Mavzu: 1,2-sinfda “Tovushlar va harflar” bo‘limidagi mavzularni o‘rganish darslar rejasini va ishlanmasini tuzish



Download 23,29 Kb.
Sana03.03.2022
Hajmi23,29 Kb.
#480511
Bog'liq
3-Amaliy ish. Dars ishlanmasi (konspekt).doc


3-Amaliy mashg’ulot
Ona tili

Mavzu: 1,2-sinfda “Tovushlar va harflar” bo‘limidagi mavzularni o‘rganish darslar rejasini va ishlanmasini tuzish


Darsning maqsadi:

  1. ta’limiy: o'quvchilarni tovushlarni va harflarni to‘g’ri aytishga o‘rgatish, tovushlar va harflar haqidagi bilimlarini aniqlash, tovushlarni hosil bo‘lishi, ularni so‘z tarkibida aniqlay olishini mustahkamlash tovushlarni farqlashga o‘rgatish

  2. tarbiyaviy: topqirlikka, ziyrak, hushyor, chaqqon harakat qilishga o'rgatish

D) rivojlantiruvchi: husnixat ko'nikmalarini takomillashtirish, lug’at boyliklarini oshirish, hamkorlikda ishlashga o‘rgatish.
O‘quvchilarda shakllantiriladigan tayanch kompetensiya elementlari:
2. Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: manbalardan ma’lumotlarni izlab topa olish.
4. Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: sinfdagi jihozlar, o‘quv qurollarini asrab-avaylash.
O‘quvchilarda shakllanadigan fanga oid kompetensiya elementlari:
FK1 Nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish, yozish):
o‘qituvchi nutqini, video va audio (multimedia ilovalari) matnlarni topshiriqlarini tinglab tushuna oladi; rasmlar asosida va o‘qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi.
FK2 Lingvistik kompetensiya:
o‘zbek tilidagi nutq tovushlarini to‘g‘ri talaffuz qila oladi; unli va undosh tovushlarni ajrata bilish, mavzuga oid so‘zlarni og‘zaki va yozma nutqda qo‘llay oladi; tinish belgilarini to‘g‘ri qo‘llay oladi.
Darsning metodi: tushuntirish, musobaqa, mustaqil ishlash, savol-javob, suhbat, ta’limiy o’yinlar.
Darsning tipi: aralash.
Dars ko‘rgazmasi: unli, undosh harflar yozilgan plakat, darslik, ko’rgazmali rasmlar, tarqatmalar.
Darsning shiori: Puxta bilim va a’lo natija!
Darsning borishi:

  1. I. Tashkiliy qism.

O‘quvchilarning darsga tayyorgarligini kuzatish.
1. Diqqatni jamlash mashqini bajarish. Buning uchun o‘qituvchi 2 satrli she’r aytaman:
Biz boshlaymiz o’qishni (1-qatori o‘qituvchi aytadi)
Va chiroyli yozishni(2-qatorni o‘quvchilar aytadilar)
O‘quvchilarga yaxshi kayfiyat tilash va darsning “Do‘stona kelishuv” qoidalarini eslatib o‘tish.
Dars davomida har bir to‘g‘ri javob uchun o‘quvchilar ishtirokiga qarab baholanishi va dars so‘ngida “Bugungi darsning eng faol o‘quvchisi”, “Bugungi darsning eng tirishqoq o‘quvchisi”, “Bugungi darsning eng intiluvchan o‘quvchisi” nominatsiyalari bilan dars yakunida taqdirlanishi aytib o‘tiladi.
II. Uy vazifalarini tekshirish va o‘tilgan mavzularni mustahkamlash
1) O‘tilganlarni mustahkamlash maqsadida “To‘g’ri-noto‘g’ri” metodidan foydalaniladi. Topshiriq bajarilgach, tekshiriladi va rag’batlantiriladi.
2) Husnixat daqiqasi:
ona,Vatan,kelmoq,yurmoq ,dengiz,soyabon
3) Ajratib ko‘rsatilgan so‘zlarni ko‘chiring. Shu so‘zlardagi tovushlarni chizmada ko‘rsating.
III. Yangi mavzu bayoni.
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.

V. Uyga vazifa: 25- mashq

Berilgan harflardan so‘zlar hosil qiling va yozing. Har bir so‘zdagi unli va undosh tovushlarni aniqlang.
D, I, B, M, O, L, N
Masalan: limon, olma, don, in, nom…
VI. Dars yakuni.
Musobaqa g’olib bolgan guruh rag’batlantiriladi. “Bugungi darsning eng faol o‘quvchisi”, “Bugungi darsning eng tirishqoq o’quvchisi”, “Bugungi darsning eng intiluvchan o‘quvchisi” nominatsiyalari g’olibi aniqlanadi.
Download 23,29 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish