Darsning texnologik xaritasi



Download 273,58 Kb.
Sana08.01.2022
Hajmi273,58 Kb.
#331181
Bog'liq
Amaliy 2 (2)



Hayvon nomlarining

bosh harf bilan yozilishi





Darsning texnologik xaritasi

Mavzu

Hayvon nomlarining bosh harf bilan yozilishi

Darsning maqsadlari

Tarbiyaviy

Ta’limiy

Hayvon nomlarining bosh harf bilan yozilishini o’rgatish

Dars jarayonida jamoa bo’lib, tez ishlashga o’rgatish




Dars turi

Darsning jihozi

Darsning metodi

Baholash

Yangi bilim beruvchi

Interfaol metodlar

T.G’afforova va boshqalar: 1-sinf “Ona tili” darsligi 60-61-betlar, darsga oid ko’rgazmalar, tarqatma materiallar, boshqotirmalar, mavzuga oid qoidalar aks etgan ko’rgazmali vositalar.

Reyting tizimida



Dars jarayoni va texnologiyasi

Ishning nomi

Bajarilayotgan ishlar mazmuni

Metodi

Vaqt

1-bosqich

Salomlashish Davomatni aniqlash

O’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish



Savol-javob

3-minut

2-bosqich

Uy vazifalarini ko’rib chiqish

Mavzuga oid savollar beriladi

Savol-javob, suhbat

6-minut

3-bosqish

Yangi mavzuni o’zlashtirish

Mavzu haqida tushuncha beriladi. Savollar berish

Klaster, tushuntirish

20-minut

4-bosqich egallagan bilimlarni mustahkamlash

O’quvchilar ”O’ylaymiz va sanaymiz”, ”Topishmoq ayt, topamiz” didaktik o’yinlarini bajarish

Didaktik o’yinlar

11-minut

5-bosqich

Darsga yakun yasash, uyga vazifa berish

Yangi mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga vazifani tushuntirib berish

Suhbat, tushuntirish

3-minut

6-bosqich

Bilimlarni nazorat qilish va baholash

Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish va baholash

Savol-javob

2-minut



Darsning mavzusi: Hayvon nomlarining bosh harf bilan yozilishi

Darsning maqsadlari:

  1. ta’limiy: O’quvchilarga hayvonlarga nom qo’yilishi, ularning bosh harf bilan yozilishi va yozilish qoidalari haqida to’liq tushuncha berish.

  2. tarbiyaviy: tabiat va hayvonlarni asrab-avaylash ko’nikmasini hosil qilish.

  3. rivojlantiruvchi: o’quvchilarda xatosiz va chiroyli yozish qoidalariga rioya qilgan holda yozishni shakllantirish.

Darsning tashkiliy qismlari:

Salomlashish; davomatni aniqlash; o’quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish.



Darsning shiori:” Xatosiz va chiroyli yozamiz

Darsning turi: Innovatsion dars

Darsning usuli: Interfaol

Darsning jihozi: T.G’afforova va boshqalar: 1-sinf “Ona tili” darsligi 60-61-betlar, darsga oid ko’rgazmalar, tarqatma materiallar, boshqotirmalar, mavzuga oid qoidalar aks etgan ko’rgazmali vositalar.

Darsning borishi:

Darsning blok- sxemasi:

1. O’tgan mavzuni mustahkamlash

2. Yangi mavzuning bayoni

3.109-111 mashqlarni bajarish

4. Quvnoq daqiqalar

5. Darsni mustahkamlash

6. O’tilgan darsni baholash

7. Dars yakuni(rag’batlantirish)

Darsning qoidalari:

1.Darsda tinch o’tir va darsga tayyor bo’l

2. Qo’l ko’tarib javob ber

3.Guruhingni himoya qil

4. Darsda faol bo’l

5.Vaqtni qadrla

6. Xatosiz va chiroyli yoz.

Darsning borishi:

O’quvchilar ikki qator bo’lib tik holda turishadi. Ular bilan o’qituvchi salomlashib, olma va gilos rasmi chizilgan aylanachalarni bittadan tarqatib o’quvchilarni ikki tomonga joylashtiradi. Shu tariqa sinf o’quvchilari ikki guruhga ajratiladi. Guruhlar yoki har bir guruh o’zlari ixtiyoriy ravishda guruh sardori tanlashadi. 1- guruh sardori

Olma”

Men sizlarni olmangiz

Xomligida olmangiz

Nortojiga o’xshab

Voy qornim deb qolmangiz

Guruhimiz ”Olmacha” (o’quvchilar)



2-guruh sardori Ruxsora

Gilos

Men gilosman quloq sol

Rangim yoqut totim bo’l

Topsang qo’shalog’imni

Qulog’ingga osib ol.



O’qituvchi: Bolajonlar bugungi darsimiz shiori.

O’quvchilar: “Xatosiz va chiroyli yozamiz”

O’qituvchi: Bugungi sanamizni kim aytadi?

Samandar: Bugungi sanamiz 16-yanvar 2014yil.



O’qituvchi: Bugungi darsimiz nima?

Munojat: Ona tili darsi



O’qituvchi: Biz o’tgan darsimizda joy nomlarining bosh harflar bilan yozilishiga oid ma’lumotlarni bilib oldik. Uyga vazifa joy nomlarini o’rganib kelish. Qani, guruhlar ketma-ketlikda so’zlarni aytamiz. Qani “Olmacha” guruhi so’zlardan namunalar aytingchi.

Olmacha guruhi: Chilonzor, Toshkent, Koreya, Yaponiya, Qarshi, Guliston.

Gilos guruhi: Rossiya, Urganch, Xorazm, Beshkent, Qirg’iziston, Navoiy, Samarqand .

O’qituvchi: Daftarlarni tekshirib chiqdim, mavzuni tushunib uyga vazifani tayyorlab kelibsizlar. Bugun sizlarga yangi mavzuni tushuntirib beraman.



Mavzu: Hayvon nomlarining bosh harf bilan yozilishi.

Qani, men sizlarga savollar beraman. Berilgan rasmlarga qarang. Qaysi uy hayvonlarini ko’ryapsiz? Ular insonlarga qanday yordam beradi? Kimning uyida uy hayvonlarining qaysi turi bor va ularni qanday nomlar bilan ataymiz?






Rasmlardagi hayvonlarga ism qo’ying. Har bir guruh alohida-alohida aytishi kerak.




Hayvonlarga atab qo’yilgan nomlar bosh harf bilan yoziladi: Olapar, Qashqa

O ’qituvchi: 109- mashqqa hammamiz qaraymiz. Mashqning shartini tushuntirib beraman. Har bir hayvon nomiga atab qo’yilgan nom bilan yozing. Ularga so’roq bering.


Mushuk –
It-

Ot -

Sigir -

Quvnoq daqiqa. Rasmlardan topishmoqlarning javobini toping.



1. Tosh ichida ilon ko’rdim.

2. Ko’zi munchoq, bag’ri yumshoq.

3. Uzoq tog’da o’t yonar.

4. Tom ustida bir anor, hadding bo’lsa ushlab ol.

5. Yer tagida yog’li qamchi.

6. Turar sendan ertaroq,

Dumlari rangli, taroq.

O’qituvchi: Topishmoqlarning javobini topib oldik. Endi 110 – mashqni bajaramiz.

110 – mashq. Birinchi ustunga hayvon nomlarini, ikkinchi ustunga ularga atab qo’yilgan nomlarni yozing. Mashqni bajarib bo’lgach, savollarga javob bering.

1. Nima uchun ikkinchi ustundagi so’zlarni bosh harf bilan yozdingiz?

2. Sigir oilangizga qanday yordam beradi?

3. Mushuklar nima bilan ovqatlanadi?

3. Itni nima uchun biz qo’riqchi deymiz?

4. Alpomishning otini nomini ayting.

O’qituvchi: Quyida berilgan katakchalarga tushib qolgan harflarni qo’yib chiqsangiz, hayvonlarga atab qo’yilgan nomlarni bilib olamiz.



O




A




A

R




B




Y

Ch

I




O

R




P




P




K




M

O




I







T




R

T




O’

Z




M

O



O’qituvchi: Kerakli harflarni qo’yib so’zlarni o’qib chiqdik. Har bir guruhning bajargan ishlarini ko’ribchiqdik. Endi guruhlar bilan tez javob didaktik o’yinini o’tkazamiz. Savollarga tez va aniq javob bering.



1-guruhga

1.O’quv quroli.

2. Otning bolasi.

3. Bahorda uchib keladigan qush

4. Duradgor asbobi.

5. Ona qo’shig’i.

6. Bahorning birinchi oyi
2-guruhga

1. 2ni 3ga qo’shib 4ni ayiring.

2. Qishdan keyin keladigan fasl

3. Bilim bulog’i

4. 1 soat necha minutdan iborat.

5. Qishin-yozin bir xil kiyimda

6. Qishning birinchi kuni

O’qituvchi guruhlarning ballarini e’lon qiladi va faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlantiriladi. Uyga vazifa 111- mashqni bajarib kelish



Yo’ldosheva Maftuna
Download 273,58 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©hozir.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling

kiriting | ro'yxatdan o'tish
    Bosh sahifa
юртда тантана
Боғда битган
Бугун юртда
Эшитганлар жилманглар
Эшитмадим деманглар
битган бодомлар
Yangiariq tumani
qitish marakazi
Raqamli texnologiyalar
ilishida muhokamadan
tasdiqqa tavsiya
tavsiya etilgan
iqtisodiyot kafedrasi
steiermarkischen landesregierung
asarlaringizni yuboring
o'zingizning asarlaringizni
Iltimos faqat
faqat o'zingizning
steierm rkischen
landesregierung fachabteilung
rkischen landesregierung
hamshira loyihasi
loyihasi mavsum
faolyatining oqibatlari
asosiy adabiyotlar
fakulteti ahborot
ahborot havfsizligi
havfsizligi kafedrasi
fanidan bo’yicha
fakulteti iqtisodiyot
boshqaruv fakulteti
chiqarishda boshqaruv
ishlab chiqarishda
iqtisodiyot fakultet
multiservis tarmoqlari
fanidan asosiy
Uzbek fanidan
mavzulari potok
asosidagi multiservis
'aliyyil a'ziym
billahil 'aliyyil
illaa billahil
quvvata illaa
falah' deganida
Kompyuter savodxonligi
bo’yicha mustaqil
'alal falah'
Hayya 'alal
'alas soloh
Hayya 'alas
mavsum boyicha


yuklab olish