Ikki akademik soatlik dars ishlanmasi
Fan:
|
Pedagogika. Psixologiya
|
Guruh raqami: 911-20 - guruh
|
Sana: 05.10.2022
|
Topshirdi: Jumaboyev Farhod.
|
___________
|
Topshirdi: ______________________
|
___________
|
Qabul qildi: Matyazova Nilufar.
|
___________
|
Mavzu:
|
Jamoadagi psoxologik iqlim.
|
Darsning maqsadi:
|
Jamoada ruhiy muhitni yaxshilash uchun har bir xodimning vazifalari va funktsiyalarini to'g'ri taqsimlash kerak.
|
Ta’limiy:
|
Jamoada ruhiy muhitni yaxshilash uchun har bir xodimning vazifalari va funktsiyalarini to'g'ri taqsimlash kerak. Maqsad keng tarqalgan, har bir insonning ishi individualdir. Vakolatni to'g'ri taqsimlash, xodimlarning quyoshdagi joy uchun raqobat tuyg'usini boshdan kechirmasdan, o'z mehnatlari bilan birgalikda amalga oshirilishiga yordam beradi.
|
|
|
Rivojlantiruvchi:
|
Jamoadagi ruhiy iqlimni boshqarish xo'jayinni istagancha yoki xohlamay istamaydi. Uning ish uslubi bevosita mikroiqlimga ta'sir qiladi.
|
Metodlar:
|
“Savol” va “Zinama-zina” metodlari.
|
Dars jihozlari:
|
Elektron resurslar, plakatlar, darslik, kompyuter, proyektor ekrani bilan.
|
DARSNING BORISHI:
Tashkiliy qism
Talabalar bilan salomlashish.
Davomad va darsga tayyorgarligini o’rganish.
Uyga vazifalarni nazorat qilish.
Yangi mavzuni tushuntirish
Mavzu: Jamoadagi psoxologik iqlim.
Kollektiv ish bilan shug'ullanadigan odamlar o'simliklar bilan taqqoslanishi mumkin (so'zning yaxshi ma'nosida!) - iqlimi unga qo'shilsa va ular bunday sharoitlarda mavjud bo'lmasa, ular gullab yashnashi mumkin. Gullar uchun quyosh nurlari, suv, tuproq darajasi bu inson uchun bir guruhdagi psixologik iqlim bilan bir xil.
Ko'pincha odamlar mehnatga layoqatsizlik qiladilar, charchab, sog'lig'i va asablarini yo'qotadilar. Nima uchun? Chunki ular noto'g'ri kasbni yoki bu kasbni tanlash uchun noto'g'ri joyni tanladilar.
Boshqa tomondan, ishda chinakamiga baxtli bo'lganlar bor. Butun atrofda shaxsiy o'sish, muloqot, shaxsiy va jamoaviy muvaffaqiyatlar bilan birga keladi .
Tan olish kerakki, jamoada qulay ruhiy muhit iqlim va boshqaruv uslubiga bog'liq.
Mikroklimatga yuqori rahbarlarning roli
Agar bosh "bosh har doim to'g'ri" shioriga asoslangan bo'lsa, mudofaa taktikasi bo'yicha kollektiv ishlar. Ishchilarni qo'rqitish, ishchilarni tanqid qilish, ishdan bo'shatish tahdidi, rag'batlar yo'qligi - bularning barchasi noto'g'ri muhit yaratmoqda. Xodimlar o'zlarining boshliqlari tomonidan masxara qilishdan qo'rqishadi, ularning hamkasblariga bo'lgan ishonchini yo'qotadilar (tez-tez va har joyda), xato qilishdan qo'rqadilar va shuning uchun tashabbus ko'rsatmayaptilar.
Jamoadagi ruhiy iqlimni boshqarish xo'jayinni istagancha yoki xohlamay istamaydi. Uning ish uslubi bevosita mikroiqlimga ta'sir qiladi:
Demokratik tarzi - jamoaning o'zi kompaniyaning ishida muhim ahamiyatga ega bo'lib boradi, u qarorlar qabul qiladi, boshqaradi va kompaniya taraqqiyotiga javobgar bo'ladi;
avtoritar uslub - jamoa o'zi tomonidan oqlanishi mumkin, agar u umumiy yutuqlarga erishsa, lekin ijobiy natijalar ko'rinmasa, etnik, ishonchsizlik, etakchilik va bir-biriga dushmanlik bor;
ijodiy uslubda faqat ijodiy guruhning psixologik iqlimi uchun foydalidir, boshqa hollarda esa samaradorlikning pasayishiga olib keladi.
Gossips va mikroiqlim
Jamoada ruhiy muhitni ta'riflashda birgalikda ishlashning muhim qismini - g'iybatni unutmasligimiz kerak. Intrigalar, ishchilar ishonchli ma'lumotlarga ega bo'lmaganda, mish-mishlar kelib chiqadi. Bu erda yana "yuqoridan" sodir bo'lgan voqealarni xabardor qilish va xabardor qilish vazifasi yuklangan hokimiyatlarning mas'uliyatiga qaytamiz.
Faqatgina muloqot, "oliy" va "yosh" lar o'rtasidagi sog'lom muloqot odamlarni taxminlarga ehtiyoj tug'ilishidan mahrum qilishi mumkin. Va g'iybat nima qiladi? Ba'zan hysteria va ommaviy ishdan bo'shatish. Jamoa tasodifan "yuqoridagilardan biri" ni butun guruhni kesmoqchi bo'lganini "bilib oldim" yoki "taxmin qildim". Bu erda ular oldindan kelishib, xushnud bo'lishadi. Keyin bunday niyat yo'qligini isbotlang. Axir, bu kabi mish-mish faqat boshqaruv va subordinatlar o'rtasida ishonchsizlik va oddiy muloqot bo'lmasa yaratilishi mumkin.
Zina Maqollar yoki hikmatli so’zlarni davom ettirish
1-zina
Oldin o’yla keyin ______ 1 so’yla
Yetti o’lchab ___ kes 2 bir
Bola – loy, ona- ____ 3 kulol
Dard ketar, odat ___ 4 qolar
Suv bilan ekin o’sar, Tarbiya bilan - ___ 5 odat
Tarki odat - amri ____ 6 mahol
Yaramas odat ko’p bo’lar, Eng yomoni - ___ 7 kunchilik
Xotin olsang, yoshidan ol, Jilovini ___ ol 8 boshidan
Beshikda tekkan, kafanda _____ 9 ketar
Buzuqi qarisa ham, g’amzasi ____ 10 qarimas
Katta arava qaydan yursa, kichik arava shundan ___ 11 yurar
Bog’ing bo’lsa, qo’ra qil, O’g’ling bo’lsa ___ qil 12 mulla
Dars yakunlanadi va uyga topshiriq beriladi
Uyga topshiriq: Ta’lim tizimini rivojlantirish uchun qanday qo’shimchalar yoki hatolarga tuzatishlar kiritish kerak.
Do'stlaringiz bilan baham: |