Darsni rejalashtirish. Dars maqsadlarini belgilash. Darsda mashq va topshiriqlar ketma-ketligi.
2-QISM
Hikmatullo Urazbayev
Reja:
Maqsad, mashq va topshiriq hamda resurslar oʻzaro bog‘liqligi
Dars bosqichlari
Gagne boʻyicha oʻqitish va oʻrganishning 9 bosqichi
Maqsad, mashq va topshiriq hamda resurslar o‘zaro bog‘liqligi
Maqsad, mashq va topshiriq hamda resurslar o‘zaro bog‘liqligi
Maqsaddan kelib chiqqan holda mashqlar va resurslar tanlanadi
Mashq va topshiriqlar Resurslar Maqsad
Dars maqsadini belgilashda SMART mezonidan foydalanish
Specific - Aniq
Measurable – O‘lchanadigan
Achievable -Erishish mumkin bo‘lgan
Relevant – Hayotiy va dolzarb
Time-bound – Vaqt bilan chegaralangan
S M A R T
Dars bosqichlari
Dars bosqichlari
BOSHLANGʻICH BOSQICH Oʻquvchilarning oʻrganishga boʻlgan motivatsiyasini oshiruvchi, mavzuga oid ilgari egallangan bilimlarini stimullovchi mashq(lar)
OʻRTA BOSQICH Dars mavzusini taqdim etish, mavzuga oid mashq va topshiriqlar
YAKUNLOVCHI BOSQICH Oʻquvchilar dars davomida oʻrganganlarini qanchalik tushunganligini baholash imkonini beruvchi va qayta aloqa (fidbek) mashqlari
Gagne boʻyicha oʻqitish va oʻrganishning 9 bosqichi
Gagne boʻyicha oʻqitish va oʻrganishning 9 bosqichi
1) Oʻquvchilar diqqatni tortish
2) Oʻquvchilarga darsning maqsadi va kutilayotgan natijani aytish
3) Ilgari egallangan bilimni faollashtirish
4) Oʻquv materialini taqdim etish
5) Oʻrganish boʻyicha koʻrsatma va yordam berish
6) Oʻrganish natijalarini namoyish etish (mashqlar bajarish)
7) Qayta aloqa (fidbek)
8) Natijalarni baholash
9) Xotirada saqlab qolishga sharoit yaratish
Darslarni rejalashtirishda faol va passiv oʻqitish metodlari
Ma’ruza O‘qish: 10% Audiovizual: 20% Namoyish qilish: 30% Muhokama: 50% Amaliy bajarish: 70% Boshqalarga o‘rgatish: 90%
Iqbal M. H., Siddiqie S. A., Mazid M. A. Rethinking theories of lesson plan for effective teaching and learning //Social Sciences & Humanities Open. – 2021. – Т. 4. – №. 1. – С. 100172.
McConnell C., Conrad B., Uhrmacher P. B. Lesson planning with purpose: Five approaches to curriculum design. – Teachers College Press, 2020.
University of Detroit. What is Spiral Curriculum? https://eng-sci.udmercy.edu/
Wiggins G., Wiggins G. P., McTighe J. Understanding by design. – Ascd, 2005.