DARS ISHLANMASI (KONSPEKT)
Dars sanasi:_____________ Sinf: ___________
Fan nomi: O’qish
Dars mavzusi: Navro’z she’ri. Rauf Tolib
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzu haqida bilim va ko’nikma hosil qilish
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga tabiatni asrash, avaylash unga mehr-mubabbatini uyg’otish, va milliy urf-odatlarimizni o’rgatish, ajdodlarimiz merosini asrab-avaylashga o’rgatish
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish, fikrlash qobiliyatini shakllantirish
Dars turi: aralash
Dars uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rangli rasmlar, ko’rgazma, kesma harflar, darslik, tarqatma materiallar
Farzandlarimiz bizdan ko’ra kuchli, bilimli,
dono va albatta, baxtli bo’lishlari shart.
I.A. Karimov
Dars jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi.
“Navro’z” urf-odatlarini so’rash
|
Savol-javob
|
5 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
Navro’z sh’rini ifodali o’qish
Mavzu ustida ishlash
Topishmoqlar, xalq qo’shiqlari, maqollar aytish
|
Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob
|
25 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
Matnni zanjir usulida ifodali o’qish
Dam olish daqiqasi
|
Ifodali o’qish
|
10 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
2 minut
|
6-bosqich
Uyga vazifa
|
Navro’z she’rini yod olish
|
izlanish
|
1 minut
|
Darsning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzu yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi:
- Lola qaysi faslda ochiladi?
- Bahorda yana qanday gullar ochiladi?
- Bahorda ilk bor qaysi qush uchib keladi?
- Bahorda qanday bayramlar nishonlanadi?
- Navro’z qachon bayram qilinadi?
- Navro’zni odamlar qanday nishonlaydilar?
- She’rni ifodali o’qib bering?
- Bahorgi taomlarga solinadigan ko’katlar nomini ayting
Darsdan maqsadimiz: -
O’qib ketma, uqib ket.
Takrorlash orqali o’quvchilar bilimini mustahkamlash.
3. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb qilinadi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
She’r ifodali o’qib beriladi.
Navro’z Rauf Tolib
V.Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar
- Navro’z qachon bayram qilinadi?
- Navro’zni odamlar qanday nishonlaydilar?
- She’rni ifodali o’qib bering?
- Bahorgi taomlarga solinadigan ko’katlar nomini ayting.
V. O’quvchilarni darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa: Mavzuni o’qib o’rganing.
Navro’zda aytiladigan xalq qo’shiqlaridan yod olish
Do'stlaringiz bilan baham: |