O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIM VAZIRLIGI SURXONDARYO VILOYATI TERMIZ SHAHAR 13-SONLI UMUMIY O’RTA TA’LIM MAKTABINING Informatika va axborot texnologiyalari fani o’qituvchisi O’roqov Orif va Abdalimova Marjonaning MALAKAVIY AMALIYOTIDAN 6-sinfda “Wordda hujjatlarni chop etish” mavzusida
OCHIQ DARS BAYONNOMASI
TERMIZ 2022
Darsning mavzusi: Wordda hujjatlarni chop etish
Darsning maqsadi: Wordda hujjatlarni chop etish imkoniyatlari bilan tanishish, sodda misollardan
murakkab jarayon va loyihalarga o‘tish hamda dastur tuzishga zamin yaratish.
Ta`limiy maqsad: –
bilim: O’quvchilarga scratch dasturi xususiyatlari haqida ma’lumot berish, scratch dasturida shakllar yasash haqida tushuncha berish.
ko’nikma: Wordda hujjatlarni chop etish yasashni o’rganish
malaka: Wordda hujjatlarni chop etish amalga tadbiq etish
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarga hayotdagi har qanday vaziyatlarda ham ma’lum bir tartib asosida, fikrlab ish yuritish hamda bilim olishda tartib va intizomga rioya qilishga o’rgatish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning hamkorlikda ishlash, ijodiy fikrlash, boshqalar fikrlarinin tahlil qila olish va ularga munosabatini teran, aniq bayon qilish mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.
Dars turi: nazariy va amaliy
Darsda qo`llaniladigan turli xil metod va usullar: “Klaster”, “blits savollari”, “Aqliy hujum” .
Darsda foydalaniladigan jihozlar: Darslik, proyektor, ekran, kompyuterlar, scratch dasturiga oid rasmlar, tarqatma materiallar, slayd.
Darsning rejasi: I.Tashkiliy qism: 4 daqiqa
Uyga berilgan vazifani tekshirish 10 daqiqa
III. Yangi mavzuni tushuntirish: 14 daqiqa
Yangi mavzuni mustahkamlash: 12 daqiqa
O’quvchilarni baholash: 3 daqiqa
Uyga vazifa berish. 2 daqiqa
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
O’quvchilar bilan salom alik qilinadi
Davomat tekshiriladi.
O’quvchilarning darsga tayyorgarligi nazorat qilinadi.
O’quvchilarni ikkita guruhga bo’lish, ularni “Wordda hujjatlarni chop etish” darsining o’tkazish tartibi bilan tanishtirish.
1-guruh “yosh informatiklar”
2-guruh “Yosh dasturchilar”
Har bir guruh sardorlari o’zlari tanlagan guruh nomlariga izoh berishadi. Guruhlarga baholash mezoni tushuntiriladi.
Uyga berilgan vazifani tekshirish:
O’tgan darsda “Ovoz va matn bilan ishlash” mavzu bo’yicha berilgan topshiriq va vazifalarni so’rash
Mustahkamlash uchun savollar va topshiriqlar “Aqliy hujum” va tarqatma materiallardan foydalaniladi.
III. Yangi mavzuni tushuntirish:
Ushbu maqolada biz Word hujjatini qanday chop etishni batafsilroq bilamiz.
1. Chop etmoqchi bo'lgan hujjatni oching.
2. Mavjud matn va / yoki grafik ma'lumotlar bosib chiqariladigan maydondan tashqariga chiqmasligiga va matnning o'zi xohlagan ko'rinishga ega ekanligiga ishonch hosil qiling.
Bizning darsimiz ushbu savolni tushunishga yordam beradi:
3. Menyuni oching "Fayl"yorliqlar panelidagi tugmani bosish orqali.
4. elementni tanlang "Chop etish". Agar kerak bo'lsa, hujjat oldindan ko'rishni o'z ichiga oladi.
Kurs: Hujjatni Wordda oldindan ko'rish 5. Bo'limda "Printer" Kompyuteringizga ulangan printerni tanlang.
6. Bo'limda kerakli sozlamalarni bajaring "O'rnatish"bosib chiqarishni istagan sahifa sonini belgilash, shuningdek chop etish turini tanlash.
7. Siz hali ham shunday qilmagan bo'lsangiz, hujjatning maydonlarini moslashtiring.
8. Hujjatning kerakli sonini ko'rsating.
9. Printer ishlayotganini va etarli murakkablik mavjudligini tekshiring. Qog'ozni tovoqlar ichiga soling.
10. tugmasini bosing "Chop etish".
Yangi mavzuni mustahkamlash: “blits savollari”, “xotira mashqi” va tarqatma materiallar orqali o’quvchilarning yangi mavzu bo’yicha bilimlari mustahkamlanadi.
Darslikdagi 1 va 2 mashqlarni kompyuterda baramiz (4 daqiqa)
krassvord yechish (3 daqiqa)
V Darsni yakunlash: O’quvchilarni ishlariga yakun yasash, guruh a’zolarini baholash, xulosa yasash, faol qatnashgan va yuqori ball olgan o’quvchilar baholanadilar
Uyga vazifa berish: Daslikning 106 –betdagi savol va topshiriqlar va 1 –2 mashqlar. Tushuncha berish.
Ochiq darsdan lavxalar.