So’z birikmasida so’zlarning o’zaro birikish usullari
(8-sinf,1-chorak)
Darsning maqsadi: 2-topshiriq.”Tadqiqotchi” guruhi – aniqlovchili
a)ta’limiy maqsad:o’quvchilarga so’z birikamasida “Targ’ibotchi” guruhi – to’ldiruvchili, “Tilshunos”
so’zlarning o’zaro birikish usullari yuzasidan yangi bilim guruhi holli birikmalarni izohlaydi.
berish, ularning mavzu yuzasidan bilim va ko’nikmalarini 3-topshiriq. “Tushunchalar tahlili” metodidan
shakllantirish; foydalanib quyidagi jadbalni to’ldiring:
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda o’z ona tili
T/r
|
Tushuncha
|
Mazmun
|
1
|
Gap
|
Tugallangan fikrni bildiradi,
tugallangan ohang bilan aytiladi
|
2
|
So’z
birikmasi
|
Hokim va tobe so’zdan tuziladi,
grammatik hodisa
|
3
|
So’z
|
Tovushlardan tashkil topadi,
leksik va grammatik ma’noga ega birlik
|
4
|
Tovush
|
Eng kichik til birligi,ma’no farqlash xususiyatiga ega
|
5
|
Qo’shimcha
|
Asosga qo’ shilib yangi ma’noli so’z hosil
qiluvchi yoki so’zlarni bog’lovchi, qo’shimcha ma’no yuklovchi til birligi
|
imkonoyatlarini qadrlash va ardoqlash tuyg’ularini 4-topshiriq. Faollashtiruvchi savollar orqali “Aqliy
tiruvchi maqsad: o’quvchilarning bog’lanishli hujum” uyushtiriladi:
nutqni o’stirish, til birliklarini farqlash malakasini 1.Qanday birikmalar otli birikma hisoblanadi
rivojlantirish.
Dars shakli: og’zaki va yozma bayon.
Darsda foydalaniladigan usullar:kichik guruhlarda
Ishlash, “Tushunchalar tahlili” , “Aqliy hujum”,”Venn”
Diagrammasi
Darsda foydalaniladigan jihozlar: darslik,texnik
Vositalar, mavzuga oid ko’rgazmalar,rag’bat kartochkalari.
Tayanch kompetensiyalar: axborot bilan ishlash,
o’zini-o’zi rivojlantirish,milliy va umummmadaniy.
Fanga oid kompetensiyalar:
Nutqiy kopetensiya (tinglab tushunish so’zlash,
o’qish ,yozish):
-o’qituvchi nutqi,video va audio( multimediya ilova-
lari) matnlar va topshiriqlarni tibglab tushinish;
-gapda so’zlarning o’zaro bog’lanishi va ma’lum
vazifani bajarishini o’rganish.
Lingvistik kompetensiyalar:
-talaffuz me’yorlari,ko’chirish qoidasiga rioya qi-
lish;
-mavzuga oid so’zlarni og’zaki va yozma nutqda
qo’llash;
-o’zlashtirilgan leksik birliklarni matnda qo’llay olish.
Darsning borishi :
Tashkiliy qism.
O’quvchilar bilan salomlashib ,davomat aniqlanadi,
sinf xonasi va o’quvchilarning darsga tayyorligi ko’zdan
kechiriladi. Dars musobaqa tarzida olib borilishi e’lon
qilinib o’quvchilar guruhlarga ajratiladi: “Tadqiqotchi”
“Targ’ibotchi”, “Tilshunos”.
2.O’tilgan mavzuni takrorlash.
1-topshiriq. Uyga vazifa sifatida berilgan 59-mashq
tekshirildi:
1.Aniqlovchili birikmalar :ko’p qavatli baland binolar.
2.To’ldiruvchili birikma: binolar qurish.
3.Holli birikma:shaharda qurish.
Do'stlaringiz bilan baham: |