Halima Xudoyberdiyeva nomidagi Ijod maktabi
“Ijtimoiy gumanitar fanlar” metod birlashmasi
Tarix fani o‘qituvchisi
Mamadaliyeva Shohistaning
«Ochiq dars» ishlanmasi.
2021-2022 yil
Sana: 16.12.2021yil
|
Sinf: 9 “A”
|
Mavzu: XIX ar oxiri XX asr boshlarida Avstriya Vengriy imperiyasi
Dars maqsadi: O‘quvchilarga yangi mavzu bo’yicha bilim berish.
Kutilayotgan natija: O‘quvchilarning ushbu dars to’g’risidagi dunyoqarashi va bilim doiralarini kengaytirish orqali ijobiy natijaga erishish.
Darsning turi: Nazariy.
Darsda qo’llaniladigan metodlar: muamolli metod, aqliy xujum, savol – javob, jim turib javob ber, epigrafika, geradot.
Darsning jixozi: Ma’ruza matnlari, tarqatma materiallar, xarita, rasmlar, kompyuter, monitor, mavzuga oid ko’rgazmali qurollar va adabiyotlar.
O’quvchilarga qo’yiladigan talab:
Mavzuga e’tibor bilan yondashish, bilim va ko’nikmaga ega bo’lish.
Nazorat uchun savollar:
1. Avstriya-Vengriya va Germaniya imperiyalarining siyosiy tuzumini taqqoslang.
2. Avstriya-Vengriyaning iqtisodiy taraqqiyotda orqada qolishiga sabab bo‘lgan omillarni izohlab bering.
3. Ijtimoiy harakat nima va u Avstriya-Vengriyada qanday kechdi?
4. „Milliy-ozodlik harakati“ tushunchasiga izoh bering. Avstriya-Vengriyada milliy-ozodlik harakati juda keskin kechganligining sabablari nimalardan iborat edi?
Topshiriqlar:
Dastlab bugungi kunda yurtimizda va xorijda ro’y berayotgan yangiliklar to’g’risida o’quvchilar ma’lumotlari tinglanadi.
Tarix fani o’quvchilarga nima uchun kerakligi xususida ma’lumotlar berish.
Yozuv taxtasidagi archaga joylashtirilgan savollar yozilgan archa o’yinchoqlari navbati bilan olib javob berish.
Har bir guruh o’quvchilari Avstriya –Vengriya impeiyasi to’g’risida o`z fikrlarini bayon etdilar.
Guruhlarga muammoli savollar berish va shu orqali o’quvchilarni fikrlash qobilyatlarini rivojlantirish.
Sahna ko’rinishi ko’rsatib berish.
Baholash: O’quvchilarni izohli baholash.
Mustaxkamlash bosqichi: O’zaro savo-javoblar orqali yangi mavzuni mustaxkamlash.
Uyga vazifa: O’qitilgan mavzu bo’yicha ko’shimcha ma’lumotlar topib kelish, o’quvchilar dars davomida berilgan ma’lumotlarni adabiyotlardan o’qishadi hamda internet ma’lumotlaridan foydalanish.
Darsning borishi.
Xonaga kirish, salomlashish, xonani tozaligini tekshirish, davomatni aniqlash, o’quv anjomlarini tayyorligini (bo’r, latta va boshqalar) tekshirish – 2 daqiqa.
2.Uy vazifasini tekshirish – 10 daqiqa.
3. Yangi mavzu bayoni – 20 daqiqa.
4.O’qituvchi yangi mavzuni bayon etishda tushuntirish metodidan foydalanadi va o’quvchilar diqqatini jalb etish uchun muammoli savollar bilan murojat etadi -8 daqiqa
5. Darsga yakun yasash, baholash metodlari - 3 daqiqa
6. Uyga vazifa mavzuni o’qib, mustakamlab kelish-2 daqiqa
“Ijtimoiy gumanitar fanlar”
Metod birlashma rahbari: Sh.Mamadaliyeva.
Fan o’qituvchisi: Sh.Mamadaliyeva.
Do'stlaringiz bilan baham: |