O’ZBKISTON RESPUBLIKASI
MAKTABGACHA TA’LIM VAZIRLIGI
MAKTABGACHA TA’LIM TASHKILOTLARI
DIREKTOR VA MUTAXASISLARNI QAYTA
TAYYORLASH VA ULARNING MALAKASINI
OSHIRISH INSTITUTI
41-GURUH TINGLOVCHISI
BERDIYEVA KAROMATNING
BOLALAR NUTQINI O’STIRISH FANIDAN TAYYORLAGAN
Mashg’ulot mavzusi: Amir Temur
Mashg’ulot maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, mavzu haqida bilim va ko’nikma hosil qilish
tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga Vatanga bo’lgan mehr-mubabbatini uyg’otish, va jdodlarimiz merosini asrab-avaylashga o’rgatish
rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini rivojlantirish, fikrlash qobiliyatin shakllantirish
Mashg’ulot turi: aralash
Mashg’ulot uslubi: kichik guruhlarda ishlash, yakka holda ishlash
Mashg’ulotda foydalaniladigan jihozlar: rangli rasmlar, ko’rgazma, kesma harflar, Mashg’ulotlik, tarqatma materiallar
Farzandlarimiz bizdan ko’ra kuchli, bilimli,
dono va albatta, baxtli bo’lishlari shart.
I.A. Karimov
Mashg’ulot jarayoni va texnologik xaritasi
Ishning nomi
|
Bajariladigan ishning mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich
Tashkiliy qism
|
Mashg’ulotni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning Mashg’ulotga tayyorgarligi tekshiriladi
|
Suhbat
|
2 minut
|
2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash
|
O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi.
|
Savol-javob
|
5 minut
|
3-bosqich Yangi mavzu bayoni
|
O’qish Mashg’ulotligi haqida suhbat
Amir Temur haqida ma’lumot berish,
Matnni ifodali o’qish
|
Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob
|
25 minut
|
4-bosqich Mustahkamlash
|
She’rni zanjir usulida ifodali o’qish
Dam olish daqiqasi
|
Ifodali o’qish
|
10 minut
|
5-bosqich rag’batlantirish
|
O’quvchilarning Mashg’ulotga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi
|
|
2 minut
|
6-bosqich
Uyga vazifa
|
O’qib o’rganish
|
izlanish
|
1 minut
|
Mashg’ulotning borishi:
1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzu yuzasidan aqliy hujum savollari beriladi:
O’tgan Mashg’ulotda qanday mavzuni o’tgandik?
Vatan she’rining muallifi kim?
- Sizning Vataningiz qayer?
- Vatan sizning ta’lim-tarbiya olishingiz uchun qanday sharoitlar yaratib bergan?
- Vatan she’rini kim aytib beradi?
- Vatan degani nima ekan?
- Inson uchun eng aziz narsa nima?
- Vatanga muhabbat nimadan boshlanadi?
Takrorlash orqali o’quvchilar bilimini mustahkamlash.
3. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb qilinadi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
Doskada Amir Temur bobomizning portretlari osib qo’yiladi.
Amir Temurning hayot va ijodlari haqida aytib beriladi.
Matn ifodali o’qib beriladi:
Amir Temur Muhammad Ali
Sohibqiron Amir Temur bobomiz buyuk davlatga asos solgan. Ona yurtimiz Turkiston diyorini butun dunyoga tanitgan. “Kuch – adolatda” so’zlari uning uzugida hamisha yarqirab turgan.
Bobomiz millat, Vatan sharafini hamma narsadan baland qo’ygan...
O’quvchilar zanjir usulida o’qiydilar.
Amir Temur bobomiz haqida she’rlar aytiladi
4. Dam olish daqiqasi
“Sohibqironim bor mening” qo’shig’i qo’yib eshittiriladi.
V.Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol va topshiriqlar
- Amir Temur bobomiz ona yurtimz uchun qanday xizmatlat qilgan??
- Amir Temur bobomiz nimani hamma narsadan baland qo’ygan?
- Siz kimni do’st deb hisoblaysiz?
V. O’quvchilarni Mashg’ulotga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa: Mavzuni o’qib o’rganing.
Do'stlaringiz bilan baham: |