Namangan viloyati xalq ta’limi boshqarmasi
Kosonsoy tuman xalq ta’limi bo’limiga qarashli
46-umumiy o’rta ta’lim maktabining
Ona tili va adabiyot
fani o’qituvchisi
Rayhona Qahhorovaning
Dars taqdimoti
Matn ustida ishlash
Matn ustida ishlash
9-sinf
Sana
Ona tili
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: Ona tili faninining nazariy va amaliy asoslarini o’rganishda o’quvchilarning badiiy tafakkur va tasavvurni kamolga yetkazish, muhokama matni ustida ishlash;
Tarbiyaviy: O’quvchilarni ona Vatanga va buyuk ajdodlarga muhabbat ruhida tarbiyalash
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni tafakkur va idrokini kengaytirish, ularni mustaqil fikrlashga o’rgatish.
Dars turi:
Darsning jihozi:
Dars usuli:
Yangi bilimlar va tushunchalar hosil qilish va o’zlashtirishni mustahkamlash
9-sinf ona tili darsligi ko’rgazmali qurollar, tarqatmalar, mavjud texnik vositalar
Muhokama, bahs, “Tushunchalar tahlili”, “Venn diagrammasi”
Darsning rejasi:
Tashkiliy qism
Yangi mavzu bayoni
Mashqlar bajarish
O’quvchilarni baholash
Uyga vazifa berish
Vatanni sevmoq iymondandir
Dars shiori:
Eslatma: Mazmun va grammatik jihatdan bog’langan bir mavzuni ifodalovchi gaplar matnni hosil qiladi. Matn turli maqsadlar bilan tuziladi.
Yangi mavzu bayoni:
Matn ustida ishlash
1.Hikoya matni
2.Tasviriy matn
3.Muhokama matni
Matnlarning quyidagi turlari farqlanadi:
Biz bugun muhokama matniga doir mashqlar bajaramiz.
Muhokama matni muayyan predmet yoki hodisalar haqidagi fikr-mulohazalar bayon qilingan matn muhokama matni hisoblanadi. Muhokama matni darsliklar va ilmiy kitoblarda ko’proq qo’llaniladi.
Ahmoq kishi hikmat lazzatini bilmaydi, bamisoli tumov kishi gulning hidini sezmagandek. (Zamaxshariy)
268-mashq. Muhokama matni borasidagi mulohazalaringizni bayon qiling.
Taqdir taqozosi bilan badaviylar oilasida tug’ilsam, ellik darajali issiqda quturgan qum bo’roni men uchun eng go’zal manzara bo’lur edi.
Taqdir taqozosi bilan eskimoslar oilasida tug’ilsam, ellik darajali sovuqda qor bo’roni men uchun eng go’zal manzara bo’lur edi…
Men O’zbekistonda tug’ilganim bilan faxrlanaman (O’.Hoshimov)
“Tushunchalar tahlili”
Tushuncha, atama
Izoh
1. Badaviylar
Sahro kishisi,sahroda yashovchi
2.Eskimoslar
Osiyoning sharqi-shimoli, shimoliy Amerika va Grenlandiyada yashovchi xalq
270-mashq.Matn mazmunini qayta so’zlang.
Halol mehnatning savobi ulug’
BOY
CHORA-KOR
BOG’BON
“Venn” diagrammasi
271-mashq.Mashhur sportchi Ruslan Nuriddinovning gaplariga e’tibor bering.
Tarixiy kitoblarni ko’p o’qiyman.Ular menga ilhom beradi,dunyoqarashimni kengaytiradi.Qayerga borsam,o’sha yerning tarixini yaxshiroq o’rganishga harakat qilaman.
Mustahkamlash uchun savollar:
1.Matnda hikoya maqsadi deganda nimani tushundingiz?
2.Muhokama matni deb nimaga aytiladi?
3.Matnda mulohaza-muhokama maqsadi qay tarzda yuzaga chiqariladi?
Uyga vazifa “O’zbek farzandi bo’lganimdan faxrlanaman!” mavzusida matn tuzish.
E’tiboringiz
uchun rahmat!
Do'stlaringiz bilan baham: |