Masofali o‘qitishni tashkil etish va uning o‘quv metodik ta’minoti.
Darsning maqsadi
|
|
Tinglovchilarga Masofali o‘qitishni tashkil etish va uning o‘quv metodik ta’minoti haqida bilim berish va ko`nikmalarini rivojlantirish, mustahkamlash, amaliy topshiriqlar berish va ularni baholash.
|
Darsning rejasi
|
|
Reja
Masofaviy ta’lim, masofaviy o’qitish haqida umumiy ma'lumotlar.
Masofaviy ta'lim modellari
Masofaviy o’qitish vositalari
Masofali o‘qitishda axborot manbalari va ularning metodik ta’minoti.
Axborot manbalarini to’ldirib borish.
Axborot manbalarini yaratish ta’moyillari.
Axborot manbalarni yaratishda mutaxasislarning urn iva roli.
Murojatli axborot manbalarining axamiyati.
|
Dars turi
|
|
Ma`ruza, aralash, bahs-munozara.
|
Dars bosqichlari
dars taqsimoti
|
va
|
Tashkiliy qism
Yang mavzu bayoni
III.Mavzuni mustahkamlash
IV. Darsga yakun yasash
|
O`quv jarayonining mazmuni
|
Metod: hamkorlikda o`rganish, jamoada, guruhlarda.
Jihoz : Kompyuterlar, proyektor, tarqatma materiallar, flipchat.
Usul: og`zaki, Yoz ma, taqdimot.
Baholash: reyting tizimda.
|
Uyga vazifa
|
Keyingi o`tiladigan dars mavzusiga tayyorlanish.Mavzuga doir adabiyotlar bilan tanishish.
|
Masofaviy ta’lim haqida umumiy ma’lumotlar
Masofadan o’qitish - maxsus psixologo-pedagogik va axborot- kommunikatsiya texnologiyalar muhitida, bir-biridan uzoqda bo’lgan qatnashchilarining bilvosita aloqasiga asoslangan holda bilim, malaka, ko’nikma va ularni egallash usullarini uzatish va o’zlashtirish jarayonidir.
Yangi axborot texnologiyalaridan foydalanib masofadan o’qitishni, xususan masofadan qayta tayyorlash va malaka oshirishning yana bir muhim xususiyati shundaki, u o’qituvchining intellektual, ijodiy potentsialini, uni analitik va mustaqil fikrlash qobiliyatini rivojlantiradi.
Masofadan o’qitish, an’anaviy o’qitishdan avvalambor:
o’qituvchining o’z ustida o’ziga qulay bo’lgan vaqtda va joyda, hamda o’ziga qulay va mos bo’lgan jadallikda shug’ullanish imkoniyatiga egaligi; - materialni o’zlashtirish uchun vaqtni chegaralanmaganligi;
o’qish, ishdan ajralmagan holda olib borilishi mumkinligi;
ko’p sondagi o’qituvchilarni bir paytning o’zida juda keng axborot bazalaridan foydalanish imkoniyatiga egaligi;
an’anaviy qayta tayyorlash va malaka oshirish uchun qilinayotgan sarf-xarajatlarni keskin qisqarishi;
o’qish jarayonida axborot va telekommunikatsiya texnologiyalarining eng yangi yutuqlaridan foydalanish va bu orqali jahon axborot makoniga kirish va uni bilish imkoniga ega bo’lishlik; - sog’ligi va ijtimoiy-iqtisodiy sharoitidan qat’iy nazar qayta tayyorlash va malaka oshirishda hamma uchun sharoit va imkoniyatning bir xilligi;
ta’lim xizmati bozoridagi jahon yutuqlarini eksport va import imkoniyatlarini mavjudligi kabi xususiyatlari bilan ajralib turadi.
Do'stlaringiz bilan baham: |