I. Mаvzu: Darsning mavzusi



Download 37 Kb.
Sana09.06.2022
Hajmi37 Kb.
#649434
Bog'liq
5-sinf uchun dars ishlanma


So’zlarning shakl va ma’no munosabatiga ko’ra turlari” mavzusida 1 soatlik dars ishlanmasi


I. Mаvzu:
Darsning mavzusi: So’zlarning shakl va ma’no munosabatiga ko’ra turlari.
Darsning maqsadi:

  1. Talimiy: O’quvchilarga tilshunoslikning leksikologiya bo’limi haqida dastlabki tushunchalarni berish, so’zlarning shakl va ma’no munosabatiga ko’ra turlari bilan tanishtirish.

  2. Tarbiyaviy: O’quvchilarni adabiy tilda to’g’ri va ravon so’zlashishga, so’zlarni o’z o’rnida qo’llashga o’rgatish.

  3. Rivojlantirish: O’quvchilarning og’zaki nutqini o’stirish,o’z fikrini izchil bayon qilishga yo’naltirish

Darsning shiori: “Beshikdan to qabrgacha ilm izla”
Darsning borishi

  1. Tashkiliy qism.

Darsga tayyorgarlikni tekshirish.

  1. O’tgan mavzuni so’rash: O’quvchilarga o’tilgan mavzu yuzasidan savollar berish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifa sifatida berilgan mashqni tekshirib baholash.

(Aqliy hujum.) O’quvchilarga quyidagi savollar beriladi.

  1. O’zbek tilining lug’at boyligi deganda nima tushunasiz?

  2. Leksikologiya qanday bo’lim va nimalarni o’rganiladi?

  3. Leksikologiya so’zining ma’nosi?



  1. O’tgan mavzuni yakunlash: Quyidagi O’qituvchi o’quvchilarni tezkor savol-javoblar bila baholash orqali o’tgan mavzuni mustahkamlashni yakuniga yetkazadi.



  1. Yangi mavzuning bayoni: O’qituvchi o’quvchilarga yangi mavzuni nazariy qismini bayon qilib beradi. O’qituvchi darslikda berilgan materiallar va qo’shimcha ma’lumotlar bilan yangi mavzuni tushuntirib beradi. Shuningdek, o’quvchilarni sinonim, antonim, paronim va omonim so’zlar bilan tanishtiradi.

  2. Yangi mavzuni mustahkamlash: O’qituvchi bunda o’yin mashg’ulot o’tkazadi. O’quvchilar 4 ta kichik guruhga bo’linadi. 1-guruh sinonim so’zlarga, 2-guruh omonim so’zlarga, 3-guruh antonim va 4-guruh esa paronim so’zlarga misollar yozadi va yozilgan misollari asosida gaplar tuzishadi.




1-guruh
(sinonim)

2-guruh
(omonim)

3-guruh (antonim)

4-guruh
(paronim)

Chiroyli
go’zal
ko’rkam

Suzma
olma
tut
uch

Baland-past
Uzoq-qisqa
Issiq-sovuq
Och-to’q

Ganch- ganj
Lahm- lahim
Qisim- qism
Xirs- hirs

Shahrimizda juda ko’rkam binolar qad ko’tarmoqda.

Xalqimiz: “Oltin olma – duo ol”, - deb bejizga aytishmagan.

Hakima aya o’nqir-cho’nqir, baland-past yo’llardan yuragini hovuchlab, shoshganicha yurib borardi.

Ahmadjon qo’lidagi bir qisim mayizni cho’ntagiga soldi-da, yugurib ko’chaga otildi.




  1. Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni baholash va rag’batlantirish.

7.Uyga vazifa beriladi: Yangi mavzuni takrorlash va darslikda berilgan 263-mashqni shartiga ko’ra bajarish.
Download 37 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish