Shovot tuman 26-umumta’lim maktabi Matematika fani o`qituvchisi Matyoqubova Dinora Bahodirovnaning 5-sinf matematika fanidan
bir soatlik
Shovot-2017 yil
Darsning texnologik xarita
Sinf: 5 ”A”
|
Sana:17.03.2017
|
Mavzu
|
O`nli kasrlarni qo`shish va ayirish
|
Maqsad va vazifalar
|
Ta’limiy maqsad –O`quvchilarda o`nli kasrlarni qo`shish va ayirish qoidalari,sonning xona birliklari bo`yicha yoyilmasiga oid bilim, ko`nikma hosil qilish.
Tarbiyaviy maqsad- o`quvchilarni o`zaro hurmat, hamkorlik, faollik, madaniyatlilikka o`rgatish, yangi bilimlar egallashga bo`lgan qiziqishini oshirish;
Rivojlantiruvchi maqsad- o`quvchilarning o`nli kasrlar ustida bajariladigan amallarga oid bilim,ko`nikmalarini masalalar yechishda mustaqil qo`llay olish malakasini oshirish.
|
O`quv jarayonining mazmuni
|
O`quvchilarda mavzu asosida bilim va ko`nikmalarni shakllantirish. O`quvchilarni darsdagi faolligini oshirish.
|
O`quv jarayonining amalga oshirish texnologiyasi
|
Dars turi: noan’anaviy
Dars metodi: guruhlarda ishlash, aqliy hujum
Dars jihozi: darslik, tarqatmalar, elektron darslik,ko`rgazmalar,elektron resurslar, rag`bat kartochkalari.
|
Kutiladigan natijalar
|
O`quvchilar mavzu yuzasidan yangi bilimga ega bo`ladilar.
O`qituvchi belgilangan vaqt ichida o`quvchilarning o`zlashtirishini nazorat qilish.
|
Kelgusi rejalar
|
O`quvchi mavzu yuzasidan berilgan topshiriq ustida mustaqil ishlashni o`rganadi. Boshqa fanlarda qo`llay olish malakasi shakllanadi.
|
Darsning blok-chizmasi
|
Darsning bosqichlari
|
Vaqt
|
Usullar
|
1
|
Tashkiliy qism
|
3 daqiqa
|
|
2
|
O`tilganlarni takrorlash
|
9 daqiqa
|
Sj,MY
|
3
|
Asosiy qism
|
20 daqiqa
|
AH,M,MY
|
4
|
Mustahkamlash
|
11daqiqa
|
BST,MY
|
5
|
Uyga vazifa
|
2 daqiqa
|
|
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: O`quvchilar va o`quv xonasini darsga tayyorgarligini ko`zdan
kechirish,davomatni aniqlash,guruhlarga ajratish.
Har bir qatorni bir guruh qilib nomlaymiz:
I guruh “To`g`ri kasrlar”, Qanday kasrlar to`g`ri kasrlar deyiladi?
II guruh “Noto`g`ri kasrlar”, Qanday kasrlar noto`g`ri kasrlar deyiladi?
III guruh ”O`nli kasrlar”. Qanday kasrlar o`nli kasrlar deyiladi?
Dars shiori: Matematika fanlar ichra shoh-uning sirlaridan bo`laylik ogoh.
Dars jarayoni:
O`tilgan mavzuni slayd orqali topshiriq beriladi va “tezkor savol-javob” yordamida takrorlab olinadi.
Minoralardan eng katta va eng kichiklarini ko`rsating.
Islom Xo`ja minorasi- 44,5m
Vobkent minorasi- 39 m
Jarqo`rg`on minorasi- 21,6 m
Kalta minor- 28 m
Minorayi-Kalon- 45,5 m
1-guruh:
1. qanday kasr? (To`g`ri kasr)
2. Sanoqda ishlatiladigan sonlar ? (Natural sonlar)
3. 1 m kattami yoki 80 sm? (1 m > 80 sm)
4. 5 ning kubi nechaga teng? (125)
5 .6+6-2=? (10)
2-guruh:
1. qanday kasr? ( Noto`g`ri kasr)
2. Eng kichik natural son? (1)
3. 5 kg kattami yoki 4500 gr? (5 kg)
4. 10 ning kvadrati nechaga teng? (100)
5. 8+7-5=? (10)
3-guruh:
1. qanday kasr? (O`nli kasr)
2.Matematikada nechta raqam bor? (10 ta)
3.1 km kattami 1000 m? (=)
4. 3 ning kubi nechaga teng? ( 27 )
5. 8+8-8=? (8)
Asosiy qism:
Yangi mavzu bayoni .
Yangi mavzu slayd materiallari asosida tushuntiriladi.
“Aqliy hujum” metodidan foydalanib o`quvchilarga muammoli savol beriladi va shu savol yechimi orqali yangi mavzu tushuntiriladi.
-
Savol: Hozir qaysi fasl? (Bahor) Bahorda qanqay ishlar qilinadi?
(Dalalar shudgor qilinadi.)
Azizbekning otasi fermer edi.Otasi Azizbekka savol berdi:o`g`lim kecha biz dalada 2,65 gektar yerni,bugun esa 6,32 gektar yerni shudgor qildik Qani o`g`lim aytchi ikki kunda biz qancha yerni shudgorladik?
Har bir guruhdan masalani qanday qilib yechish usuli so`raladi.
Masalani yechishda
2,65+6,32=? yig`indini topish zarur.
Qo`shiluvchilar o`nli kasr sonlar bo`lgani uchun ularni yig`indisini topish
elektron darslik yordamida o`quvchilarga tusuntiriladi.
O`nli kasrlarni qo`shish (ayirish) uchun
-
oldin ularning verguldan keying raqamlari soni nollar qo`yib tenglashtiriladi;
-
so`ng ular “ustun” qilib,vergul vergulning tagiga tushadigan qilib yoziladi;
-
vergulga e’tibor bermasdan qoshish (ayirish) bajariladi;
-
hosil bo`lgan songa tepadagi o`nli kasrlar vergullari tagiga tushadigan qilib vergul qo`yiladi.
0,666=0,6+0,06+0,006 yozuv 0,666 sonining xona birliklari bo`yicha yoyilmasi deyiladi.
3-misol
124,576 kasrni xona birliklari bo`yicha yoyaylik.
124,576=100+20+4+0,5+0,07+0,006
1 2 4 , 5 7 6
yuzlar o`nlar birlar o`ndan yuzdan mingdan
birlar birlar birlar
O`nli kasrlarni xona birliklari bo`yicha ham taqqoslash mumkin.
Masalan: a) 4,32 va 6,2 taqqoslang.
4,32 sonining butun qismi 6,2 sonining butun qismidan kichik (4<6).
Demak, 4,32<6,2.
b) 3,491 va 3,46 taqqoslang.
Bu sonlarning butun qismi-3, o`ndan birlar xonasida turgan raqmlari esa 4 ga teng bo`lib, ular o`zaro teng. Lekin birinchi kasrning yuzdan birlar xonasida turgan 9 raqami, ikkinchi kasrning yuzdan birlar xonasida turgan 6 raqamidan kata(9>6).Demak 3,491> 3,46.
Darslikdagi 819-masala o`quvchilar bilan muhokama qilinib,doskada bajarib ko`rsatiladi.
Yechish:
2,14+3,65=5,79
5,79
Javob: 5,79 t
820-misol har bir guruhdan ikkitadan o`quvchi og`zaki javob beradi.
Sinf doskasi teng 3 ta bo`lakka bo`linib,821-822-misollarni doskada har bir guruhdan musobaqa tarzda bitta o`quvchi qo`shish amalini mustaqil bajarishadi.
821-misol
-
8,23+2,18 =10,41 b) 11,35+6,47=17,82 d) 82,12+54,42=136,54
e) 4,22+10,82=15,04 f) 10,32+10,01=20,33 g) 0,321+0,346=0,667
822-misol
a) 6,83+5,1= 11,93 b) 1,3+6,47= 7,77 d) 82,1+5,42=87,52
e) 4,20+0,8=5 f) 10,52+10=20,52 g) 1,3+0,346=1,646
823-misol og`zaki bajariladi.
Darsda faol qatnashgan o`quvchilariga rag`bat kartochkalari berib boriladi.
Mustahkamlash.
Har bir guruhga slayd va tarqatmalar orqali test savollari beriladi.
1-savol
Yig`indini toping.
2001,6+15,4=?
-
3541,6
-
2017
-
2016,10
2-savol
Ayirmani toping.
564,12-543,12=?
-
21
-
21,12
-
21,24
3-savol
Ayirmani toping.
78,95-78,65=?
-
0,5
-
1,3
-
0,3
Test javoblari ketma-ket yoziladi: 2017 21 0,3
Hosil bo`lgan ifoda qanday sanani anglatadi?(21-mart “Navro`z” bayrami bilan barcha o`quvchilar tabriklanadi.)
Slayd orqali o`quvchilarga qiziqarli topshiriq berib,ularning mantiqiy fikrlashi diqqat e’tibori nazorat qilinadi.
1-Savol
Qayin daraxtida 8 ta shox va har bir shoxda 8 ta olma bo`lsa, hammasi bo`lib nechta olma bor? (Javob: Qayin daraxtida olma bo`lmaydi.)
2-savol.
Rasmlarni farqini toping.
Darsni yakunlash: Guruhlar to`plagan ballari bo`yicha g`olib guruh aniqlanadi.To`plagan ballariga qarab o`quvchilar baholanadi.
Uyga vazifa: № 834-835 misollar.
Do'stlaringiz bilan baham: |