagi she`riy topishmoq nima? (Chiston)
2-guruh:
Chiston hajmi qancha bo`ladi?
(Hajmi cheklanmagan)
1-guruh:
“Uyimizning ziynati, ko`z ravshan”
misrasi orqali nima aks ettirilgan? (Kecha – yu kunduz o`g`lini nomini takrorlab, uni o`ylashi aks ettirilgan)

2-guruh:
Masuvo Uvaysiyman so`zining ma`nosi nima?


(Dunyodan uzilgan Uvaysiyman)
1-guruh:
Kavokib so`zining ma`nosi nima? (Yulduzlar)

2-guruh:
Beriyozat so`zining ma`nosi nima?


(Mashaqatsiz, azobsiz, qiynoqsiz)
1-guruh:
Benavo so`zining ma`nosi nima?
(sho`rpeshana, baxtsiz )
2- guruh:
Ro`z-shab so`zining ma`nosi nima?
(Kun –tun, erta - kech)

V.Baholash va rag`batlantirish: Eng ko`p rag`bat kartochka olgan guruh g`olib deb e`lon qilinadi. O`quvchilar darsdagi ishtirokiga ko`ra rag`batlantirilib, baholanadi.


VI. Uyga vazifa: Uvaysiy –g`azallarini yod olish

Download 0,83 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish