Fan: Geometriya
Guruh: 1 “J”
Mavzu: Geometriyaning rivojlanish tarixi
Dars tipi: Yangi bilim va tushunchalarni hosil qilish
Dars maqsadi:
-
Tarbiyaviy: O`zaro hurmat, hamkorlik, ishchanlik, tartiblilik, madaniyatlilikka o`rganish
-
Ta’limiy: O`quvchilarga geometriya fanining maqsad va vazifalari, geometriya taraqqiyoti tarixidan ma’lumotlar, jamiyat rivojida geometriyaning ahamiyati haqida tasavvur hosil qilish
-
Rivojlantiruvchi: Geometrik shakl va tushunchalar haqida tasavvurga ega bo`lish va ularni tahlil qila olish
-
Mafkuraviy: Buyuk allomalar va ularning geometriya rivojida qo`shgan hissalari haqida ma’lumotga ega bo`lish
-
Kasbga yo`llovchi: Shu mavzu orqali o`quvchilarni matematik, injener, arxitektor kabi kasblarga yo`llash
Dars usuli: Suhbat, munozara, “Muzyorar”
Dars uslubi: Og’zaki-amaliy, ko`rgazmali
Dars jihozi: Buyuk matematiklar rasmlari, ma’ruzalar matni, kadoskop, plakat, globus
Foydalanilgan adabiyotlar:
-
Geometriya I qism
-
Geometriya 7-sinf
-
Geometriya 7-11-sinf
Darsning borishi:
-
Tashkiliy qism: Psixologik iqlim yaratish
-
Dars rejasi:
-
O`qituvchining kirish suhbati. Geometriya fani uchun ish daftari, yozma ish uchun daftar ochish
-
Muzyorar. O`quvchilar bilan tanishish. Guruhlarni tashkil etish
-
Jadvalni to`ldirish
Jadval
-
B
(bilaman)
|
BX
(bilishni hohlayman)
|
BO
(bilib oldim)
|
-
“O`yla, izla, top” o`yini
-
Uyga vazifani tushuntirish
-
G’olib guruhlarni aniqlash va ularni rag’batlantirish
Darsning bayoni
-
Guruhlarda ishlash
O`qituvchi doskaga yangi mavzuni yozib, o`quvchilarga bir qancha savollar beradi.
Savollar
-
Geometriya so`zi qanday ma’noni bildiradi?
-
Qadimda va hozirgi zamonda turli inshoatlar qurishda geometriya fanining xizmati haqida nimalar deya olasiz?
-
Quyi sinflarda tanishilgan geometrik shakllardan qaysilarini eslaysiz?
-
Geometriyaning planemetriya bo`limida nimalar o`rganiladi? Stereonametriyada-chi?
-
Geometriyaning Vatani qaysi davlatlar hisoblanadi?
O`quvchilar daftarlariga “Bilaman” deb yozib, yuqoridagi savollarga javob yozadilar. O`quvchilar juftlikda ishlab yozganlarini muhokama qiladilar. So`ng guruhda muhokama qilib, guruhdan barchaning fikrini aytadigan o`quvchini tayyorlashadi. Bu o`quvchining nomi “elchi” bo`ladi.
Taqdimot o`tkaziladi. Har bir guruhdan bir o`quvchi guruh nomidan so`zlaydi. Bunda o`quvchilar orasida bir-birini tinglash va bir birini so`zini takrorlamaslik qoidasi hukm suradi.
Endi o`quvchilardan yangi mavzu bo`yicha nimalarni bilishni hohlagani haqida yozish taklif etiladi. Buning uchun o`quvchi “Bilishni hohlayman” deb yozadida, bilan o`rtoqlashadi.
Taqdimot o`tkaziladi. Har qaysi guruhdan “Elchi” barchaning yozgan fikrini o`qib beradi.
Endi o`quvchilarga “Buni yodda tuting” deb aytib, bilib olganlarini daftariga yozishni taklif etadi. (10 daqiqa beriladi)
-
Geometriya so`zining ma’nosi
-
Geometriya fanining Vatani
-
Geometriya shakllar
-
Geometriyaning hayotda qo`llanish sohalari
-
Planimetriya va stereometriya bo`limlarining asosiy vazifalari
-
Geometriya faniga hissa qo`shgan olimlar
Taqdimot o`tkaziladi. Har bir guruhdan, “Elchi” guruh nomidan gapiradi.
Endi o`qituvchining yangi mavzu bo`yicha qo`shimchalari:
-
Rind papirusi – uzunligi 5,5 m, eni 0,32 m. Londonda saqlanmoqda. Unda to`g’ri to`rtburchak, uchburchak, trapetsiya va doiraning yuzlarini, parallelepiped va silindrning hajmlarini hamda piramidaning o`lchovlarini aniqlashga qaratilgan 84 ta masala o`z ifodasini topgan
Rind papirusida teng yonli uchburchakning yuzi asosining yon tomonining yarmiga ko`paytmasi, kabi hisoblangan, doiraning yuzi esa tomoni diametrining 1/9 qismicha kam bo`lgan kvadratning yuizga teng ekanligi ko`rsatilgan, teng yonli trapetsiyaning yuzi esa uning asoslari yig’indisining yarmi bilan yon tomoni ko`paytmasi kabi hisoblangan
2-papirus – Moskvada saqlanmoqda, unda 25 ta masalaning yechimi berilgan bo`lib, ular orasida asosi kvadratdan iborat kesik piramidaning hajmi va egri sirt – savat yon sirtining yuzi hisoblangan masalalar o`z ifodasini topgan.
2. Aylanani 3600 ga bo`lish, to`g’ri burchak va parallel to`g’ri chiziqlar tushunchalari Bobilliklarga xosdir. Ular doiraga ichki chizilgan muntazam oltiburchakning tomoni uning radiusiga tengligini bilishgan va П=3 deb hisoblashgan
3. Qadimgi Yunoniston.
1. Fales (miloddan avvalgi 639-548) – tarixda Ioniya maktabi bilan nomlangan maktabga asos slogan, geometriyaga nazariya tusini bergan
2. Pifagor, Gippokrat, Yevdoks – geometric isbotlarning usullarini takomillashtirishdi. Pifagor teoremasi, doira kvadraturasi, burchakning trisekgiyasi, kubni ikkilantirish masalalari qaralgan.
3. IV va III asrlar orasida Yevklid o`zining “Negizlar” asarida, geometriya fanini tartibga soldi.
4. Apolloniy – konus kesimlar haqida ishlari (8 ta kitob)
Gipparx – sinuslar jadvalini tuzdi
Arximed – geometriyaga metrikani kiritdi
Menelay – sfera haqidagi ma’lumot – sferikani yaratdi
Geron – “Metrika” (m.a. II-I asrlar) ishida geometric shakllarning yuzlarini va jismlarning hajmlarini hisoblash qoidalari berilgan
Papp – 8 ta kitobdan iborat “Matematik kolleksiyalar” asari bilan mashhur Hozirgi kunda Gyulden teoremasi nomi bilan mashhur teorema Papp tomonidan bayon qilingan
4. Qadimgi Xitoy va Hindiston
1. Eng qadimgi matematik asar bo`lib, m.a. taxminan II asrda yozilgan “9 bobli matematika” hisoblanadi
2. Ariabxata (VI asr), Braxmagupta (VII asr) , Bxaskara (XII asr) asarlaridan xulosa qilish mumkinki, Geometriya arifmetika va algebra tadbiqlari uchun maydon maydon vazifasini o`tagan.
5. O`rta Osiyo
1. Xalifa Ma’mun (813-833) hukmronlik qilgan davrda Bog’dodda “Bayt – ul – Hikmat” “Bilimlar uyi” tashkil etilgan, unda abservatoriya faoliyat ko`rsatgan. Unda Muhammad – al – Xorazmiy, Ahmad Farg’oniy, Abbos Javhariy ijod qilganlar. Ular Yevklidning “Negizlar”i, Arximedning “Silindr va shar haqidagi kitob”i, Ptoloniyning “Almagest”i va boshqalarni tarjima qilganlar.
2. Matematikaga ulkan hissa qo`shgan olimlar:
Muhammad al Xorazmiy (783-850)
Abu Rayhon Beruniy (973-1048)
Xo`jandiy (980-1037)
Abu Nasr Farobiy (873-950)
Abu Ali Ibn Sino
Mirzo Ulug’bek (1394-1446)
-
Yevropa
-
Leanardo Pizanskiy 1202-yilda “Amaliy geometriya” nomli asarini yozib, unda jismlarning hajmlarini hisoblash masalalarini yechishni qaragan.
-
Iogann Myullerning (1461) “Har xil uchburchaklar haqida 5 kitob” asari sferik uchburchaklarni yechishga qaratilgan.
-
XVII asrda Dekatr va Ferma asarlarida geometrik shakllari, o`lchamlari va xossalarini sonli bog’lanishlar vositasida ifodalash usuli sifatida analitik geometriya shakllandi.
-
J.Dezarg va B.Paskal risolalarida proyektiv geometriyaga aoss solindi. Analitik geometriyning hozirgi zamon shaklida bo`lishiga L.Eyler katta hissa qo`shgan.
O`yla, izla, top o`yini
Test
-
Geometriyaning planametriya bo`limida nimalar o`rganiladi?
-
Nuqta, to`g’ri chiziq, kesma, burchak, uchburchak, piramida, parallelepiped
-
Yer o`lchash
-
Barcha nuqtalari bir tekislikda joylashgan geometrik shakllar va ularning xossalari
-
Barcha nuqtalari bilan tekislikka joylashgan tekis (yassi) shakl va ularning xossalari
-
To`g’ri javob yo`q
-
Nuqtaga oid quyidagi mulohazalarning qaysi bri noto`g’ri?
-
Nuqta – eng sodda geometrik shakl
-
Nuqtalarning har qanday to`plami geometrik shakl deyiladi
-
Chizmada nuqtalar odatda lotin alifbosining kichik harflari bilan belgilanadi
-
Qalamning o`tkir uchi, osmon-u falakdagi yulduzlarning ko`rinishi nuqtani hosil qiladi
-
Barcha geometrik shakllar nuqtalardan atshkil topgan
-
Kubning nechta uchi bor?
A) 4 B) 6 C) 8 D) 10 E) 12
4. Kim birinchi geometrik sanaladi?
A) Fales B) Appoloniy C) Yevklid D) Pifagor E) Beruniy
5. Ushbu tasdiq kimga tegishli? To`g’ri chiziqdan tashqaridagi nuqtadan berilgan to`g’ri chiziqqa parallel bittadan ortiq to`g’ri chiziq o`tkazish mumkin emas
A) Yevklidga B) Lobarevskiy C) Riman D) Umar Xayyom E) Fales
2. Viktorina
1. Turli tomonli uchburchakni 2 ta bir-biriga teng uchburchakka bo`lish mumkinmi? (yo`q)
2. Qanday ko`pburchakning ichki burchaklari yig’indisi uning tashqi burchaklari yig’indisiga teng? (to`rtburchak)
3. To`rtburchakning 3 ta burchagi mos ravishda berilgan uchburchakning burchaklariga teng bo`lishi mumkinmi? (mumkin emas, aks holda to`rtburchakning 4-burchagi 1800 ga teng bo`lar edi)
4. Kvadratga to`g’ri to`rtburchakning xususiy ko`rinishi sifatida ta’rif bering. (teng tomonli to`g’ri to`rtburchak)
5. Faqat 4 ta simmetriya o`qi bo`lgan figurani ayting. (kvadrat)
3. Boshqotirma
1. To`rtta uchi, 4 ta tomoni bo`lgan figura 2. Uchburchakda 900 ga yopishgan tomon 3. Berilgan nuqtadan bir uzoqlikda joylashgan nuqtalar to`plami 4. Dioganallari teng bo`lmagan, ammo to`g’ri burchak ostida kesishgan to`rtburchak 5. O`lcham uchun ishlatiladigan asbob 6. Uchi umumiy, tomonlari yarim to`g’ri chiziqdan iborat figura
Uyga vazifa
1.Referat yozing. Mavzu “O`rta Osiyolik olimlarning geometriya tarixida tutgan o`rni
2. Matematik rebus tuzing
Do'stlaringiz bilan baham: |