Maqsad: Sanoq va tartibni bildirgan so‘zlarni aniqlash va ulardan nutqda ongli
foydalanish ko‘nikmasini o‘stirish.
Darsning borishi:
1. Uy vazifasini tekshirish.
2. Sanoqni va tartibni bildirgan mazmuniga mos so‘zlarni qo‘yib matnni yozish.
261-mashq
3. Maqolalar ustida ishlash. Sanoqni bildirgan so‘zlarni aniqlash 262-263-mashlar.
4. O‘yin “Qancha qoldi?”
To‘qqiz vagon bor poyezd
Chiqdi janub tomonga.
To‘qqiz tadan televizor
Yuklangan har vagonga.
Qirqda televizorni
Jizzax, Samarqand oldi.
Xo‘sh qancha televizor
Termiz shahriga qoldi.
B.Omonov.
O‘quvchilar she’rni o‘qiydilar.Sanoqni bildirgan so‘zlarni aniqlab,o‘zi
bog‘langan so‘z bilan birga yozadilar.(Qancha?) To‘qqiz vagon, (Qancha?) Qirqta
televizor.Javob. (Qancha?) Qirq bitta televizor qoldi.
264-mashqdagi “Pul” matni orqali iqtisodiy bilim beriladi. Matn o‘qilib,
savollarga javob beriladi. So‘ng grammatik topshiriq bajartiriladi.
V.Darsni yakunlash.
VI.Uyga vazifa. 265-mashq.Sheyriy topishmoqni ko‘chiring.Sanoqni bildirgan
so ‘zlarni savollar berib aniqlang.
3-sinfda “Son-so‘z turkumi” tushunchasi kiritiladi. O‘quvchilarga son
predmetning miqdorini bildirishini otga bog‘lanib kelishi yordamida aniqlash
ko‘nikmasi o‘stiriladi. Bularni o‘rganishda sonning leksik xususiyatlariga asoslanishi
talabalarga aytib o‘tiladi.
Dars ishlanmasi
Mavzu: Son- so‘z turkumi.
Darsning maqsadi: Shaxs narsalarning sanog‘ini bildirgan so‘zlarni gap
tarkibidan ajratish, ularga so‘roq berishga o‘rgatish, sonlarni o‘zi bog‘lanib kelgan
so‘zlar bilan yozish malakasini rivojlantirish, o‘quvchilarda do’stlik -o‘rtoqlik,
mehnat, mehnatsevarlik hissini tarbiyalash.
Darsning turi: bilimlarni hisobga oluvchi, yangi bilim beruvchi.
Darsning jihozi: turli narsalarni tasvirlovchi rasmlar.
Darsning borishi.
1. Darsga qadar doskaga yozib qo‘yilgan quydagi matn o‘qitiladi.
Sinfimizda o‘ttizta o‘quvchi bor. Ular o‘n besh qiz, o‘g‘il boladan iborat. Men
uchinchi partada, Husan to‘rtinchi partada o‘tiramiz.Sinfimizdagi yigirma o‘quvhi
besh bahoga, o‘n o‘quvchi to‘rt bahoga o‘qiydi.Ularning hammasi bir- birini hurmat
qiladi.
-Sizning sinfingizda nechta o‘quvchi bor?
-Siz bir-biringiz bilan qanday munosabatdasiz?
-O‘qishda, ishda o‘rtog‘ingizda qanday yordam berasiz?
Yuqoridagi gaplarni o‘qib savollar yordamida sonlar aniqlanadi va
xulosalanadi.
Darslik bilan ishlash 261-mashqni bajarish orqali son haqidagi bilimlar
mustahkamlanadi. Mashqda berilgan gaplar o‘qitilib, har qaysi gapdagi shaxs va
narsaning sanog‘ini bildirgan so‘zlar aniqlanadi. Ular bilan bog‘langan so‘zlar
birgalikda aytiladi.
3.Mustaqil ish.
Mustaqil ish uchun topshiriq. Matn doskaga yoziladi O‘quvchilar narsalarning
sonini bildirgan so‘larninig tagiga to‘lqinli chiziq -chiziq chiziladi.
4.Husnixat mashqlari.
O‘quvchilar matnni doskadan husnixat qoidalariga rioya qilgan holda ko‘chirib
yozadilar. Savollar yordamida matn mazmuni ochiladi.
5.Darsni yakunlash.
6.Uyga vazifa 262-mashq.
7.Darsda faol qatnashgan o‘quvchilar rag‘batlantiriladi va reyting ballari e’lon
qilinadi.
4-sinfda sanoq va tartib sonlarning harf, rim va arab raqamlari bilan yozilishi qo‘sh
undoshli sonlarning, grammatik shakllangan sonlarning (ikkov, o‘ntacha, beshtadan)
imlosi sonlarning gramm, kloggramm, metr, letr, so‘m, tiyin so‘zlari bilan qo‘llanishi
va shu so‘z bilan bitta so‘roqqa javob bo‘lishi o‘rganiladi. O‘quvchilarning
sonlarning otga bog‘lanishi, so‘roqlar yordamida sonni o‘zi bog‘langan so‘z bilan
ko‘chirish ko‘nikmalari o‘stiriladi.
O‘qituvchi yordamida talabalar bilan dars ishlanmalari tuziladi. 4-sinf ona tili
darsligidagi mashqlar ustida ishlanadi.
Do'stlaringiz bilan baham: |