Fizika
III chorak 29 -dars
8 – sinf
Mavzu: O`tkazgichlarni ketma-ket ulash
Darsning maqsadu: O‘quvchilarga to‘k manbalarini kuchlanishini o‘lchash multimetr va voltmetrdan foydalanishni mustaqil ravishda bajarishga o‘rgatish.
Vazifalari: O`quvchilarga nazariy bilimlarni amaliyotda qo`llay olish ko`nikmasini hosil qilish, mustaqil fizik asboblar bilan ishlashni o`rgatish va fizik qonunlarni o`rgatish orqali fanga bo`lgan qiziqishlarini oshirish.
Darsda kerakli jihozlar: 8-sinf fizika darsligi, tarqatma savollar, tok manbayi, kalit, o`tkazgich simlar, multimetr,voltmetr, 3 dona galvanik element, 4 dona limon, proyeksion aparat,ko‘chuvchi ekran.
Asosiy atamalar va tushunchalar:
- elektr toki
kuchlanish
parallelulash
ketma-ket ulash
- multimetr
Dars turi: Aralash
Darsda qo`llaniladigan metod: Faol ma’ruza, guruhlar bilan ishlash
Darsning borishi
I. Darsning tashkil etilishi: (1 minut)
salomlashish
davomatni aniqlash
v) sinf xonasi va o`quvchilarning darsga tayorgarligini tekshirish.
II. O`tilgan mavzuni so`rash (3 минут)
Darsni guruhlar o`rtasida musobaqa usulida olib borish uchun sinf 2 guruhga bo`linadi.
1- guruh “ Ampermetr”
2- guruhni “Voltmetr”
O`quvchilar har bir bergan to`g`ri javobi uchun rag`bat kartochkalarini olasiz.
O`tilgan mavzu bo`yicha quyidagi topshiriqlar beriladi. O`quvchilarga vatman qog`oz va markerlar beriladi, ular sxemalarni chizib, tushuntirib beradilar.
guruh uchun topshiriq
1.Reostat haqida nima bilasiz?
2.Reostat qatnashgan elektr zanjir sxemasini chizing va tushuntiring..
2-guruh uchun topshiriq.
1.Rezistor qanday tayyorlanadi?
2.Reostatdan potensiometr sifatida foydalanish uchun elektr zanjir sxemasini chizing va tushuntiring.
Guruhlar taqdimoti ( 10 minut)
Guruhlar javoblariga qarab, ball beriladi.
III. Yangi mavzu bayoni ( 10 minut)
Elektr zanjiriga turmushda va texnikada bitta emas, balki bir nechta iste`molchilar ulanadi. Masalan: elektr lampochka, radio, magnitafon, televizor, muzlatkich va boshqalar.
O`qituvchi tomonidan slayd orqali elektr zanjir sxemasi katta ekranga chiqarib, o`quvchilarga havola etiladi va sxemada nimalar mavjud, bu asboblar iste`molchiga qanday ulangan. Bu haqida nima deysiz?
O`quvchlar o`tilagan mavzular asosida javob beradilar.Bu zanjirda ampermetr iste`molchiga ketma-ket ulangan, voltmetr parallel ulangan.
Bugungi yangi mavzu: “O`tkagichilarni ketma-ket ulash “
O`tkazgichning oxirini, ikkinchi o`tkazgichning boshiga ulansa, bunday ulashni ketma-ket ulash deyiladi. Misol: Archaga osilgan rangli lampochkalar marjonini olish mumkin.
Quyida elektr zanjirini hohlagan o`quvchilar o`qituvchi yordamida yig`adilar.
Ampermetrning ko`rsatishini yozib olinadi: J=0,2A
2-holda ampermetrni ikkala lampochka o`rtasiga ulab. ampermet ko`rsatishi yozib olinadi:
Endi, ampermetrni ikkala lampochkadan keyin ulanadi va ampermet ko`rsatishi yozib olinadi.
Olingan natijalarga qarab qanday xulosaga kelamiz? O`quvchilar fikrlari eshitiladi.
Ketme-ket ulashda barcha iste`molchilarda tok kuchi bir xil bo`lar ekan:
Quyida elektr zanjirini o`quvchilar o`qituvchi yordamida yig`adilar.
A
X
X
V
A
X
X
V
A
X
X
V
O`quvchilardan chizmaga qarab, natijalardan qanday xulosa chiqarish mumkinligi so`raladi.
Ketme-ket ulansa:
Om qonuniga ko`ra bo`lgani uchun
: Agar zanjirda bir xil qarshilikka ega bo`lgan N ta o`tkazgich ulangan bo`lsa,
Ketma ket ulashda tokning oqish mehanizmini tushunish uchun suvning quvurlardagi harakatini yoki ariqda oqayotgan suvning harakatini ko`z oldingizga keltiring.
IV. Mavzuni mustahkamlash (5 minut).
Masala.
Qarshiliklari 2Ω va 3Ω bo`lgan o`tkazgichlar ketma-ket ulansa, umumiy qarshilik qanday bo`ladi?
Berilgan: Yechish:
R1=2Ω Ru=R1+R2
R2=3Ω Ru=2Ω+3Ω=5Ω
Ru-?
Masalalar yechimidan qanday hulosaga keldingiz?
─Ketma-ket ulashda umumiy qarshilik ortadi.
Dars davomida olgan bilimlaringizni “Klaster” usulida tarmoqlaymiz.
V. O`quvchilarni rag`batlantirish. (2 minut)
VI. Uyga vazifa (1 minut) 20-§ ni o`qib kelish va 10- mashqning 4,5-masalalarni yechib kelish.
Do'stlaringiz bilan baham: |