Fan: Algebra
Sinf: 7-sinf
Mavzu:Kombinatorika elementlari
Darsning maqsadi:
Darsni DTS talabi asosida o’tish
Ta’limiy maqsad:
O’quvchilarga kombinatorika elementlari haqida tushuncha berish;
Tarbiyaviy maqsad:
O’quvchilarni mehnatsevarlik, vatanparlik va komil inson ruhida tarbiyalas:
Rivojlantiruvchi maqsad:
O’quvchilarni matematik hisoblash va fikrlash qobiliyatlarini oshirish. Ularning tafakkuri va nuqtlarini o’stirish;
Kasbga yo’llovchi maqsad:
O’quvchilarni jamiyatning yuksak taraqqiyoti va porloq kelajagi uchun hissa qo’shadigan kasbga yo’llash.
Fanlar aro aloqadorlik:
Vatan tuyg’si
Ona tili
Ingliz tili
Tarix
Musiqa
Geometriya
Dars turi: yangi bilim
Dars usuli: Muammoli,aralash, qiziqtirish, savol-javob,musobaqa.
Dars jihozi: Darslik, doska, bo’r, slaydlar, tarqatma materiallar, formulalar yozilgan plakatlar.
Darsdagi asosiy tayanch tushunchalar:kombinatorika, factorial, kombinatsiya, o`rinlashtirish.
Darsda o’quvchilar egallashi lozim bo’lgan asosiy bilim, ko’nikma va malakalar:
Faktorial haqida tushuncha;
Kombinatorika tarixi;
Hayotimizda kombinatorika
Kombinatorikani o`rganish
Mavzuga doir misollar yechish
Darsning borishi
Salomlashish
“zakovat” qo’shig’i
Shior va maqsadimiz
Tashkiliy qism
O’tilgan mavzuni takrorlash
Yangi mavzu bayoni
Yangi mavzuni mustahkamlash
O’quvchilarni baholash
Uyga vazifa berish
Rivojlantiruvchi mashqlar
o’tkazish
1.Aqliy hujum metodi
2.Talk and chalk (Doska va Bo’r) metodi
3.O’rgan ,o’rgat metodi
4.Klaster metodi
O’tilgan mavzuni takrorlash
Bunda sinf 3 qatorga bo’linadi va har bir guruhdan bittadan o’quvchi chiqib o’tilgan mavzuga doir barcha formulalarni yozishadi ungacha o’qituvchi qolgan o’qituvchilar bilan aqliy hujum metodi bo’yiсha savol beradi.
Aqliy hujum metodi uchun savollar
1) 1,2,4 raqamlari orqali nechta 2 xonali son yozish mumkin.(raqamlari takrorlanmaydigan)
2) 5,6,8,9 raqamlari orqali nechta 2 xonali son tuzish mumkin. (raqamlari takrorlanmaydigan)
3) 6,5,8 raqamlari orqali nechta 2 xonali son tuzish mumkin. (raqamlari takrorlanadigan)
4) 5,0,9 raqamlari orqali nechta 2 xonali son tuzish mumkin. (raqamlari takrorlanmaydigan)
5) 2,3,0,9 raqamlari orqali nechta 2 xonali son tuzish mumkin. (raqamlari takrorlanmaydigan)
Yangi mavzu bayoni
Endi takrorlashlar yordamida yangi mavzu bayoni muammoli vaziyat yordamida keltirib chiqariladi.
Yangi formulalar
1)
2)
3)
4)
Yangi mavzuni mustahkamlash
Yangi mavzuni mustahkamlash uchun darslikdagi 534-541- misollarni ishlaymiz:
534. Onasi Nargizaga „Korzinka. Uz“ supermarketidan 3 xil
meva xarid qilishni aytdi. „Korzinka. Uz“ da 6 xil olma, 4
xil nok, 5 xil uzum bor. Nargiza mevalarning har bir
xilidan 1 kg dan olib, nechta turli to‘plam tuza oladi?
535. Nechta 4 xonali sonda faqatgina bitta 5 raqami bor?
536. Aylanada: a) 10 ta; b) 100 ta; d) n ta nuqta belgilangan.
Har bir nuqta qolgan har bir nuqta bilan tutashtirilsa,
har bir holda jami nechta kesma hosil bo‘ladi?
537. 1) 3; 2) 4; 3) 5; 4) 6; 5) 8; 6) 15 nafar do‘stlar o‘zaro
qo‘l berib ko‘rishishdi. Har bir holda qo‘l berishlar
soni nechta bo‘lgan?
538. 10 nafar o‘rtoq o‘zaro shaxmat turniri o‘tkazishmoqchi.
Bunda har bir bola qolgan har bir bola bilan bir partiya
shaxmat o‘ynaydi. Bu turnirda jami nechta partiya o‘ynaladi?
Ayting-chi, 536 – 538- masalalarning o‘xshashligi nimada?
539. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 raqamlari yordamida hammasi
bo‘lib: 1) raqamlar takrorlanmasa; 2) raqamlar
takrorlanishi mumkin bo‘lsa, nechta uch xonali son tuzish
mumkin?
540. 1, 2, 3, 4, 5 raqamlari yordamida nechta: a) ikki xonali;
b) uch xonali; d) to‘rt xonali sonlar yozish mumkin?
Raqamlar: takrorlanmaydigan; takrorlanadigan hollarni
alohida ko‘ring.
541. Futbol bo‘yicha jahon chempionatida oltin, kumush,
bronza medallari uchun bo‘ladigan o‘yinlarda 16 ta jamoa
qatnashmoqda. Medallar jamoalar orasida necha xil usul
bilan taqsimlanishi mumkin?
UYGA VAZIFA
1)O’tilgan mavzuni o’rganib kelish;
2) O’tilgan formulalarni yodlab kelish;
3) 542-552 -misollarni ishlab kelish
O’quvchilar munosib baholanadi va dars tugaydi.
E’TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT!!!
Do'stlaringiz bilan baham: |