O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
QASGQADARYO VILOYATI KITOB TUMANI 1-IMI ning
MATEMATIKA FANI O’QITUVCHISI
ERGASHEVA SURAYYOning
OCHIQ DARS ISHLANMASI
Kitob – 2016 yil
TEXNOLOGIK XARITA
Mavzu
|
O’NLI KASRLAR
|
Maqsad,vazifalar
|
o’quvchilarni o’nli kasrlar tushunchasi bilan tanishtirish;o’nli kasrlarni o’qiy olish va yoza olish ko’nikmalrini berish;
|
O’quv jarayonining mazmuni
|
o’quvchilarni o’nli kasrlar tushunchasi bilan tanishtirish; o’nli kasrlarni yozilishini va o’qilishini bo’yicha bilimlarini oshirish;
o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida ulg’ayishiga undash,milliy urf odatlarga hurmatda bo’lishlikka chorlash;
o’nli kasrlarni yo’zilishi va o’qilishi bo’yicha bilimlarini oshirish uchun misol va masalalar yechish.
|
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
|
Vosita:tarqatma va ko’rgazma materiallar,
Metodi: Bahs munozara,aqliy hijim,Bumerang
|
Kutiladigan natijalar
|
O’qituvchi:o’quvchilarni o’nli kasrlar tushunchasi bilan tanishtirib; o’nli kasrlar yoza olish ko’nikmalrini hosil qildiradi
Oquvchi: o’nli kasrlarni o’qiy olish va o’nli kasrlarni yoza olish ko’nikmalrini oladi
|
Kelgusi rejalar
|
O’qituvchi:Yangi pedtexnologiyalarni o’zlashtirish va darsda tatbiq etishni takomillashtiradi;
O’quvchi:mavzu asosida qo’shimcha materiallar topadi va o’rganadi.
|
Mavzu: O’NLI KASRLAR
Darsning maqsad: a) ta’limiy: o’quvchilarni o’nli kasrlar tushunchasi bilan tanishtirish; o’nli kasrlarni yozilishini va o’qilishini bo’yicha bilimlarini oshirish;
b) tarbiyaviy:o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida ulg’ayishiga undash, milliy urf odatlarga hurmatda bo’lishlikka chorlash;
d) rivojlantiruvchi: o’nli kasrlarni yo’zilishi va o’qilishi bo’yicha bilimlarini oshirish uchun misol va masalalar yechish.
Darsning turi: Aralаsh.
Darsning metodlari: Bahs munozara, aqliy hijim, Bumerang.
Darsning jihozi: Darslik, chizma, formulalar.
Darsning borishi:
a) salomlashish
b) davomat aniqlash.
c) vazifani tekshirish,o’tilganlar yuzasidan savol-javoblar,test tarqatmalari
Darsning bayoni:
Qoida: Maxraji 10 ning darajasidan iborat bo’lgan kasr o’nli kasr deyiladi.
Masalan, 10, 100, 1000, ….
(o’qilishi:ikki butun o’ndan uch)
(o’qilishi:nol butun yuzdan yetmish bir)
; ; ;….
O’nli kasrlarni oddiy kasrga aylantirish yo’llarini ko’rsatadi:
1)
2)
3) ;
4) ;
5) ;
6)
Qoida: O’nli kasrda verguldan keyingi raqamlar soni unga mos oddiy kasr maxrajidagi nollar soniga teng bo’ladi.
Darsni mustahkamlash.
2-misol.Kasrlarni o’nli kasr ko’rinishida yozing:
1) ; ; ;
2) ; ;
3) ; ;
4) ;
3-misol.O’nli kasrlarni oddiy kasr yoki aralash son ko’rinishida yozing:
1); ; ;
2)
8-misol. O’nli kasr shaklida yozing:
1) ;
2) ; ;
9-misol.
1)
2)
3)
4)
5)
6)
BUMERANG USULI: MUSTAQIL TOPSHIRIQ.
mazmuni
|
|
|
|
|
0,161
|
7
|
O’nli kasr
|
|
|
|
|
|
|
Oddiy kasr
|
|
|
|
|
|
|
To’g’ri kasr
|
|
|
|
|
|
|
Noto’g’ri kasr
|
|
|
|
|
|
|
Aralash kasr
|
|
|
|
|
|
|
Natural son
|
|
|
|
|
|
|
Darsning yakuni: a) o’quvchilarni baholash;
b) vazifa:10-misol.
O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
QASGQADARYO VILOYATI KITOB TUMANI 1-IMI ning
MATEMATIKA FANI O’QITUVCHISI
ERGASHEVA SURAYYOning
OCHIQ DARS ISHLANMASI
KITOB – 2016 yil
DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
MAVZU: TO’G’RI VA NOTO’G’RI KASRLAR.
TAYaNCH SO’ZLAR: to’g’ri kasr, noto’g’ri kasr, surat, maxraj.
|
MAVZUNING QISQACHA TA’RIFI: To’g’ri va noto’g’ri kasrlarning ta’riflarini bilish, qiymatlarini 1 bilan taqqoslash.
|
O’QUV JARAYoNINI AMALGA OSHIRISH TEXNOLOGIYaSI:
Metod: interfaol.
Shakl: noan’anaviy.
Vositalar: “Matematik diktantlar” to’plami, multimedia.
Nazorat: savol-javob.
Baholash: 5 ballik reyting tizimi.
|
DARS /AMALIYoT/NING MAQSAD VA VAZIFALARI:
|
MAQSADLAR:
Ta’limiy: o’quvchilarni to’g’ri va noto’g’ri kasrlar bilan tanishtirish.
Tarbiyaviy: kundalik hayotimizda miqdorlarni belgilashda kasrlardan foydalanishni bilish.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarni fikrlashga o’rgatish.
|
KUTILAYoTGAN NATIJALAR:
|
Dars /amaliyot/ yakunida o’quvchi biladi (Bilim): to’g’ri va noto’g’ri kasrlarni farqlay olish.
Dars /amaliyot/ yakunida o’quvchi tushunadi (Ko’nikma): turli kasrlardan to’g’ri va noto’g’ri kasrlarni ajratib yozish.
Dars /amaliyot/ yakunida o’quvchi bajara oladi (Malaka): ma’lum shartlar talab etilgan mashqlarni bajara olish.
|
DARS JARAYoNI VA UNING BOSQICHLARI
|
ISHNING NOMI
|
BAJARILADIGAN ISH MAZMUNI
|
VAQT
|
1-bosqich: Tashkiliy qism
|
Davomatni aniqlash, sinfni darsga tayyorlash.
|
2 min
|
2-bosqich: Refleksiya. Extiyojlarni aniqlash.
|
O’tilgan mavzuni takrorlash. Matematik diktant.
|
10 min
|
3-bosqich: Yangi mavzu bayoni
|
To’g’ri va noto’g’ri kasrning ta’rifi bilan tanishtiriladi. Kartochkalarda yozilgan kasrlardan namunalar ko’rsatiladi.
|
10 min
|
4-bosqich: Mustahkamlash
|
573 – 575 – misollarni yechish. “Venn diagrammasi” va “Klaster” texnologiyalaridan foydalanish.
|
15 min
|
5-bosqich: Baholash.
Dars yakuni.
|
To’plangan ballarni umumlashtirish, izohlash, o’quvchilarning baholarini jurnalga qayd etish.
|
5 min
|
6-bosqich: Uyga vazifa
|
580 – 583 – misollar.
|
3 min
|
DARSNING MAVZUSI: TO’G’RI VA NOTO’G’RI KASRLAR
Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsadi:
o’quvchilarni to’g’ri va noto’g’ri kasrlar bilan tanishtirish.
Tarbiyaviy maqsadi:
kundalik hayotimizda miqdorlarni belgilashda kasrlardan foydalanishni bilish.
Rivojlantiruvchi maqsad:
o’quvchilarni fikrlashga o’rgatish.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism
Davomatni aniqlash. Kun sanasi bilan bog’liq bo’lgan muhim voqealar haqida qisqacha suhbat.
O’tilgan mavzuni takrorlash
Matematik diktant.
-
MATEMATIK DIKTANT
|
1.
|
Kasrni bo’linma ko’rinishida yozing:
|
2.
|
Bo’linmani kasr ko’rinishida yozing:
45:60; 17:5; 25:100; 20:40; 6:13.
|
3.
|
Kasr ko’rinishida yozing:
a) bo’linuvchi 5. bo’luvchi 6;
b) bo’linuvchi 6. bo’luvchi 5.
|
Yangi mavzu bayoni
Biz kasr sonlar bobida oddiy kasrlardan ilgari ulushlarni o’rganamiz. Matematika o’qituvchimiz doskaga kvadrat chizdi va 4 bo’lakka bo’ldi. Bir bo’lakni rangli qalamda bo’yab chizdi. Ustoz kvadratning qanday bo’lagini bo’yadi. Demak, ustoz kvadratni 4 ta teng bo’laklarga bo’lib, uni bitta bo’lagini rangli qalam bilan bo’yadi. U kvadratning 4 tadan bittasini bo’lganini bildiradi.
Demak, butunning teng bo’laklari ulushlar deyiladi.
Xayotda, turmushda, xo’jalik yuritishda bir butun deb olingan miqdorni (buyumni) ko’pincha teng bo’laklarga bo’lamiz. Ulushlarni xayotda nom bilan ataymiz. Ikkidan bir ulush – yarim, to’rtdan bir ulush – chorak, sakkizdan bir ulush – nimchorak.
Butun yarim chorak nimchorak
Butunning bitta yoki bir nechta teng ulushlaridan tuzilgan son kasr deyiladi. Keltirilgan misolimizda kvadratning to’rtdan bir bo’lagini bo’yalganini aytib o’tdik bu bo’yalgan bo’lagini kasr ko’rinishda bo’lagi bo’yalgan deyiladi.
yozuvda chiziqcha ustidagi son kasrning surati, pastidagi son kasrning maxraji, “” chiziqcha esa kasr chizig’i deyiladi.
Umumiy ko’rinishda kasr son deb olingan. ko’rinishdagi sonlar oddiy kasrlar deyiladi. va lar natural sonlardir. Har qanday kasrni natural son ni natural son gu bo’lish natijasi deb aytish mumkin. Aksincha yoki ko’rinishda yozish mumkin.
Misol: , , , .
Har qanday natural sonni maxraja 1 bo’lgan kasr deb qarash mumkin.
.
Kasr chizig’i bo’lish amalini bildiradi.
Misol:
yozuvda va natural sonlarga nisbatan quyidagi fikrlar bo’lish mumkin: 1) , 2) , 3) , bu xollarda quyidagicha kasrlarni xosil qilamiz.
Agar bo’lsa, to’g’ri kasr,
, bo’lsa, noto’g’ri kasr xosil bo’ladi.
Surati maxrajidan kichik bo’lgan kasr to’g’ri kasr deyiladi. To’g’ri kasr doimo 1 dan kichik bo’ladi.
Surati maxrajidan katta yoki maxrajiga teng kasr noto’g’ri kasr deyiladi. Noto’g’ri kasrlar 1 dan katta yoki 1 ga teng bo’ladi.
Misol:
to’g’ri kasrlar;
noto’g’ri kasrlar.
Ikkita natural sonning bo’linmasi shu sonlarning nisbati deyiladi.
Misol: 5 ta olmani 2 ta bolaga teng bo’lib bermoqchisiz. Har bir bolaga nechtadan tegadi?
1-bolaga
2-bolaga .
Demak, 2 yarimtadan olma tegadi. son aralash son ekan.
Noto’g’ri kasrdan aralash son xosil qilish mumkin.
Masalan:
Aralash sonni noto’g’ri kasr shaklida yozish mumkin.
Masalan:
Yangi mavzuni mustahkamlash
Venn diagrammasidan foydalaniladi. Doskaga ; ; ; ; ; ; ; ; ; kasrlar yozilib, shartlar bo’yicha doirani ichiga yozish torshiriladi:
To’g’ri
kasrlar
Maxraji 5
bo’lgan
kasrlar
Maxrajlari bo’yicha yozilib, o’rtadagi sohaga e’tibor qaratiladi 5 maxraji bo’yicha ikkinchi doiraga to’g’ri kasrligi bois birinchi doiraga ham tegishli.
574. To’g’ri va noto’g’ri kasrlarga ajratib yozing:
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) .
Bu mashq Klaster usulida bajariladi:
; ; ; ; ;
;
; ;
575. 1) Surati 4 birlikka maxrajidan kichik bo’lgan 5 ta kasr yozing.
2) Surati maxrajidan 4 birlikka katta bo’lgan 5 ta kasr yozing.
577. Maxraj 15 ga teng bo’lgan:
1) 4 ta to’g’ri kasr;
2) 4 ta noto’g’ri kasr yozing.
575. O’quvchilar mustaqil bajarishlari topshiriladi, nazorat qilinadi.
Iqtidorli o’quvchilar uchun 579-mashqni yechish tavsiya etiladi. 577 ni o’rniga zarur bo’lsa ko’rsatma beriladi.
5. O’quvchilarni baholash.
Ballarni jurnalga qayd etish, izohlash.
6. Uyga vazifa.
Darslikning 580 – 583 mashqlari.
7. Darsni yakunlash.
O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
QASGQADARYO VILOYATI KITOB TUMANI 1-IMI ning
MATEMATIKA FANI O’QITUVCHISI
ABDIYEV JAXONGIRning
OCHIQ DARS ISHLANMASI
kitob – 2016 yil
DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
MAVZU: BIR XIL MAXRAJLI KASRLARNI QO’SHISH VA AYIRISH.
TAYANCH SO’ZLAR: kasrlar, qo’shish, ayirish.
|
MAVZUNING QISQACHA TA’RIFI:
Bir xil maxrajli kasrlarni qo’shish (ayirish) uchun suratlari qo’shiladi (ayriladi), maxraj o’zi yoziladi.
|
O’QUV JARAYONINI AMALGA OSHIRISH TEXNOLOGIYASI:
Metod: interfaol.
Shakl: nazariy, amaliy.
Vositalar: kompyuter, proektor, ekran, plakat, tarqatma material, test savollari.
Baholash: reyting ball.
|
DARS /AMALIYOT/NING MAQSAD VA VAZIFALARI:
|
MAQSADLAR:
Ta’limiy: bir xil maxrajli kasrlarni qo’shish va ayirishni o’rgatish; xossalardan foydalanib, mustaqil misollarni bajarish ko’nikmasini hosil qilish.
Tarbiyaviy: mavzu davomida o’quvchi fanga qiziqishini oshirish; boshqa fanga va hayotga bog’lash; ma’naviy, estetik tarbiya berish.
Rivojlantiruvchi: mavzu orqali kasbga yo’naltirish. Test bilan ishlash ko’nikmasini hosil qilish; erkin fikrlashga o’rgatish.
|
DARS JARAYONI VA UNING BOSQICHLARI
|
ISHNING NOMI
|
BAJARILADIGAN ISH MAZMUNI
|
VAQT
|
1-bosqich: Tashkiliy qism
|
Salomlashish. Davomatni aniqlash. Ma’naviyat daqiqasi.
|
3 min
|
2-bosqich: Refleksiya. Extiyojlarni aniqlash.
|
Matematik diktant.
|
6 min
|
3-bosqich: Yangi mavzu bayoni
|
Test savollari. Slayd.
|
20 min
|
4-bosqich: Mustahkamlash
|
“Aqliy hujum”
|
11 min
|
5-bosqich: Baholash.
Dars yakuni.
|
“Kutuvlar”
|
3 min
|
6-bosqich: Uyga vazifa
|
759 – 761 misollar. № 6 test.
|
2 min
|
MAVZUSI: BIR XIL MAXRAJLI KASRLARNI QO’SHISH VA AYIRISH
Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsadi:
bir xil maxrajli kasrlarni qo’shish va ayirishni o’rgatish; xossalardan foydalanib, mustaqil misollarni bajarish ko’nikmasini hosil qilish.
Tarbiyaviy maqsadi:
mavzu davomida o’quvchi fanga qiziqishini oshirish; boshqa fanga va hayotga bog’lash; ma’naviy, estetik tarbiya berish.
Rivojlantiruvchi maqsad:
mavzu orqali kasbga yo’naltirish. Test bilan ishlash ko’nikmasini hosil qilish; erkin fikrlashga o’rgatish.
Darsning rejasi:
-
Tashkiliy qism.
-
Matematik diktant.
-
Uy vazifasini tekshirish.
-
Misollar bajarish.
-
Matematik texnologiyani qo’llash..
-
Dam olish daqiqasi.
-
Test savollari bilan ishlash.
-
Darsni xulosalash.
Dars navbatchi ahboroti bilan boshlanadi. O’quvchilarning darsga tayyorgarligi kuzatiladi.
Ma’naviyat daqiqasi
1) Ma’naviyatli o’quvchi qanday bo’lishi kerak?
2) I.Karimovning asarini bilasizmi?
3) Matematika so’zini ma’nosini ayting.
Sinf o’quvchilari uch guruhga bo’linadi, guruhlar nomlanadi va o’z guruhlariga ta’rif berishadi.
O’tilgan mavzuni so’rash. Matematik diktant.
-
KASR SONLAR XOSSALARI
|
To’g’ri kasr deb ... ga teng bo’lgan kasr sonlarga aytiladi.
|
Noto’g’ri kasr deb ... ga teng bo’lgan kasr sonlarga aytiladi.
|
Aralash sonlar deb ... ga teng bo’lgan kasr sonlarga aytiladi.
|
Uy vazifa javobi doskaga yozib qo’yiladi, o’quvchilar bir birini daftarini tekshiradilar.
-
685 – misol.
|
700 – misol.
|
1.
2.
3.
4.
|
1.
2.
3.
4.
|
2. Og’zaki savol – javob.
Savollar.
-
Bir xil maxrajli kasrlar qanday qo’shiladi?
-
Bir xil maxrajli kasrlar qanday ayriladi?
-
Surati va maxraji o’zaro teng kasr nimaga teng?
-
Bir xil maxrajli kasrlar qanday taqqoslanadi?
-
Bir xil maxrajli kasrlarni qo’shish qoidasi qanday yoziladi?
-
Bir xil maxrajli kasrlarni ayirish foidasi qanday yoziladi?
Bu savol – javoblar orqali o’tilgan mavzularga doir bilimlar mustahkamlab olinadi.
3. Matematik diktant.
O’qituvchi sinf o’quvchilarini 1- va 2- qatorga ajratib, misollarni navbatma-navbat o’qiydi. O’quvchilar daftarlariga yozadilar. Bu misollarni yechish uchun ularga vaqt beriladi. Birozdan keyin o’qituvchi o’qigan misollar ekranda namoyish etiladi. Diktantlar almashtirilgan holda ekrandagi javoblar orqali tekshiriladi.
-
MATEMATIK DIKTANT
|
I qator
|
II qator
|
1.
2.
3.
4.
|
1.
2.
3.
4.
|
4. Misol va masalalar yechish.
Darslikdagi 748, 749, 750, 751-misollar va 752, 753-masalalar yechiladi. O’quvchilar doskaga chiqariladi.
748-misol. Amallarni bajaring:
1. ;
2. ;
3. ;
4. ;
5. ;
6. .
749-misol.
1.
2.
3.
4.
752-masala.
Bir to’pda m mato, ikkinchisida esa undan m kam mato bor. Ikkala to’pda jami qancha mato bor?
Echish: 1) m.
2) m.
Javob: ikkala to’pda jami m mato bor.
755-masala.
Birinchi son ga teng. Ikkinchi son undan ga ortiq. Uchinchi son shu ikkala son yig’indisidan ga kam. Uchala son yig’indisini toping.
Echish: 1-son: ;
2-son: .
3-son: .
Demak, .
Javob:
5. Mustaqil ish (“Tushunchalar tahlili” asosida)
O’quvchilarning har biriga 3 tadan savol yozilgan kartotekalar tarqatiladi. Kartotekalar jadval shaklida berilgan. Jadvalning chap tomonida tushunchaning mazmuni berilgan. Jadvalning o’ng tomoniga o’quvchilar shu mazmunga mos keladigan tushunchani yozishlari kerak.
Biroz vaqtdan so’ng o’quvchilar javoblarini ekrandagi javoblar bilan taqqoslaydilar.
I qator
|
t/r
|
Mazmuni
|
Tushuncha
|
1
|
Surati maxrajidan kichik bo’lgan kasr
|
To’g’ri kasr
|
2
|
Aylanani teng ikkiga bo’ladi
|
Diametr
|
3
|
Kasr chizig’i ustida turgan son
|
Surat
|
II qator
|
t/r
|
Mazmuni
|
Tushuncha
|
1
|
Surati maxrajidan katta bo’lgan kasr
|
Noto’g’ri kasr
|
2
|
To’rtdan bir ulush
|
Chorak
|
3
|
Kasr chizig’i ustida turgan son
|
Surat
|
6. Dam olish daqiqasi.
Quyida berilgan so’zlarga mos bitta harfni qo’yib, ularni o’rnini almashtiring, natijada matematika bilan bog’liq atamalar hosil bo’lsin.
-
So’zlar
|
Javobi
|
unut
|
butun
|
ark
|
kasr
|
satr
|
surat
|
mis
|
qism
|
ushu
|
ulush
|
miya
|
yarim
|
7. Testlar bilan ishlash.
Ekranda testlar namoyish etiladi.
1.
|
Quyidagi sonlardan qaysi biri katta?
|
|
A. 445
|
B. 436
|
C. 460
|
D. 400
|
2.
|
Quyidagi sonlardan qaysi biri kichik?
|
|
A. 1789
|
B. 1897
|
C. 1798
|
D. 1779
|
3.
|
Qaysi holda 56783 soni o’ngacha aniqlikda yaxlitlangan?
|
|
A. 56800
|
B. 56780
|
C. 57000
|
D. 60000
|
4.
|
Nechta ikki xonali son 15 ga qoldiqsiz bo’linadi?
|
|
A. 4 ta
|
B. 5 ta
|
C. 7 ta
|
D. 6 ta
|
5.
|
Sutkaning choragi necha soat bo’ladi?
|
|
A. 6 soat
|
B. 12 soat
|
C. 3 soat
|
D. 4 soat
|
6.
|
kasrning butun qismi nechaga teng?
|
|
A. 5
|
B.
|
C.
|
D.
|
7.
|
4aralash sonni noto’g’ri kasr ko’rinishida yozing.
|
|
A.
|
B.
|
C.
|
D.
|
8.
|
Kasrni qo’shing:
|
|
A.
|
B.
|
C.
|
D.
|
9.
|
Kasrni ayiring:
|
|
A.
|
B.
|
C.
|
D.
|
8. Dars o’qituvchi tomonidan umumlashtiriladi va xulosalanadi.
Darsda faol ishtirok etgan o’quvchilarni javoblari izohlanadi va baholanadi. Baholar jurnal va kundaliklarga qo’yiladi.
9. Uyga vazifa.
759 – 761 misollar. № 6 test.
O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
QASGQADARYO VILOYATI KITOB TUMANI 1-IMI ning
MATEMATIKA FANI O’QITUVCHISI
ABDIYEV JAXONGIRning
OCHIQ DARS ISHLANMASI
kitob – 2016 yil
TEXNOLOGIK XARITA
Mavzu
|
ODDIY KASRLAR.
|
Maqsad,vazifalar
|
1.Oddiy kasrlarga doir masalalar yechish haqida tushuncha berish
2.Kasbiy va ahloqiy tarbiya elementlarini singdirish,o’zaro hamkorlik, faollik va madanyatlikka o’rgatish.
3.Ularni idrok qilishga ,mustaqil fikrlashga o’rgatish
|
O’quv jarayonining mazmuni
|
1. Oddiy kasrlarga doir masalalar yechishning ahamiyatini tushuntirish,amalda Oddiy kasrlardan foydalana olish.Fan yangiliklari haqida tushuncha berish
2.Mavzuga oid masalava misollar yechish.
|
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
|
Vosita:darslik,chizma
Metodi: interfaol,aqliy hujum,Bumerang usuli,bahs-munozara dars turlaru uy’g’unligi.
Nazorat:og’zaki nazorat,savol-javoblar,masalalar yechish
|
Kutiladigan natijalar
|
O’qituvchi: Oddiy kasrlarga doir masalalar yechish haqida tushuncha berish va mavzu haqida bilim va malaka,ko’nikma hosil qilish.
Oquvchi: Oddiy kasrlarga doir masalalar yechish bilimlarini amalda qo’llay olish.
|
Kelgusi rejalar
|
O’qituvchi:Yangi pedtexnologiyalarni o’zlashtirish va darsda tatbiq etish, takomillashtirish.Mavzuni hayotiy voqealar bilan bog’lash pedagogik mahoratini oshirish;
O’quvchi:mavzu asosida qo’shimcha materiallar topadi va o’rganadi.
|
Mavzu: ODDIY KASRLAR.
Darsning maqsadi: O’quvchilarga oddiy kasr haqida tushuncha berish, bilimini oshirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: oddiy kasr haqida tushunchaga ega bo’lish, kasrning surati, maxraji va kasr chizig’ini ma’nosini bilish.
Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni vatanparvarlik ruhida ulg’aytirish milliy urf-odatlarimizga hurmatda bo’lishga chorlash.
Darsning borishi:
a)salomlashish.
b)davomatni aniqlash.
c)vazifani tekshirish, o’tilganlar yuzasidan savol-javoblar, tarqatmali materiallar.
Darsning turi: interfaol usulda.
Darsning metodi: bahs munozara, Bumerang.
Darsning jihozi: doska, chizma, formulalar.
Dars bayoni.
ko’rinishidagi sonlar oddiy kasr deyiladi. Ma’nosiga ko’ra k va n lar natural sonlardir.
AB kesmani chizing va uni teng 2 bo’lakka bo’ling.
A C B
A C C B
Mana shu ikki bo’lakdan biri AC yoki CB AB kesmaning ikkidan bir qismini (ulishi bo’lagi) ni tashkil etadi.
Bitta ulush yoki bir nechta teng ulushlar yig’indisi kasr son deyiladi.
yozuvda chiziqcha ustidagi son kasrning surati,tagidagi son kasrning mahraji deyiladi.
O’qilishi: sakkizdan uch
ikkidan bir
Darsni mustahkamlash:
549-misol.
Kasr ko’rinishida yozing.1) beshdan uch
2) yettidan besh
3) yuzdan yetti
4) yuzdan bir
550-misol.
Uzunligi 3 sm ga teng AB kesmani bir butun deb oling va undan kasrlarga mos kesmalarni belgilang.
554-misol.
Son nurida ushbu kasrlarni belgilang.
1) 2) 3) 4) 5) 6)
Sonlar
|
|
|
17
|
Natural son
|
|
|
|
To’g’ri kasr
|
|
|
|
Noto’g’ri kasr
|
|
|
|
Darsni yakunlash: uyga vazifa 556- va 558- misollarni yechish
Do'stlaringiz bilan baham: |