Fan nomi: Ona tili Dars mavzusi: Kim? Nima qildi? so’rog’iga javob bo’lgan so’zlar Dars maqsadi



Download 52,5 Kb.
Sana14.06.2023
Hajmi52,5 Kb.
#951300
Bog'liq
1 sinf kim nima qildi sorogiga javo


DARS ISHLANMASI (KONSPEKT)
Dars sanasi:_________ Sinf: ___
Fan nomi: Ona tili
Dars mavzusi: Kim? Nima qildi? so’rog’iga javob bo’lgan so’zlar
Dars maqsadi:

  1. ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzuga oid bilim va ko’nikma hosil qilish

  1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni chiroyli yozuv qoidalariga rioya qilishga o’rgatish, ularga estetik tarbiya berish

  2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, savodli yozish uquvlarini o’stirish

Dars turi: nazorat
Dars uslubi: kichik guruhlarda va yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, tarqatma materiallar, kesma harflar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologiyasi



Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich
Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi
Harflarni yozish o’rgatiladi

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Yangi mavzu ustida ishlash
88-89 - mashqlarni bajarish

Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob

31 minut

4-bosqich Mustahkamlash

Mavzu yuzasidan savol va topshiriqlar O’yinli mashg’ulotlar

Muammoli izlanish

6 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




2 minut

6-bosqich
Uyga vazifa

90-mashq

izlanish

1 minut

Darsning borishi:


1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzuni takrorlash, o’quvchilar bilimini aniqlash va mustahkamlash maqsadida aqliy hujum savollari beriladi.
1. O’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?

  1. Soz’lar qanday ma’nolarni bildiradi?

  2. So’zlar nimalarga bo’linadi?

  3. Soz’lar bir satrdan ikkinchi satrga qanday ko’chiriladi?

  4. Kim? So’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarga misol ayting.

6.Nima? So’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarga misol ayting
7. Nima qildi? So’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarga misol ayting
III. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb etiladi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
Kim? Nima qildi? so’rog’iga javob bo’lgan so’zlar

88 – mashq. Gaplarni o’qing. Kim? Va Nima qildi? So’roqlariga javob bo’lgan so’zlarning tagiga chizing.
Bahor keldi. Dehqon dala ishlarini boshladi.
89-mashq. So’roqlar o’rniga mos so’zlarni qo’yib, gaplarni ko’chiring.
Yomg’ir tindi. Chumoli o’rmaladi. Sayroqi qushlar navosi boshlandi.
Tuzgan gaplaringizdagi har bir so’z nimani bildiryapti?


Mustaqil ish beriladi. Bahor tabiati mavzusida suhbat o’tkaziladi.
O’quvchilarning so’zlarni yozishda qo’l harakatlari kuzatib turiladi.
Dam olish daqiqasi
Gullar mavzusida o’quvchilar bilan suhbat o’tkazish
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash
- Qaysi fasl boshlandi?
- Bahorda qanday o’zgarishlarni ko’ryapsiz?
- Bahorgi dala ishlari haqida so’zlang.
- Bahorda qanday bayramlar nishonlanadi?
- Gaplardagi kim? So’rog’iga javob bo’ladigan so’zlarni ayting.
V. O’quvchilar darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa. 90 – mashq.So’roqlar o’rniga mos so’zni qo’yib yozing.
Quyosh chiqdi. Bog’bon bog’ga bordi. U bog’da mevali daraxt o’tqazdi.
Download 52,5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish