Качественный урок – это эффективно усвоенный учащимися урок



Download 1,53 Mb.
Sana26.02.2022
Hajmi1,53 Mb.
#470138
Bog'liq
Aralash sonlarni qo\'shish va ayirish.


Mavzu:Aralash sonlarni
qo'shish va ayirish.
Sinf: 5
Fan:
matematika
Sana:________
Darsning maqsadi.
Ta’limiy: O’quvchilarga aralash sonlarni qo’shish va ayirish
haqida umumiy tushuncha berish orqali
o’quvchilarning bilim,malaka va ko’nikmalarini hosil qilish.
    • Tarbiyaviy: O’quvchilarni matematik

    • nutq madaniyatini rivojlantirish,
      bilan hayot go’zalligini tasvirlashga,
      atrof - olamni go’zalligini koordinata tekisligi
      orqali tasavur qilish va hayotga tatbiq etishga
      o’rgatish orqali estetik tarbiya berish.
  • Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning mustaqil

  • fikrlash qobiliyatining rivojlantirish,
    misollar yechish orqali darsda faolligini oshirish.
    Vatanimiz ravnaqi va rivojiga o’z hissasini qo’shadigan
    kasblar tanlashga va hayot zavq - shavqidan
    bahrammand bo’lishga o’rgatish.

Dars uslubi
Dars usuli
Yangi bilimlar va
tushunchalar
hosil qilish va
o‘zlashtirish
darsi
Ko‘rgazmali-
amaliy
Suhbat, bahs,
test sinovi,
guruhlarga
bo‘lib ishlash,
xotira mashqi
Dars tipi
Dars jihozi:
Tarqatma materiallar:
Kompyuter, proyektor, slaydlar, reklama roligi,
test kartochkalari.
1. Tashkiliy qism
2. O`tgan mavzuni so`rash
3.Yangi mavzuni bayoni
4.Mustahkamlash
5.Baholash
6.Uyga vazifa berish
REJA:
Tashkiliy qism
O’quvchilar davomadi aniqlanadi, sinf tozaligi ko’zdan kechiriladi. Fanga oid yangiliklar tinglanadi.
I – guruh
“Beruniy”
II – guruh
“Xorazmiy”
O`tgan mavzuni so`rash
YANGI MAVZU BAYONI
MUSTAHKAMLASH
1. 400+40+3=4*100+4*10+3*1 - qaysi sonning xona qo`shiluvchilari yig`indisi ko`rinishidagi yozuvi bo`ladi?
A) 400403 B) 443 C) 4043 D) 40043 E) 4434
2. Sonlardan qaysi biri katta (>) : 6317 mi yoki 10056 mi?
A) 6317>10056 B) 6317<10056 C) 10056=6317 D) 10056>6317
3. Sonlardan qaysi biri kichik (<) :9876 mi yoki 9786 mi ?
A) 9876<9786 B) 9786<9876 C) 9876>9786 D) 9786=9876
4. Quyidagi sonlardan qaysi biri katta ?
A) 445 B) 436 C) 455 D) 460 E) 406
5. Quyidagi sonlardan qaysi biri kichik ?
A) 1789 B) 1897 C) 1796 D) 1798 E) 1898
6. Qaysi holda 56783 soni o`ngacha aniqlikda yaxlitlangan?
A) 56800 B) 56780 C) 60000 D) 57000 E) 57800
7. Qaysi holda 175843 soni yuzgacha aniqlikda yaxlitlangan ?
A) 175600 B) 175900 C) 180000 D) 175800 E) 200000
8. Qaysi holda 658902 soni minggacha aniqlikda yaxlitlangan ?
A) 659000 B) 658900 C) 660000 D) 658000 E) 659900
9. Sonlardan qaysi biri son nurida chapda joylashgan ?
A) 413 B) 409 C) 408 D) 405 E) 410
10. Sonlardan qaysi biri son nurida o`ngda joylashgan ?
A) 657 B) 675 C) 665 D) 652 E) 670
UYGA VAZIFA:
BAHOLASH
MEZONI
739-740-741-misol va masalalar!
Download 1,53 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish