ИПРОКРУ4Р Oliy va o’rta maxsus talim vazirligi Samarqand Davlat unversteti maktabgacha talim fakulteti 105-guruh talabasi Murodillayeva Muxlisaning pedagogika fanidan slayd shovsi - Ta’lim shakllari. Dars – ta’limni
- tashkil etishning asosiy shakli
Reja: - 1. Ta’lim jarayonining shakllari haqida tushuncha.
- 2. Dars - maktabda ta’limni yo’lga qo’yishning asosiy shakli.
- 3. Darsga bo’lgan hozirgi zamon pedagogik talablar.
- 4. Dars tiplari va tuzilishi.
- Kishilik jamiyatining tarix taraqqiyotida (dastlabki davrda) o’qitish ishi odamlarning mehnat faoliyati bilan uzviy bog’langan edi. Bolalar katta yoshdagilarga taqlid qilib, ularning ish usullaridan namuna olib, qo’llaridan keladigan unumli mehnatda va uy ishlarida qatnashib, shy yo’l bilan kattalar tajribasini o’rganar edilar.
- Mehnat faoliyati va bilimlar murakkablasha borishi bilan bolalarning o’tmish ajdodlar tajribasini o’zlashtirish vazifasi o’qitishning maxsus tashkiliy shakllarini taqozo qilardi. Natijada maktab vujudga keldi.Bolalarni guruh qilib o’qitish (to’plab) paydo bo’ladi. Qadimgi Xitoy, Misr, Yunoniston maktablarida, o’rta asr maktablarida bolalar guruhlab o’qitiladi. By guruhlab o’qitishning dastlabki shakli edi. Guruhlar o’zgaruvchan edi, bilim darajasi, yoshi va aqli har xil darajada o’sgan bolalar bir guruhda o’qitilar edi.
- Ta’limning uzluksizligini ta’minlash
- Milliy dastur "Ta’lim o’z ichiga maktabgacha tarbiya, umumiy, o’rta, o’rta maxsus, kasb - hunar ta’limini qamrab oluvchi yangi uzluksiz izchil tizimi barpo etiladi va yana ilg’op pedagogik texnologiyalar, ta’limning yangi shakllari va uslublari amaliyotga joriy etiladi", - deb ta’kidlangan.
- Dars – o’quv ishlarining asosiy tashkiliy shaklidir. Sinf – yoshi va bilim jihatdan bir xil bo’lgan, ma’lum mikdordagi o’quvchilar guruhidir. Dars – o’qituvchining rahbarligida muaymyan vaqtda sinf o’quvchilari bilan olib boriladigan mashg’ulot. Hozir maktablarimizda sinf - dars tizimi asosan quyidagi shakllarda olib boriladi:
- 1. Yoshi va saviyasi bir xil bo’lgan bolalarning doimiy guruhi bilan;
- 2. Dars mashg’uloti 45 daqiqaga mo’ljallangan bo’lib, qat’iy jadval asosida o’tada;
- 3. Dars o’qituvchi va o’quvchilar aktivligida asoslanib bevosita o’qituvchining rahbarligida o’tadi;
- 4. O’tiladigan materialning mazmuniga qarab turli metodlar qo’llaniladi. Darsda bir narsa haqida tugal bilim berilishi va navbatdagi bilimlarni o’zlashtirishga zamin yaratishi kerak.
- Biroq maktablarda hozir faqat mashg’ulotlar sinf - dars tizimida olib borilmaydi. Shuning uchun 1maktabda ta’lmmni yo’lga qo’yish shakllari ikki turga ajratiladi:
- 1. Sinf - dars tizimida olib boriladigan mashg’ulotlar;
- 2. Amaliy va tajriba ishlar shaklida olib boriladigan mashg’ulotlar.
- . Hozirgi zamon darsiga qo’yilgan talablar quyidagilardir:
- 1. Har bir dars ma’lum bir maqsadni nazarda tutishi va puxta rejadashtirilgan bo’lishi lozim.
- 2. Har bir darsda mustahkam g’oyaviy - siyosiy yo’nalish bo’lishi lozim. Dars o’quvchilarni siyosiy tarbiyalashni, jamiyat va tabiatning taraqqiyot qonuniyatlarini, bilimning turlari bilan bog’lanishini ta’minlashi darkor.
- 3. Har bir darsda xilma - xil metod, metodik usul, vositalardan, keng va unumli foydalanish lozim.
- 4. Darsga ajratilgan har bir soatni tejash, undan samarali foydalanish kerak.
- 5. Darslikda yuksak darajada intizom bo’lishi kerak.
- b. Har bir dasrda xalqning boy pedagogik merosi, urf - odati va qadriyatlaridan keng foydalanmoq kerak.
- 7. Dars nazariy bilimlarni amaliyotida tadbiq qilishga o’rgatishi kerak.
Dars tiplari. Bilimlarni mustahkamlash darsining tuzilishi: 1 Tashkiliy qism. 2. Darsning maqsadini belgilash. 3. Uyga berilgan topshiriqlarning bajarilishini tekshirish va o’rganilgan materialni mashqlar, amaliy laboratoriya va boshqalar yordamida esda yaxshi qoldirish. 4. Darsni yakunlash va uyga bajarish uchun topshiriq berish. - Tekshirish darslarining tuzilishi:
- 1. Tashkiliy qism.
- 2. Darsning maqsadini tushuntirish.
- 3. Nazorat ishlari.
- 4. Darsni yakunlash.
- Dars jarayoni frontal, guruhli, individual tashkil etiladi. Laboratoriya ishlari mashg’ulotning xarakteriga qarab turli tipda tashkil qilinadi:
- Dars jarayoni frontal, guruhli, individual tashkil etiladi. Laboratoriya ishlari mashg’ulotning xarakteriga qarab turli tipda tashkil qilinadi:
- 1. Sinf o’quvchilari bilan frontal ravishda olib boriladigan mashg’ulot.
- 2. Guruh, ya’ni 6-7 o’quvchi bilan olib boriladi.
- 3. Sinf o’quvchilarining har qaysisi bilan alohida-alohida olib boriladigan tajriba mashg’ulotlari.
1. Tabiatni kuzatish va o’rganish maqsadida olib boriladigan ekskursiyalar. 2. Sanoat va qishloq. 3. Ijtimoiy va maishiy oid ekskursiyalar. 4. San’at va adabiyot materiallari bilan tanishtirishga qaratilgan ekskursiyalar 1. Tabiatni kuzatish xo’jalik ishlab chiqarishiga oid ekskursiyalarva o’rganish maqsadida olib boriladigan ekskursiyalar. 2. Sanoat va qishloq xo’jalik ishlab chiqarishiga oid ekskursiyalar. 3. Ijtimoiy va maishiy mazmundagi materiallar bilan tanishtirishga oid ekskursiyalar. 4. San’at va adabiyot materiallari bilan tanishtirishga qaratilgan ekskursiyalar - E’TIBORINGIZ UCHUN RAXMAT
Do'stlaringiz bilan baham: |